DOLAR 32,2996 % -0.06
EURO 35,0097 % 0.62
STERLIN 41,5059 % 0.68
FRANG 36,2184 % 0.58
ALTIN 2.415,30 % 0,34
BITCOIN 69.423,78 3.629

Bu 2 hizmet artık tüm emeklilere ücretsiz oldu!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Bu 2 hizmet artık tüm emeklilere ücretsiz oldu!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, SGK ile anlaştı. Milyonlarca emekliye artık bu 2 hizmet tamamen ücretsiz oldu.

Bu 2 hizmet artık tüm emeklilere ücretsiz oldu!

Türkiye’deki hayat pahalılığı ve yüksek enflasyon, özellikle emeklileri derinden etkiliyor. Milyonlarca emekli, aylık 10 bin lira ile geçinmeye çalışırken, hükümet beklenen zamları yapmıyor ve yan haklarla emeklileri oyalamaya devam ediyor.

Küçük ayrıcalıklarla avutulmaya çalışılan emekliler, doğrudan zam taleplerini sıkça dile getirirken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emekliler için atılacak yeni adımları açıkladı.

BAKANLIK VE SGK ANLAŞTI

Emekliler için planlanan iki aşamalı adımların ilki sağlık alanında olacak. AK Parti hükümeti, “sağlıkta devrim” sloganıyla Türkiye’nin sağlık alanında öncü olduğunu iddia etse de, emekliler başta olmak üzere birçok vatandaş tomografi, MR gibi tetkikler için bir yıl sonrasına randevu alabiliyor.

Acil sağlık sorunları için özel sağlık kurumlarına başvurmak zorunda kalan emekliler, yüksek faturalarla karşılaşıyor ve çaresiz kalıyor. Sağlık masraflarının en yüksek olduğu alanlardan biri olan fizik tedavi için Sağlık Bakanlığı yeni adımlar atmaya hazırlanıyor.

Ayrıca, fizik tedavi kapsamında değerlendirilen kaplıca imkanları için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile iş birliği yapılarak, bu hizmetlerin emekliler için ücretsiz hale getirilmesi planlanıyor. Bu adımlar, Türkiye genelindeki emeklilerin sağlık hizmetlerine daha kolay erişimini hedefliyor.

81 İLDEKİ TÜM EMEKLİLERİ KAPSIYOR

Özellikle maliyetli fizik tedavi türlerine alternatif olarak kaplıca tedavileri Genel Sağlık Sigortası (GSS) sistemine dahil edildi. Bu düzenleme ile SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı’na bağlı olan tüm emekliler, Türkiye’nin 81 ilindeki kaplıca hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilecekler.

ÜCRETSİZ YARARLANMAK İÇİN SADECE BAŞVURU YAPMAK YETERLİ

Bu kararın ardından kaplıca tesislerinde yoğun talep olabileceğini öngören yetkililer, hizmetin sorunsuz bir şekilde sunulabilmesi için belirli şartlar koydu. SGK tarafından karşılanacak bu hizmetten faydalanmak için emeklilerin yapması gereken tek şey başvuru yapmak.

EMEKLİLER İÇİN ÜCRETSİZ KONAKLAMA İMKÂNI

Temmuz ayında maaşlara yansıyacak enflasyon farkı merakla beklenirken, 10 bin liralık maaş ile tatil yapmaları veya şehir değiştirip otel veya pansiyonda konaklamaları zor olan emekliler için yeni bir uygulama hayata geçiriliyor.

Sivas Haber– Sivas Haberler


YORUM YAP