Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

Cilt Tedavisinde PRP Yöntemi

REKLAM ALANI

(750x150px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Cilt Tedavisinde PRP Yöntemi
Avatar
büşra mert( busramert@buyuksivas.com )
456
02 Mart 2018 - 17:53

Medicana Sivas Hastanesi, cilt tedavisinde Platelet Rich Plasma (PRP) yöntemi uygulamaya başladı.

Cilt Tedavisinde PRP Yöntemi

Medicana Sivas Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Selma Uçar, yaptığı yazılı açıklamada, Avrupa’da oldukça yaygın olan ve son yıllarda Türkiye’de uygulanmaya başlayan PRP’nin katkısız ve yan etkisiz bir tedavi imkanı sunduğunu ifade etti.

Kişinin kendi kanından alınan plasmanın yeniden enjekte edilmesiyle doğal iyileşme sağlayan yöntem hakkında bilgi veren Uçar, tıpta iyileşmeyen yara ve ortopedik problemlerin tedavisinde kullanılan PRP uygulamasının, doku ve saçlı bölgedeki iyileştirici etkisinden dolayı kozmetik alanında Avrupa’da yaygın şekilde kullanıldığını aktardı.

Uygulamanın Türkiye’de de yaygınlaştığını ifade eden Uçar, şunları kaydetti:

“PRP uygulamasında kişinin kendisinden alınan bir miktar kan santrifüj edilerek, bir takım işlemlerden geçirildikten sonra bileşenlerine ayrıştırılır. Ayrıştırılan kandaki, trombosit ve büyüme faktörlerince zengin olan plasma kısmı, kişinin uygulama yapılacak bölgesine mezoterapideki gibi enjekte edilerek uygulama yapılır. Bir yerimiz yaralandığında, o bölgeyi iyileştirmek için doğal onarma mekanizması devreye girer. Kanımızda bulunan trombositler, büyüme faktörleri hasarlı bölgeye hücum ederek bu bölgedeki dokunun iyileşmesini sağlar. Biz parmağımızdaki kesiğin birkaç gün içinde iyileşmeye başladığını görürüz. PRP uygulamasında da kanımızda doğal olarak bulunan plasma kısmının, bir takım işlemlerden geçirilip 2-4 kat yoğunlaştırılmış hali, uygulama yapılacak bölgeye verilerek iyileşme ve onarım sağlanmış olur. PRP mezoterapi veya dolgu yöntemiyle deriye verildiği gibi maske yardımıyla da uygulanabilir. PRP hangi yöntemle verilirse verilsin, iyileştirici etkisini gösterir. Kişinin kendisinden alınan kan, plasma kısmı yoğunlaştırılıp katkı maddesi eklenmeden kişiye verildiği için yan etkisi yoktur. PRP 4-6 hafta aralıklarla 3-6 seanslık kürler şeklinde uygulanır.”

İlk seanstan sonra ciltte canlılık, parlaklık, dolgunluk görüldüğünü belirten Uçar, “Saç dökülmelerinde ve cansızlaşan saç problemlerinde ise dökülmelerin azaldığı, saçların canlandığı ve canlılığını yitirmemiş fakat zayıflamış saç köklerinde kanlanmanın artıp daha iyi beslenmesini sağladığı için yeni saçların çıktığı gözlemlenmiştir. PRP’nin diğer yöntemlerden farkı, kişinin kendisinden alınan katkısız, yoğunlaştırılmış plasma kısmının yine kişinin kendisine verilmesi, yan etkisiz olması ve deriyi doğal biçimde canlandırıp, yapılandırmasıdır. Ayrıca, deri üzerindeki iyileşmeyi, kırışıkları doldurarak değil hücreleri canlandırıp gençleştirerek yapıyor olması PRP’nin ayırt edici özelliğidir.” ifadelerini kullandı.

Dermotoloji Uzmanı Uçar, PRP’nin göz kapakları çevresindeki ince kırışıklıklar, burun kenar kısımlarından dudak köşelerine inen çöküntülü bölge, dudak üzerindeki kırışıklıklar, çökük akne izleri, alında oluşmuş ince kırışıklıklar, boyun üzerindeki ince kırışıklıklar, gözaltlarında oluşan torbalanma ve koyu lekeler, gevşek ve sarkmış cilt ile saç dökülmesi tedavisinde kullanılabildiğini kaydetti.(AA)

Sağlık Haberleri

 


23 Haziran 2019 Yerel Seçim Anketi – İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı

23 Haziran 2019 Yerel Seçim Anketi - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı

  • Millet İttifakı - Ekrem İmamoğlu --> 339
  • Cumhur İttifakı - Binali Yıldırım --> 252
  • Diğer --> 4
  • Hiçbiri --> 5
Gönder
Sonuçlar

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58