DOLAR 32,8248 % 0.04
EURO 35,2439 % -0.18
STERLIN 41,7711 % -0.2
FRANG 36,7168 % -0.28
ALTIN 2.450,67 % -1,57
BITCOIN 64.266,48 0.63

Büyük Şaire Dev Anıt

Yayınlanma Tarihi : Google News
Büyük Şaire Dev Anıt

Aşkabat’ta 60 metre yüksekliğindeki Türkmen şair Mahtumkulu Firaki anıtı törenle açıldı.

Büyük Şaire Dev Anıt

17 Mayıs’ta Aşkabat’ın Kopetdağ eteklerinde inşa edilen Mahtumkulu Firaki Kültür Parkı Kompleksi, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhamedov, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, çok sayıda devlet yetkilisi, yazarlar, şairler ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleştirilen törenle faaliyete geçti.

Ayrıca Türkmenistan, Mahtumkulu Firaki’nin doğumunun 300. yılı nedeniyle Kültür Bakanlıkları düzeyinde çok sayıda yabancı heyetin katıldığı Uluslararası Konferansa da ev sahipliği yaptı.

Kompleksin açılışın töreninde konuşan Türkmenistan Cumhurbaşkanı Berdimuhamedov, dünya edebiyat tarihine adını altın harflerle yazdıran Firaki’yi saygıyla andıklarını söyledi.

Berdmuhamedov, Kültür Parkı Kompleksi sınırları içerisinde Türkmen halkının büyük şairi Mahtumkulu Firaki’ye ait 60 metre yüksekliğinde bir anıt ile dünyanın dost ülkelerinin 24 ünlü yazar ve şairin heykellerinin yer aldığını kaydetti.

TÜRKİYE’DEN YUNUS EMRE!

Kültür Parkı Komplesi içerisine Ermenistan’dan Sayat Nova, Belarus’tan Janka Kupala, Çin’den Du Fu, Fransa’dan Honore de Balzac, Gürcistan’dan Shota Rustaveli, Almanya’dan Johann Wolfgang von Goethe, Hindistan’dan Rabindranath Tagore, Japonya’dan Yasunari Kawabata, Japonya’dan Raja Ali Haji yer alıyor. Malezya, Romanya’dan Mihai Eminescu, Tacikistan’dan Sayido Nasafi, İngiltere’den William Shakespeare, Macaristan’dan Sandor Petefi, İran’dan Hafız Şiraz, İtalya’dan Dante Alighieri, Kazakistan’dan Kurmangazy Sagyrbayul, Kırgızistan’dan Cengiz Aytmatov, Polonya’dan Adam Miskevich, Fyodor Dostoyevski Rusya’dan Juan Ramos Jimenez, Türkiye’den Yunus Emre, Ukrayna’dan Hryhoriy Skovoroda, ABD’den Langston’ın yanı sıra Özbekistan’dan Hughes ve Alyshir Novai’nin heykelleri yerleştirildi.

Açılış töreni çerçevesinde tiyatro sanatçıları, kültür emekçileri ve sanat ustalarının edebi ve sanatsal eserlerinden oluşan bir sunum ve çeşitli gösteriler düzenlendi.

DRONE GÖSTERİSİ

Çeşitli etkinlikler kapsamında Firaki Anıtına çiçek bırakma töreninin ardından ışıklar ve dronelar aracılığıyla fotoğraf gösterisi de düzenlendi.

“Bilgelik Okyanusu Mahtumkulu Firaki, Arkadaşa Zafer ve Arkadaş Kahramana Zafer” yazıları dronlarla açık havada ortaya çıktı.

Açılış töreninin sonunda ise havai fişekler gösterisi düzenlendi.

Büyük Sivas Haber


YORUM YAP