hava -1° Kar
DOLAR 18,8334 % % 0.05
EURO 20,3188 % % 0.02
GRAM ALTIN 1.137,10 % % 0,77
ÇEYREK A. 1.859,16 % % 0,77
BITCOIN 439.572 % -1.74
SON DAKİKA


Google News

“Aracın Altında Ateş Yakmayın!”

Son Güncelleme :

14 Şubat 2020 - 13:26


“Aracın Altında Ateş Yakmayın!”

Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, kış şartlarında araçların donmasına karşı tavsiyelerde bulunarak araç sahiplerini uyardı. Başkan Demirgil, “Araç çalışmıyorsa kesinlikle altına ateş yakılmamalıdır. Aracın altında ateş yakılıp, karterin ısıtılıp içindeki yağı inceltmeye çalışmak motorun içyapısına zarar verir. Ayrıca istenmeyen başkaca olaylara ve yangınlara davet çıkarabilir” dedi.

Başkan Hakan Demirgil araçların donmasına karşı tavsiyelerde bulundu

Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, zorlu kış şartlarında araçların donma riski  ve de çalışmamasının önüne geçebilmek için kamyon, tır gibi ağır tonajlı taşıtların gece soğuğunun en yoğun olduğu saatlerde iki saatte bir kez, otomobillerin ise belirli saat aralıklarında olmak kaydıyla günde en az 3-4 sefer 10´ar dakika rölantide çalıştırılması gerektiğine vurgu yaptı.

Soğuk havalarda ağır vasıta araçları çalıştırabilmek için kartelin altına ateş yakılma yönteminin sakıncalı olduğuna dikkat çeken Demirgil, “Araç çalışmıyorsa kesinlikle altına ateş yakılmamalıdır. Aracın altında ateş yakılıp, karterin ısıtılıp içindeki yağı inceltmeye çalışmak motorun içyapısına zarar verir. Ayrıca istenmeyen başkaca olaylara ve yangınlara davet çıkarabilir. Bu nedenle kesinlikle aracının altına ateş yakma yöntemini denememeliyiz. Tüm bunlarla birlikte araçların park edilme yeri ve şeklinin de çalışıp çalışmamasını etkileyen faktörler arasında olduğundan soğuk havalarda aracın park yerini çok dikkatli seçmeliyiz. Araç, rüzgârın esme yönü, güneş görüp görmediği, gibi konular dikkate alınarak park edilmelidir” dedi.

DONMUŞ ARACI İTİP VURDURMA YÖNTEMİYLE ÇALIŞTIRMAYIN

Kışın donan aracı çalıştırmak için takviye kablolarının kullanılması ve itip vurdurarak çalıştırma yöntemleri ile rölantideki araca gaz verilmesinin de araca ciddi zararlar verdiğini vurgulan Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, sürücülerin alması gereken diğer önemli tedbirleri ise şöyle sıraladı: “Araçlar soğuk ve kötü hava şartlarında zor çalışmamasının veya hiç çalışmamasının önüne bazı tedbirleri alarak geçebiliriz. Motorun zor ilk hareket, bozuk rölanti ve avans ayarı, stop etme, düşük güç gibi sürüş problemleri varsa, iyi bir serviste mutlaka ayarlattırılmalıdır Yakıt sistemindeki nemin donmasını önlemek için, depoya ayda bir kez bir şişe buz önleyici katık eklenmesi gerekir. Aracın yakıt deposu yarıdan fazla dolu tutulmalıdır. Dolu tutulan yakıt deposu, borulardaki donmayı önleyecektir.  Motorun yağı ve yağ filtresi araç standart kataloğunda belirtilen sürelerde (genellikle her 5 bin-10 bin kilometrede bir) değiştirilmelidir. Soğutma sisteminin, periyodik aralıklarla kontrolü yapılmalı özellikle termostatın çalışıp çalışmadığı, kayışların, kelepçelerin ve hortumların sıkılık durumlarının bakım ve kontrol edilmesi gerekir. Aküleri kışın oldukça zor bir görevin beklemektedir. Soğuk motoru çevirmek için çok daha fazla enerji gerektiği için en kısa zamanda aküler kontrol ettirilmelidir. Zayıfsa şarj ettirilmeli veya eski ise değiştirilmelidir. Pratik bakım olarak, kutupları ve kablo başlarını tel fırça ile fırçalanmalı, tüm yüzeyleri temizlenip, bağlantıları sıkılmalıdır. Akünün içerisindeki sıvı seviyesini kontrol edilmeli, eksikse saf su eklenmelidir. Türkiye iklim koşullarında maksimum koruma için yüzde 33 ila yüzde 50 arasında antifriz kullanımı şarttır. Araç üreticisinin tavsiyesine göre yılda en az bir kere olmak şartıyla özelliklede soğuk kış günleri öncesinde mutlaka antifriz konulmalıdır.”

