DOLAR 32,4469 % -0.01
EURO 34,6783 % -0.13
STERLIN 40,6185 % 0.21
FRANG 35,5891 % -0.12
ALTIN 2.463,40 % 0,05
BITCOIN 1.999.439 -3.264

CHP’li Işın İle Toraman Arasında 15 Temmuz Polemiği

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
CHP’li Işın İle Toraman Arasında 15 Temmuz Polemiği

Her hafta Salı günleri saat 21:00’de canlı olarak Srt’de Adem Akgül’ün hazırlayıp sunduğu “BAKIŞ AÇISI” programıyla gündemdeki en önemli gelişmeleri, tüm yönleriyle masaya yatırmaya devam ediyor.

Bu kapsamda programının bu haftaki konukları AK Parti Gençlik Kolları eski Başkanı ve aynı zamanda AK Parti il Genel Meclis Üyesi Murat Toraman, MHP Sivas 2.Sıra Milletvekili eski adayı Oğuz Özdemir, CHP İl Başkan Adayı Kemal Işın ve AK Parti Sivas Milletvekili eski Aday Adayı Avukat Mehmet Sevim oldu.

Yeni anayasa, Başkanlık sistemi, referandum, dövizin yükselişi ve FETÖ gibi önemli konuların tartışıldığı program bir hayli konuşulacak cinsten. Özellikle Murat Toraman ile Oğuz Özdemir arasında geçen tartışma ise adeta programa damga vurdu.

Programda katılımcılar arasında geçen ve güne damga vuran bazı konuşmalar şu şekilde:

“15 TEMMUZ’DAN SONRA DÜNYANIN EN ZENGİN İNSANI DAHİ TÜRKİYE’YE YATIRIM YAPAMAZDI”

CHP’li Kemal Işın: 15 Yıllık süreç içerisinde sermayenin bu kadar bol olduğu dönemde, (ekonomik olarak) çeşitli tedbirler alınmış olsaydı. Biz bu konuşmayı yapmış olur muyduk?

Toraman: Bakın şunu atlıyorsunuz. İstediğiniz tedbiri alın, istediğiniz kadar kişi başı geliriniz yüksek olsun, istediğiniz kadar yatırım yapın, bu ülke dünyanın en zengin ülkesi olsun, o günün şartlarında, 15 Temmuza kadar. 15 Temmuz olduktan sonra geçen 4-5 ay bir zaman var. Bugün biz oturmuşuz diyoruz ki, şu tebdbiri alsaydın, şöyle olsa, böyle olsaydı. Bakın 15 Temmuzdan hemen sonra Türkiye de ki dünyanın en zengin insanı dahi olsa ne yatırım yaptı ne götürdü personeline güven aşılayabilseydi, ne götürdü yeni bir iş yeri açabildi vs.

Kemal Işın : Murat Bey 15 Temmuzdan sonra 6 geçti. 6 aylık bir olay bunu gerçekleştirmez.Önemli bir süre değil.

Toraman : Bakın belki bir 6 ay daha geçecek.

Kemal Işın : Bu krizin yaşanması için anlattığınız olaylar önemli bir süre değil

MODERATÖR : Bakın dünyada örnekleri de var. Batı Almanya ile Doğu Almanya birleşirken de böyle bir süreç yaşandı

Kemal Işın : Peki 15 Temmuzun sebebi neydi.

Toraman : Bakın onu ayrıca konuşalım.

Kemal Işın : AK Parti şunları … yapmasaydı 15 Temmuz olmazdı.

Toraman : Dediğiniz örnekler herkes için genişletilebilir. Ama en azından 15 Temmuz oldu ise bu süreci nasıl atlatırıza bakmak lazım. Bunu nasıl atlatacağımıza gelince Kemal Kılıçdaroğlunun kardeşi Celal Kılıçdaroğluna kulak vermemiz lazım. Net söylüyorum.

Kemal Işın : Savcı Sayan’a da kulak verin. Ayrımcılık yapmayalım.

Toraman : Bakın 15 Temmuz gecesi saat 22.00 civarında meydana geldim ben bir şekilde Valiliğe ulaştık, sabaha kadar oradaydık. Oradaki Vali Beyin, Vekilimizin, Jandarma Alay Komutanının vs. onların o günkü yaşadıklarını ben gözümle görüp kulağımla duydum şahidim yani. 15 Temmuzu en böyle kalbinde yaşayan biri olarak şunu söylemeye çalışıyorum.

Diyorum ki bizimde sizinde hepimizinde yanlışı vardır.

Özdemir : Bizim hiç yanlışımız yok.

Kemal Işın : Celal Kılıçdaroğlu savcıyla görüşmüş mü.

Toraman : Evet görüşmüş. Mektubunda da demiş ya.

