DOLAR 33,0924 % 0.18
EURO 36,1410 % 0.2
STERLIN 42,9802 % 0.15
FRANG 37,0411 % 0.2
ALTIN 2.623,29 % 0,06
BITCOIN 65.674,54 3.371

Bunu yapan yandı! Cezası 10 kat birden arttı!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Bunu yapan yandı! Cezası 10 kat birden arttı!

Bunu yapan kişiler artık rekor ceza ödemesi yapacak.

Bunu yapan yandı! Cezası 10 kat birden arttı!

Türkiye’de uzun süredir gündemde olan sokak hayvanları sorununun çözümüne yönelik yasal düzenlemede sona gelindi. Yeni düzenlemeyle hayvanını sokağa terk edene verilecek para cezası 10 kat artırılarak 50 bin TL’ye çıkarılıyor. Saldırgan hale gelen, anatomik yapısı bozulan ve kuduz riski taşıyan köpekler öncelikle barınaklara alınacak, rehabilite edilmezlerse uyutulacak.

50 BİN TL CEZA

Mevcut 5199 sayılı Hayvan Hakları Koruma Kanunu’nda yapılan değişikliklerle, hayvanını sokağa terk edene verilecek para cezası 5 bin TL’den 50 bin TL’ye yükseltiliyor. “Sahipsiz sokak hayvanı” tanımı yapılan yasa teklifiyle, sokaklardaki başıboş köpeklerin yakalanması ve kısırlaştırılması ile ilgili hükümler de belirleniyor.

NTV’de yer alan habere göre, saldırgan, anatomik yapısı bozuk ve kuduz riski taşıyan köpekler öncelikli olarak toplanacak ve barınaklara alınacak. Rehabilite edilemeyen ve bir ay içinde sahiplendirilmeyen köpekler uyutulacak.

Mahallelerde bulunan ve vatandaşlar tarafından beslenen zararsız köpeklere ise eğer kısırlaştırılmışlarsa dokunulmayacak. Kısır olmayan köpekler ise kısırlaştırıldıktan sonra bulundukları yerde kalmaya devam edecek.

YENİ PARA CEZALARI

Teklif metnine eklenen maddelerle yeni para cezaları da gündeme geliyor. Son olarak Şanlıurfa’da yaşanan olayda olduğu gibi sahipsiz hayvanları toplayıp başka bir ilçenin sınırlarına veya ormanlık alanlara bırakanlara hayvan başına 50 bin TL para cezası verilecek.

Yasanın “denetimle” ilgili maddesinde mahalli idarelerin görev alanları yeniden düzenlenecek. Tarım ve Orman Bakanlığı da sokak hayvanlarıyla ilgili bütçesini artıracak.

Teklifin Kurban Bayramı sonrası önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulması ardından muhalefetle paylaşılması ve ardından Meclis Başkanlığına verilmesi öngörülüyor.

Sivas Haber– Sivas Haberler

YORUM YAP