Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler


BU ALANA REKLAM VERİRSENİZ SİZİ GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 05444331555Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Birgül Erken’den “Sivas” Dalışı!

Birgül Erken’den “Sivas” Dalışı!
1433
09 Eylül 2019 - 14:15

Dünya rekortmeni ve milli sporcu Birgül Erken, Türkiye Cumhuriyeti´nin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi´nin 100´üncü yılı anısına Antalya´nın Kaş ilçesinde yatay anı dalışı gerçekleştirdi.

Birgül Erken Sivas Kongresi İçin Yatay Anı Dalışı Gerçekleştirdi

Dalış sonrası konuşan başarılı sporcu Erken: “Bu önemli günü Kaş´ta 100 metre anı dalışı yaparak, gençlerimize, tüm ülkemize anımsatmak, gelecek kuşaklara taşımak istedim” dedi.

Rekortmen Milli Sporcu Birgül Erken, Sivas Kongresi´nin 100. yılı anısına Antalya Kaş´ta “Mavi Derinliklerinde Tek Nefeste 100 Metre Serbest Dalış” gerçekleştirdi.

Geçen yıl 60 metreyle ‘Tek nefesle sualtında bisikletle en uzun mesafe dünya rekorunu´ kıran, bugüne kadar birçok ulusal ve uluslararası başarıları bulunan serbest dalış milli sporcusu Birgül Erken, AFAD Sivas Şubesi işbirliğinde Kaş Kaymakamlığı ve Kaş´taki bir dalış eğitim merkezinin sahibi Hasan Kırbaş´ın desteğiyle Sivas Kongresi´nin 100. yılı anısına Kaş Liman ağzında ‘Sivas Kongresi Anı yaptı.

100 METRELİK DALIŞ 1.30 DAKİKA SÜRDÜ

Su üstünde dalışa eşlik eden arkadaşlarıyla Atatürk posteri ve Türk bayrağı açan Birgül Erken, saygı duruşunun ardından yatay olarak anı yaptı. 1903 Çanakkale Beşiktaşlılar Gençlik ve Spor Kulübü Derneği sporcusu Erken, 100 metrelik dalış mesafesini 01.30 dakikada gerçekleştirdi.

ERKEN: “TÜM ŞEHİTLERİMİZE İTHAF EDİYORUM”

Tarihi kongrenin 100. yıl dönümünde anlamlı bir dalış gerçekleştirdiğini ifade eden Erken, “Kaş´ta 100 metrelik bir anı dalışı ile ecdadımıza yönelik vefa borcumuzu göstermek istedim” dedi. Erken, “Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından 4 Eylül 1919´da gerçekleştirilen Sivas Kongresi´ne ev sahipliği yapan, ‘Manda ve himaye´ fikrinin reddedilerek, ulusal bağımsızlık düşüncesinin benimsendiği, ulusal kurtuluş mücadelesine ışık tutacak kararların alındığı, 108 gün milli mücadeleye merkezlik yapmış olan Sivas´taki tarihi kongrenin 100. yıl coşkusunu, bir cumhuriyet kızı, milli bir sporcu olarak Kaş´ta yaşatmak istedim. Sivas´a da selam olsun. Bu önemli günü Kaş´ta 100 metre anı dalışı yaparak, gençlerimize, tüm ülkemize anımsatmak, gelecek kuşaklara taşımak istedim. Bu anlamlı günde yaptığım anı dalışımı Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimize ithaf ediyorum” dedi.

SİVAS VALİLİĞİ´NDEN TEŞEKKÜR

Sivas Valiliği ise, sosyal medya hesabından dünya rekortmeni milli sporcu Birgül Erken´in Sivas Kongresi´nin 100´üncü yıl dönümü dolayısıyla 100 metrelik gerçekleştirdiği serbest dalışı için teşekkür ederek, kariyerinde başarılar diledi. (İrade)

Büyük Sivas Haber


Sivas Belediyesi Çalışmalarından Memnun musunuz?

Sivas Belediyesi Çalışmalarından Memnun musunuz?

  • Evet --> 83
  • Hayır --> 322
  • Karasızım --> 26
  • Fikrim Yok --> 21
Gönder
Sonuçlar

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - buyuksivashaber@gmail.com