Kemal Işın : Peki Melih Gökçeklerin, Hüseyin Çeliklerin, bilmem şunların, hatta bitsin şu hasret diyenlerin söylemlerine baktığınızda Didim Belediyesinden daha fazla belediyeye sirayat etmiş olduğunu düşünürsek, bir çok siyasi kanat içerisinde Fetö temizliğinin yapılması gerekiyor. ve bu işte de Ben bir Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olarak iktidarın şuan geç kalmış olduğunu düşünüyorum. Adalet ve Kalkınma Partisinden Fetö ile ilgili siyasi kanattaki Fetö temizliğine Celal Kılıçdaroğlu gibi bir an önce başlamasını diliyorum.

“FETÖ 15 YILLIK MESELE DEĞİL”

Toraman : Bu yine son 15 yılla hep kısıtlıyoruz. Ben çok geriye gideceğim. ERBAKAN dönemi. Erbakan 28 Şubat sürecinde 1997 yılında Ramazanda 51 Tarikat ve cemaat liderini, Başbakanlık konutunda iftara çağırıyor.

Kemal Işın: Yıl Kaç?

Toraman : 1997. Fetullah Gülende çağrılanlar arasında fakat iftar yemeğine katılmıyor. Bakın 29 Mart 1997 de iftardan sonra Samanyolu Tv ‘de programa katılıyor ve diyorki Bakın çok iyi dinleyin bunu :

Gülen, 29 mart 1997’de samanyolu tv’de katıldığı bir televizyon programında türk silahlı kuvvetleri’ni siyasete müdahale etmek ve muhtıra vermekle eleştirenlere karşı “asker demokratik yollarla sorunların çözümünü istedi” diyor.

Yine 16 nisan 1997’de kanal d’den yalçın doğan’a verdiği röportajında da askerin tutumunu destekleyerek şöyle demiştir:

“askerlerimiz bir yönüyle yaptıkları bazı şeylerden ötürü bazı çevrelerce, belki antidemokratik davranıyor sayılabilirler. Ama onlar konumlarının gereğini anayasanın kendilerine verdiği şeyleri yerine getiriyorlar. Hatta dahası, ben zannediyorum, onlar, bazı sivil kesimlerden daha demokrat. Herhalde onların temsil ettikleri kuvvet şu partiler arasında birbirini istemeyen insanların elinde olsa bir gece hızlı bir baskınla gelirler. BAKIN ERBAKAN DÖNEMİNDE SÖYLÜYOR BUNU. bir gece hızlı bir baskınla gelirler.

Özdemir : Yaa Murat Bey oralara girmeyin.

Toraman : Bakın anlatmaya çalıştığım şey şu. Bakın sınırlıyorsunuz. Hayır oğuz abi sınırlıyorsunuz. Diyorsunuz ki 15 yıllık süreç Ak Parti Fetö temizliği yapmadı. AK Parti Fetönün üstüne gitmedi. Fetönün üstüne giden tek parti AK Partidir.

Özdemir : Ne zaman gitti. 15 Temmuzdan sonra gitti ama.

Toraman: 2013 yılından sonra… Bank asya niye kapandı.

Kemal Işın : Hayır Paralar, paralar, Nerden geldiği belli olmayan paralar çıktıktan sonra gitti. O görüntüleri ortaya çıkmasaydı, 17/25 Aralık görüntüleri ortaya çıkmasaydı AK Parti üzerine gidecekmiydi.

Toraman : AK Parti 15 Temmuzdan sonra bu yapının üzerine gidiyor gibi konuşmayın. … Bakın asla öyle değil. Fetç dene yapı 15 yıllık değil. Taa Erbakn dönemine bu yüzden gidiyorum.

Kemal Işın : Doğru doğru.

Fetullah Gülen ile alakalı bir şey soruyorum. Bakın Fetullah Gülen’e AK Parti dönemi dışında, öncesini söylüyorum karşı duran bana bir lider söyleyin.

Özdemir : Bu kadarda yetki veren lider yoktu.

Kemal Işın : Sorduğunuz için söylüyorum. Mücadele eden bir lider olmadı kabul edelim. Peki ne istedinizde vermedik diyen bir lider oldu mu?

Toraman : Bakın 2013 tarihine kadar bu yapının devletin hakimiyetini elimize alalım, devletin her kanadında bir olalım, devlet bizim olsun diye böyle açık bir söylemi açık bir eylemi hiç olmamış.

Kemal Işın : Bu ülkenin derğelerine karşı kumpas davalarına, bavullarca delillerle insanların ceza evine tıkıldığı zamanlarda AK Parti o davaların savcılığını üstlenmedi mi?

Toraman : Kim yaptı bunu. Fetöcü hakim, Fetöcü Polis, Fetöcü Savcı. Yapan bu. Fetöcü orada ki yetkili kimse onlar yaptı. Bunlar çıkıyor yani.

https://www.facebook.com/MuratTORAMANN/posts/10205985104465291

 


YORUM YAP