DOLAR 28,9919 % 0.23
EURO 31,2252 % -0.16
STERLIN 36,3918 % -0.22
FRANG 32,9603 % -0.25
ALTIN 1.866,62 % -1,07
BITCOIN 1.281.753 -0.87

Cami Minaresinden Çalan Müzik İddiasına Müftülükten Yanıt

Yayınlanma Tarihi : Google News
Cami Minaresinden Çalan Müzik İddiasına Müftülükten Yanıt

Geçtiğimiz gün yayınladığımız “SİVAS’TA İKİNDİ VAKTİ CAMİ MİNARESİNDE REYNMEN NİDALARI ” başlıklı haberin ardından Sivas Müftüsü Yusuf Akkuş imzalı cevap metni Medya Grubumuza gün içerisinde ulaştı. Çalan müzik…

Cami Minaresinden Çalan Müzik İddiasına Müftülükten Yanıt

Öncelikle cevap metninde belirtildiği şekilde gerçek dışı olduğu ifade edilen haberin kaynağı mahallede yaşadığını iddia eden bir vatandaştır. WhatsApp hattımız 05558981558’e mahallede ikamet ettiğini belirten vatandaşın göndermiş olduğu metin ve videolar kamuoyu ile vatandaşın belirttiği şekliyle paylaşılmıştır.

Sivas Müftülüğü yetkilileri cevap metninde “…Ezan sistemlerimizin bakım ve onarımını yapan firma yetkilileriyle, cami görevlisi ve mahalle halkıyla yapılan görüşmelerde cami minaresinden kesinlikle böyle bir ses yayınlanmadığı firma yetkilileri, görevlimiz ve mahalle halkı tarafından teyit edilmiştir…” dediği görülmektedir. Haberde “vatandaş tarafından iddia ediliyor” şeklinde belirttiğimiz halde, somut bir veri ortaya koymadan, Sivas Müftülüğü bu müziğin camiden gelmediğini belirtmektedir.

Belirtmemiz gerekiyor ki Büyük Sivas Medya Grubu Sivas’ta kamuoyunu “en net” bilgilendiren ve binlerce takipçisi olan, basın ahlak ve ilkelerine uygun hareket eden bir medya kuruluşudur.

Merkez İstiklal Cami imamı, cemaati ve tüm imamlar başımızın tacıdır.

Kamuoyu adına Sivas Müftülüğü’ne soruyoruz!

Bu sesin Camiden gelmediğinden nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz?

Ortada iddia sahibi ve somut bir durum varken, iddia sahibinin gönderdiği mesajlar ve görüntüler mevcutken, üstelik iddia sahibi ile yapılan yazışmalar haber ekinde belirtilmişken, bilginin doğruluğunu teyit etmediğimizi nasıl iddia edebiliyorsunuz?

Mahalle sakinlerine sorduğunuzu belirttiğiniz bu durumu, mesaj ve videoyu bizlere ulaştıran mahalle sakinine de sordunuz mu?

Kamuoyunu bilgilendirmek için yaptığınızı belirttiğiniz açıklamaya saygı duyuyoruz fakat yaptığımız işe sizler neden saygı duymuyorsunuz?

Yukarıdaki sorularımıza gönderdiğiniz açıklamada cevap bulamamış olmamıza rağmen ulaştırdığınız açıklamanın tamamını da kamuoyu ile paylaşıyor, durumu kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Cevap Metninin Tamamı Şu Şekilde;

“06.02.2019 tarihinde https://www.buyuksivas.com/cami-minaresinde-reynmen/ adlı internet sayfanızda “Sivas’ta ikindi Vakti Cami Minaresinde Reynmen Nidaları” isimli haberiniz ve bu habere ait videonun internet sitenizde ve sosyal medya hesaplarınızda paylaşıldığı görülmüştür.

Bu çerçevede; kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini sağlamak üzere, aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Habere konu olan İlimiz Merkez İstiklal Cami minaresinden Reynmen aslı kişiye ait olduğu ifade edilen şarkının cami minaresinden çalındığı ile ilgili haber tamamen gerçek dışıdır. Ezan sistemlerimizin bakım ve onarımını yapan firma yetkilileriyle, cami görevlisi ve mahalle halkıyla yapılan görüşmelerde cami minaresinden kesinlikle böyle bir ses yayınlanmadığı firma yetkilileri, görevlimiz ve mahalle halkı tarafından teyit edilmiştir.

Doğruluğu araştırılmadan yayımlanan toplumda infiale neden olan ve insanların dini duygularını zedeleyici bu haberin sitenizden ve sosyal medya hesaplarınızdan kaldırılması, 5187 sayılı Basın Kamunu’nun 14. Maddesine istinaden aynı sayfalarda aynı başlık altında yayımlanmasını kanuni haklarımız saklı kalmak suretiyle rica ederim. Yusuf Akkuş / İl Müftüsü”

Son olarak Sivas Müftülüğü’nün iddialarına göre gerçekten bu ses Cami’den gelmiyor ise, Sivas Valiliği’ni bu sesin nereden geldiğini araştırmaya ve doğru bilginin kamuoyu ile paylaşıldıktan sonra sorumlularının da hesabını sormaya davet ediyoruz.

Büyük Sivas Haber


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.