hava
DOLAR 18,6383 % % 0.05
EURO 19,2469 % % -0.09
GRAM ALTIN 1.048,40 % % 0,59
ÇEYREK A. 1.714,14 % % 0,59
BITCOIN 312.934 % 1.201
SON DAKİKA

Google News

Bakan Yılmaz Sivas’ta 9.Muhtarlar Toplantısına Katıldı

Son Güncelleme :

11 Mart 2017 - 7:56

Bakan Yılmaz Sivas’ta 9.Muhtarlar Toplantısına Katıldı

“(Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi) Kutuplaştırıcı, kavga edici politikalardan, küçük olsun benim olsun politikalarından Türkiye zaman kaybetti. Dolayısıyla da bizim uzlaşmaya, barışa, birlikte yaşamaya, birlikte çözüm bulmaya ihtiyacımız var. İşte bu sistem uzlaşmayı sağlıyor”

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ” (Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi) Kutuplaştırıcı, kavga edici politikalardan, küçük olsun benim olsun politikalarından Türkiye zaman kaybetti. Dolayısıyla da bizim uzlaşmaya, barışa, birlikte yaşamaya, birlikte çözüm bulmaya ihtiyacımız var. İşte bu sistem uzlaşmayı sağlıyor.” dedi.

Yılmaz, Sivas Valiliği tarafından Sıcak Çermik Kaplıcasındaki Sivas Termal Otelde düzenlenen 9. Muhtarlar Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, insanı yaşat ki devlet yaşasın mantığıyla hareket ettiklerini söyledi.

Bu milletin, devletin ve vatanın asli sahibi olduğunu belirten Yılmaz, “Devlette görev alanlar millete hizmetkarlık etmek için vardır. Millete efendilik olmaz, millete hizmetkarlık söz konusu olur.” diye konuştu.

Eğitimde yapılan çalışmalara da değinen Yılmaz, okula gidemeyen öğrencilere evde eğitim verildiğini hatırlatarak, “13 bin öğrenciye evde eğitim veriyoruz. Ola ki evlatlarımız hastalandı, hastanede uzun dönemli kalıyorsa, hastanede sınıf ve derslik açıyoruz. Dolayısıyla istiyoruz ki hiçbir evladımız eğitimden mahrum kalmasın. 80 binin üzerindeki engelli evladımızı taşıma yoluyla eğitime kavuşturuyoruz. 200 binin üzerindeki engelli evladımızı kaynaştırmak suretiyle eğitime kavuşturuyoruz. Gelecek yüzyıl için Türkiye’nin yükünü taşıyacak çağdaş ve uygar ülkelerin önüne geçebilmek için var gücümüzle çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yılmaz, Türkiye’nin en öncelikli konusunun eğitim olduğuna dikkati çekerek, “Eğitim denildiğinde akan sular durur. Her şeyin başı eğitim derler. Kimileri sağlık der ama eğitim demek lazım. Eğer iyi eğitebilirsek hastalığa yakalanma oranı da düşer, güvenlik açığı da ortadan kalkar. Dolayısıyla eğitim her şeydeki alınması gereken mesafenin ilk adımıdır.”  değerlendirmesinde bulundu.

– “Türkiye zaman kaybetti”

16 Nisan’da yapılacak halk oylamasına da değinen Yılmaz, şunları kaydetti:

“İstisnasız tüm partiler Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu söylerler. Yani bu anayasayla ilgili farklı görüş söyleyenlere sormanız gereken şu, Türkiye’den başka bir ülkede cumhurbaşkanına bu kadar yetki verilmiş olsun ama cumhurbaşkanını da sorumsuz tutsun. Bu hukuk devletine uygun mu? Demokrasinin ve hukuk devletinin de esası hesap verebilmektir. Cumhurbaşkanı bu kadar yetkiyi kullanıp hesap vermez. Dünyada hiçbir demokratik, parlamenter bir rejimde bu yoktur. Ne yapmak lazım? Değiştirmek lazım. İşte 16 Nisan’da bu değişiklik önümüze geliyor. Bu değişiklik kesinlikle daha demokratiktir. Milletin elinde terazisi varsa, vicdanı varsa herhalde vereceği başka karar kesinlikle yoktur. Kutuplaştırıcı, kavga edici politikalardan, küçük olsun benim olsun politikalarından Türkiye zaman kaybetti. Dolayısıyla da bizim uzlaşmaya, barışa, birlikte yaşamaya, birlikte çözüm bulmaya ihtiyacımız var. İşte bu sistem uzlaşmayı sağlıyor. Yüzde 50’nin üzerinde oy alabilmek için uzlaşmak lazım. Uzlaşma da bu milletin aradığıdır.”

– “Tek adam millet yanında yürüyorsa, millet arkasında varsa güçlü olur”

Bakan Yılmaz, milleti arakasına alan kişinin güçlü olabileceğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“En zayıf insan tek adamdır. Tek adam millet yanında yürüyorsa, millet arkasında varsa güçlü olur. O halde gerçek güç millettedir. Bunu 15 Temmuz’da gördük. Şunu da bir kez daha gördük ki bu milletin güçlü liderlere ihtiyacı var. Sayın Cumhurbaşkanımızın tabiriyle, eğer lider zor dönemlerde taşın arkasına saklanırsa, millet dağın arkasına kaçar. 15 Temmuz’da en büyük hayati tehlike ve riski Cumhurbaşkanı aldı. Özel suikast ekibi gitti. Eski Genel Kurmak Başkanı İlker Başbuğ dedi ki ‘Bu giden ekip Cumhurbaşkanını alma ekibi değil, bir suikast ekibi.’ Dolayısıyla en büyük risklerden birisini devlet başkanı yani Cumhurbaşkanı aldı. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı tankların önünde milletiyle beraber durdu. Güçlü bir liderden bu ülkeye zarar gelmez. Zayıf liderliklerden bu ülkeye zarar gelir. Liderlerin güçlü olması devletlerini milletlerin güçlü olması demektir. Bu Anayasa kabul edilirse, Türkiye’nin yarını bugünden daha aydınlık olacaktır.”

Konuşmanın ardından Bakan Yılmaz, muhtarlara katılım belgesi verdi.

Programa Sivas Valisi Davut Gül, Belediye Başkanı Sami Aydın, kurum müdürleri, Gürün ve Doğanşar ilçelerinin mahalle ve köy muhtarları katıldı. (AA)

Büyük Sivas Haber
YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Büyük Sivas WhatsApp Grubuna Dahil Ol
Büyük Sivas Telegram Grubuna Dahil Ol