hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Google News

“Erdoğan, Macron’dan başarılı” dedi evi polislerce basıldı

Son Güncelleme :

10 Şubat 2021 - 8:56

“Erdoğan, Macron’dan başarılı” dedi evi polislerce basıldı

Fransa’da 20 yıldır imamlık yapan Farid Slim “Kovid-19 salgınını yönetmede Erdoğan, Macron’dan başarılı” deyince evi polislerce basıldı. Slim mahkemede “Fransa’yı küçük düşürmek ve “terör propagandası suçu”ndan yargılanıyor.

“Erdoğan, Macron’dan başarılı” dedi evi polislerce basıldı

Müslüman toplumun, faşist “ayrılıkçılık” projesiyle hedefe konulduğu Fransa’da, imam Farid Slim, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını krizini Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan daha iyi yönettiğine” dair sosyal medyada paylaştığı ifadeler nedeniyle yargılanıyor.

Chambery Valisi tarafından “Fransa’yı küçük düşürdüğü, Fransa hükümetini devirmeye çalıştığı ve terör propagandası yaptığı” suçlamasıyla hakkında dava açılan imam Slim, Paris Temyiz Mahkemesi’nde önceki hakim karşısına çıktı. Mahkeme Başkanı, tarafları dinledikten sonra duruşmanın sonucunun 31 Mart’ta açıklanması yönünde karar aldı. Davada hazır bulunan cumhuriyet savcısı da mahkemeden imamın evine yönelik arama kararının “hukuksuz” olduğuna ilişkin görüş bildirerek kararın kaldırılmasını talep etti.

EVİ POLİSLERCE BASILDI

Slim, duruşma sonrasında yaptığı açıklamada, evine polislerce sabahın 6’sında baskın yapıldığını ve “terör propagandası yapmakla” suçlandığının kendisine iletildiğini söyledi. Evinde arama yapıldığını ve “Fransa için bir tehdit olduğu” gerekçesiyle yargılanacağının söylendiğini belirten Slim, 20 yıldan fazla süredir Fransa’da imamlık yaptığına dikkati çekti. Evinde yapılan arama sırasında telefonunun, ayrıca kendisi ile eşinin bilgisayarlarının incelemeye alındığını dile getiren Slim, polis raporunda da belirtildiği gibi terörizmle bağlantılı ya da suç unsuru teşkil edecek bir şey bulunmadığını vurguladı.

HANİ İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ VARDI?
Farid Slim, “Hiçbir şey bulamadılar çünkü ortada suç teşkil edecek bir durum yok. Ne ile suçlanıyorum? Her vatandaş gibi kendi görüşümü açıkladığım için suçlanıyorum. Hani ifade özgürlüğü vardı. Güya Fransız vatandaşına yakışmayacak hareketlerde bulunmuşum” sözleriyle yaşadığı şaşkınlığı ifade etti. Slim, “Kovid-19 salgınında hükümetin politikasını eleştirdiğim, özellikle de Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgını Fransa Cumhurbaşkanı’ndan daha iyi yönetiyor dediğim ve bunları Facebook’tan yayınladığım için Fransa yasalarını tehlikeye atmaktan yargılanıyorum. Ben bir vatandaş olarak sadece salgın sürecinden memnun olmadığımı söyledim” dedi.-yenişafak

Büyük Sivas Haber
YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Büyük Sivas WhatsApp Grubuna Dahil Ol
Büyük Sivas Telegram Grubuna Dahil Ol