SON DAKİKA

Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

CÜ 2016-2017 Akademik Yılı Açılış Töreni Yapıldı

CÜ 2016-2017 Akademik Yılı Açılış Töreni Yapıldı
Bu haber 18 Kasım 2016 - 14:32 'de eklendi

Cumhuriyet Üniversitesi 2016-2017 Akademik yılı açılış programı yapıldı. Programa Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas Valisi Davut Gül, AK Parti Sivas Milletvekilleri Mehmet Habib Soluk, Hilmi Bilgin, Selim Dursun, CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, il protokolü ve birçok akademisyen katıldı.

cumhuriyet-universitesi-kultur-merkezi

Cumhuriyet Üniversitesi Kültür Merkezinde düzenlenen programda konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, üniversitelerin gelecekteki önemine değindi.

BAKAN YILMAZ, “TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ AYDINLIK”

Türkiye’de lisans öğrenci sayısının 4 milyonun üzerinde olduğunu ve Türkiye’nin geleceği aydınlık bundan şüpheniz olmasın diyen Bakan Yılmaz, şu ifadelere yer verdi:

“Eğitimde çok büyük yol aldık. Türkiye’yi 21.yüzyıla taşıyacak en büyük çalışmalar üniversitelerden gelecek. Üniversiteler bir toplumu ileri götüremezse o toplumun ilerlemesi mümkün değildir. Bir yere üniversite geliyorsa umut, müteşebbis ruhu geliyor demektir. Biz hükümete geldiğimiz dönemde Türkiye’de 76 üniversite vardı. Şimdi bu sayı 181’e yükseldi. Hala da birçok ilde yeni üniversiteler kurmaya devam edeceğiz.

Sadece lisanstaki öğrenci sayısı 4 milyonun üzerinde. Bu rakam da gösteriyor ki Türkiye’nin geleceği aydınlık, bundan hiç şüpheniz olmasın. Eğitimde kaliteleşmeyi artırmamız lazım. İşte bunun için de Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK ile el ele vererek Türkiye’nin eğitim politikasının daha iyi bir yere gitmesi için çalışma yapıyoruz.

Üniversitelerimizin tümünün, aynı, birbirinin kopyası olmasını istemiyoruz. Bütün üniversitelerimiz farklı değerler üretmelidir. Bu yaklaşım bütün üniversitelerin bütün alanlarda faaliyet gösterirken bir alanda temayüz etmesi anlamına geliyor. Bu amaca yönelik olarak bölgesel kalkınma odaklı, misyon farklılaşması ve ihtisaslaşması çalışması başlatıldı.”

“ÖĞRETMEN, EĞİTİMİN TEMEL UNSURUDUR”

Eğitimin temel unsurunun öğretmen olduğuna vurgu yapan Bakan Yılmaz, “Eğitimin temelini öğretmen oluşturur. Öğretmen olmadan eğitim verebilmek mümkün değildir. Derslik yaparsınız, müfredat olur, bina olur. Ama öğretmen yoksa öğretim üyesi yoksa ders yapabilmek mümkün değildir. Dersliğiniz yoktur, müfredat yoktur, kitap yoktur. Ama öğretmeniniz, öğretim üyeniz varsa açık alanda da olsa mutlaka eğitim yapılır. Öğretmen ve öğretim üyesi eğitimin en temel unsurudur. Önümüzdeki dönemde de buna yatırım yapacağız” ifadelerini kullandı.

Bakan Yılmaz daha sonra eğitimde yapılan ve yapılacak olan projeleri slaytlar eşliğinde katılımcılara anlattı.

Tören sonunda ise Rektör Yıldız, Bakan Yılmaz’a tuğra tablosu hediye etti.

cumhuriyet-universitesi-kultur-merkezi2


POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA