REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler


BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Âşık Veysel…

Âşık Veysel…
Taner Karabal
Taner Karabal( [email protected] )
14 Ekim 2020 - 13:04

Sivas, Anadolu´nun merkezidir. Sivas, Türkiye Cumhuriyeti´nin kurulduğu ve Milli Mücadelenin merkezidir. Biz, millet olarak manda ve himayeyi kabul etmediğimizi Sivas´tan haykırdık dünyaya.

Taner Karabal’dan “Âşık Veysel…” Adlı Köşe Yazısı

Aslında Sivas, bir bakıma Selçukludan, Osmanlı´ya ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinde de bu böyledir, Her zaman bu toprakların ve Anadolu Türklüğü´nün dünden bugüne savunucusu olmuştur. Bu sözlerdeki muradım şudur;  Biz,  yani Sivaslılar, Anadolu´da var olduğumuz dönemlerden beri hem de bedel ödeyerek topraklarımıza sahip çıkmış bir vilayetiz.  Ve bu nu yaparken Sünnimsiyle, Türkmen Alevlisiyle yaptık. Birlik olduk her zaman.  Dolayısıyla Sivas her bakımdan kadim bir şehirdir.

Mesela Âşık Veysel. Her zaman fırsat buldukça ifade ediyorum; hem Alevilerin hem de Sünnilerin çok büyük bir değeridir. Ama maalesef şehir olarak biz, bugüne kadar Âşık Veysel´e gereken ihtimamı ve saygıyı göstermedik.  En azından ben böyle düşünüyorum. Âşık Veysel´e, aşırı cenahlar neden sahip çıkmıyor? Cevabı çok basit. Âşık Veysel´in sözlerinde, deyişlerinde şiirlerinde isyan ve ayrılık yokta onun için.  Dolayısıyla Sivas Belediyesi´nin Ali baba ve Seyrantepe Mahallerimizin kavşak noktasında yaptığı temsili Âşık Veysel Anıtı bana göre anlamlı ve derin mesajları olan bir hizmet olmuştur.  Bana göre bu anıt önemli bir kültür hizmetidir.

Ve bir bakıma Sivaslılar nezdinde Sivas Belediyesi, Âşık Veysel´e verdiği değeri, önemi göstermiştir.  Kaldı ki, Âşık Veysel, bizim Âşık Veysel´imiz.  Veysel, her zaman, yaşadığı süre boyunca bu toprakların çocuğu olduğunu, bu milletin kadim bir millet olduğunu, yaşadığımız değerlere ve topraklara sahip çıkmamız gerektiğini her zaman bize öğütledi. Aynı zamanda Sivas Belediye Meclisi Üyesi olarak bendeniz, Belediye Başkanımız Sayın Hilmi Bilgin´e teşekkür ediyorum.  Bu topraklarda birliğimiz için beraberliğimiz için sembolikte olsa dahi bu kültür hizmetini, dediğim gibi önemsiyorum.  Önümüzdeki günlerde Sivas´ın tarihi ve kültür dokusunun böylesi sembol isim ve değerlerin yeni nesillere tanıtılması, anlatılmasını çok önemsiyorum.  Onun için kimse, Âşık Veysel Anıtını sıradanlaştırmaya ve basitleştirmeye kalkmasın.  Bu anıt güzel ve anlamlı bir mesajdır. Samimiyettir…

Büyük Sivas Haber

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]