Başkan Demirgil, araçların çalıştırılmasıyla ilgili sorun yaşamak istemeyenlerin yapması gerekenleri şu şekilde sıraladı: “Soğuk havada dizel araçları çalıştırmak için yapılması gerekenler; soğuk havada dizel araç çalıştırma işlemi birtakım zorluklar barındırıyor. Zira dizel araçların çalışma prensibi benzinli araçlara göre farklı işliyor. Bu yüzden soğuk havalarda dizel araç çalıştırma işleminden önce şu adımların izlenmesi gerekiyor: Öncelikle kontak anahtarı kademe kademe çevrilmeli ve ikaz ışıklarının sönmesi beklenmelidir. Dizel araçlarda yakıtın yanması, ısıtma bujileri aracılığıyla sağlandığından bu bekleme süresi elzemdir. İkaz ışıkları içinde yer alan sarmal yaya benzeyen simge, ısıtma bujilerinin durumunu belirtir ve bu ışığın sönmesi ısıtma bujilerinin kullanmaya hazır olduğunu gösterir. Buji ışığı söndükten sonra kontak anahtarı çevrilerek araç çalıştırılabilir. Araba çalıştırıldıktan hemen sonra hareket edilmemeli motorun ısınması için 1 ila 1,5 dakika kadar motor rölantide çalıştırılmalıdır. Dizel araba soğuk hava şartlarına karşı bazı olumsuzluklar geliştirse de bu basit adımlar izlenerek sorun kolayca çözülebiliyor. Soğuk havalarda benzinli araba çalıştırmak dizel araçlara göre daha sorunsuz gerçekleşiyor. Zira benzinli araçlarda bujiler, yakıtı ısıtma sistemi kullanarak değil kıvılcım sistemi kullanarak tutuşturuyor. Bu nedenle kışın benzinli araçları çalıştırdıktan sonra beklemek gerekmiyor. Bir başka deyişle kışın benzinli araba, dizel araba gibi sorunlar oluşturmuyor. Lakin kış aylarında motorun ısınması için 1 ila 2 dakika beklemek motor ömrünü uzatan etkenler arasında gösteriliyor. LPG´li araçlarda NTC sensörü adı verilen elektronik bir algılayıcı bulunuyor. Bu algılayıcı dış ortam sıcaklığını algılıyor ve motorun kolay çalışması için enjektör ile püskürtülecek yakıt miktarını ayarlıyor. Bu sensör sağlıklı çalışıyorsa kış aylarında LPG´li araçların motorlarında bir sıkıntı görülmüyor. Soğuk havalarda LPG´li araçların çalıştırılmasında problem yaşanmaması için çalıştırılma esnasında benzin konumuna alınmaları yine stop edilirken de benzin konumunda bırakılmaları tavsiye ediliyor” dedi.

Başkan Demirgil, konuşmasını şu ifadelerle devam ettirdi: “Kış mevsimiyle beraber otomobil kullanıcıların akıllarına şu soru geliyor: Arabayı soğuktan nasıl koruruz? Otomobil lastiklerinin hava basınçları dış ortamdaki hava ısısından etkileniyor. Bu da lastik performansında düşüşe neden olabileceği gibi güvenli sürüş açısından da risk oluşturuyor. Bu nedenle özellikle mevsim geçişlerinde lastik basıncını kontrol etmek büyük önem taşıyor. Motor aksamında bulunan sıvıların ve radyatör sistemindeki suyun donmaması ve kış aylarında kullanılan antifrizden yüksek verimi alabilmek için antifriz oranını doğru ayarlamak gerekiyor. Camlarda oluşan donu engellemek için don önleyici ya da don çözücü özel cam sularının tercih edilmesi tavsiye ediliyor. Havanın erken kararması ve hava sıcaklığındaki ani değişimlerin oluşturduğu sis sebebiyle kış aylarında far kullanım süresi artıyor. Hatta gündüz görüşün azaldığı kimi durumlarda dahi farları açmak gerekebiliyor. Bu sebeple kışın araç farı ve fren lambalarının kontrol edilmesi, arıza olup olmadığından emin olunması gerekiyor. Sis lambası olmayan araçların uygun sis farı taktırması uzmanlarımız tarafından öneriliyor. Araçların hava, yakıt ve kapı filtrelerinin kış bakımının yapılması gerekiyor. Kışın arabaların geç çalışmasının önüne geçmek için motor filtresinin bakımının yapılması gerekli görülüyor” diyerek konuşmasını sonlandırdı. (İrade/Çetin Polat)

Büyük Sivas Haber

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Büyük Sivas WhatsApp Grubuna Dahil Ol
Büyük Sivas Telegram Grubuna Dahil Ol