DOLAR 32,1922 % 0.09
EURO 35,0015 % -0.03
STERLIN 40,9634 % 0.01
FRANG 35,3140 % 0.05
ALTIN 2.498,38 % -0,19
BITCOIN 69.725,25 -1.685

Sivas’taki camii restorasyonu ortalığı böyle karıştırdı! İşte açıklamalar

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sivas’taki camii restorasyonu ortalığı böyle karıştırdı! İşte açıklamalar

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu ile Sivas Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Uluslararası Ravza Derneği arasındaki tartışma devam ediyor…

Sivas’taki camii restorasyonu ortalığı böyle karıştırdı! İşte açıklamalar

Sivas Meydan Camiisi restorasyon işinin derneğe verildiğine dair Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca’nın yaptığı açıklama sonrasında taraflar karşı karşıya geldi.

VAKIFLAR BÖLGE MÜDÜRÜ CEMAL KARACA DUYURDU!

Vakıflar Bölge Müdürü Cemal KAraca sosyal medya hesabından yapılan anlaşmayı;

“Sevgili dostlar; Vakıflar Genel Müdürlüğümüze ait Hasan Paşa vakfiyesine kayıtlı MEYDAN CAMİSİ restorasyonu için start verildi. Vakıflar Bölge müdürlüğümüzün sanat eserleri müdürlüğü, kontrol, denetim ve koordinasyonunda, A.R.T. Norm. Restorasyon inşaat. müteahhitliğinde, Finans olarak Uluslararası Ravza Derneği ile imzalanan protokol kapsamında çalışmalara bugün itibariyle başlanmıştır. Hayırlı olsun. Dualarınızla.” paylaşımı ile duyurdu…

MİLLETVEKİLİ ULAŞ KARASU TEPKİ GÖSTERDİ!

Vekil Karasu bu durumu eleştirerek sosyal medya hesabından “Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından tarikatlarla iç içe olduğu bilinen Uluslararası Ravza Derneği adlı derneğe 460 yıllık geçmişe sahip Sivas Meydan Camiisi’nin restorasyon işi verildi.

Her şey bitti şimdi camilerimizi cemaatlere, tarikatlara peşkeş çekmeye mi başladınız? Allah’ın evi camiler üzerinden tarikatlarla iş birliği mi yapıyorsunuz? Geçmişten hiç mi ders almadınız? Devletin kurumlarını, bu karanlık yapılara teslim etmekten utanmıyor musunuz?

Milletten “himmet” adı altında para toplayan cemaatler, restorasyon yapacakmış! Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün geliri yok mu da bu eşsiz eserimizi bir derneğe emanet ediyorsunuz? Bu uluslararası dernek, bugüne kadar hangi restorasyonu yapmıştır Restorasyonu bakanlık olarak neden siz yapmıyorsunuz? Lafa gelince ‘ecdat yadigarı’ dersiniz, bir derneğin bu eşsiz esere vereceği zararı kim nasıl giderecek?

Aklınızı başınıza alın, hemen yanlıştan dönün! Eserlerimiz tarikatlara, cemaatlere peşkeş çekilip, teslim edilemeyecek kadar değerlidir, kıymetlidir!” açıklamasını yaparak bir çok soru sordu…

DERNEKTEN AÇIKLAMA VE CEVAP GECİKMEDİ

Uluslararası Ravza Derneği ortadaki iddialara yanıt vererek “Sayın Vekil Ulaş Karasu, Uluslararası Ravza Derneği olarak 2012 yılından itibaren yurtiçi ve yurtdışında faaliyet göstermekteyiz. Bugüne kadar 150 okul ve ibadethane yapan derneğimizin, Sayın Vekil’in paylaşımında bahsettiği herhangi bir tarikat cemaat veya grupla irtibatı olmayıp tamamen Sivaslı İş Adamlarının oluşturduğu sosyal hassasiyet temalı bir dernektir. Sayın Vekil’in sosyal medya üzerinden bahsettiği uygulama Türkiye genelinde Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile STK’lar arasında yürütülen ortak çalışmadır.

Bunun örnekleri İstanbul’da Sultan Ahmet Camii ve Eyüp Sultan Camii vs’de de uygulanmaktadır.

Sivas özelinde de Vakıflar Bölge Müdürlüğümüzün belirlemiş olduğu protokole ve denetleme şartlarına uygun olarak Uluslararası Ravza Derneği, Meydan Camii restorasyonunu işinde uzman olan, yaklaşık 300 tarihi eseri ayağa kaldırmış ART Restorasyon firması tarafından, yine Vakıflar Genel Müdürlüğü kontrolünde gerçekleştirilecektir. Derneğimiz restorasyonun sadece finans boyutunu üstlenmektedir.

Bu kapsamda süreç, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile yapılan istişareler sonucunda gayet şeffaf, kamuoyuna açık bir şekilde yürütülmüştür.

Sayın Vekil isterse süreçle alakalı gerekli bilgilendirmeyi açık bir şekilde kendisine sunmaktan memnuniyet duyarız.

Aynı zamanda kendisinin de konuyla alakalı görüş ve önerilerini ayrıca en önemlisi maddi destekle katkıda bulunmak isterlerse desteklerini de alarak beraberce yapmaktan memnuniyet duyarız.

Bu vesileyle Sayın Vekil’in sosyal medya üzerinden paylaşmış olduğu sözleriyle alakalı yanlış anlaşılmayı gidermiş olmak istiyoruz. Sivas Eşrafı olarak niyetimiz Sivasa mâl olmuş bu eserleri ayağa kaldırmaktır.

Kamoyunun bilgisine… Uluslararası Ravza Derneği” açıklamasını yaptı.

ŞG Büyük Sivas Haber


YORUM YAP

Ali Doğan 25 Nisan 2024 / 18:51 Yanıtla

Sayın vekili restorasyondan sonra Cuma namazına bekleriz. Tabi ezanda kulağı varsa…

Okur 25 Nisan 2024 / 08:24 Yanıtla

Mamazda gözü olmayanın ezanda kulağı olmazmış.
Laf ola beri gele

Abdurrahman Karahan 25 Nisan 2024 / 08:02 Yanıtla

Doğru kendi ellerinde olsa daha önce Camii leri gazino ahır depo olarak kullanan zihniyet şimdi mi akılları na gelmiş bravo aferin alkış

Mehmet 25 Nisan 2024 / 07:05 Yanıtla

Camiye gitmez cemaatten haberleri olmaz burada ahkam keserler Meydan camisinin nerede olduğunu biliyorum acaba

Mucit 24 Nisan 2024 / 19:55 Yanıtla

Ne garip
Cami nedir bilmeyen Camii restorasyon çalışmaları na karşı çıkıyor
Finanse edilen Müslüman lar karşı çıkan Camii ile alakası olmayan lar

Serkan gültepe 24 Nisan 2024 / 18:08 Yanıtla

Sayın vekil madem bu kadar hassasiyet göstermiş ve camiye değer verdiğini belirtmiş.o halde kendisinin de finansal destek sağlamaktan geri durmayacağı anlaşılmaktadır.