DOLAR 27,4466 % 0.45
EURO 29,0371 % -0.01
STERLIN 33,5340 % 0.28
FRANG 30,0579 % 0.32
ALTIN 1.645,83 % 0,21
BITCOIN 746.710 2.556

Anlaşmak İçin Gereken Beceriler!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Anlaşmak İçin Gereken Beceriler!

Eşlerin birbirleri ile uyum içinde yaşayıp, anlaşabilmeleri için bazı becerilere sahip olmaları gerekir.

Anlaşmak İçin Gereken Beceriler!

Sen, birisinin eşi isen, eşinle uyumlu bir şekilde ve iyi anlaşarak evliliğini sürdürmek istiyorsan, aşağıdaki beceriler açısından kendini değerlendir, ne durumdasın? Kendini Tanıma ve Kendini Bilme Becerisi; Kendini tanıma; Bireyin kendisiyle, düşünce ve duygularıyla ilişki kurması, kendinde olup biten duygusal ve düşünsel süreçlerle ilgili bir anlayışa kavuşmasıdır.

Kendini tanıyan insan; Gerçek duygu ve düşüncelerinin farkındadır, Fiziksel özelliklerinin farkındadır ve gerçekçi bir biçimde algılar, Dış dünyadaki olayların ve iç dünyasındaki yaşantıların farkındadır, Diğer kişilerin kendisini nasıl etkilediğinin farkında olduğu kadar kendisinin diğerlerini nasıl etkilediğini de bilir, Kendini ne zaman ve ne kadar açacağını bilir, Kendini bilir. Kendini bilme; Aklı ve muhakemesi yerinde olmak, baliğ olmak, ağırbaşlı olmak, kendinin ve çevresinin bilincine varmak, durum ve onuruna yakışacak biçimde davranmak demektir. Dinleme ve Anlama Becerisi; Dinlemek; İşitmek için kulak vermek demektir.

Dinleyen insan; Konuşanın söyleyeceklerinin bitmesini sözünü kesmeden bekler, Karşısındakinin kendini tam olarak ifade etmesini destekler, Söylenenleri yorum yapmadan olduğu hali ile duyar, Söylenenlerin arkasında hangi duyguların olduğunu fark etmeye çalışır, Dinleyen kişi sorun çözmek amacıyla ya da savunma yapacağı konuları bulmak amacıyla değil anlamak üzere dinler, Kendini hemen bir yanıt bulmak veya bir çözüm getirmek zorunda hissetmez, Doğru duyup duymadığını değerlendirmek için geribildirim alır, Anlama; Bir şeyin ne demek olduğunu, neye işaret ettiğini kavramak demektir. Etkili dinlemelerin sonucunda anlama, anlamaların doğru olduğu durumlarda da anlaşma gerçekleşir.

Empati Becerisi; Empati; Duygudaşlık, aynı duyguları paylaşma, kendini duygu ve düşüncede bir başkasının yerine koyabilme demektir.

Empati yapan insan; Kendi dünyasında olan biteni bilir, Diğerinin söylediklerini söylemek istediği gibi duyar, Diğerinin hissettiklerini, hissettiği gibi anlar, Diğerinin dünyasında olanı, olduğu hali ile kabul eder, Anladıklarını doğru olarak ifade eder, (ifade ettikleri diğerinin anlatmak istediği gibidir)

Not: Eşlerin birbirleri ile uyum içinde yaşayıp anlaşabilmeleri için sahip olmaları gereken becerilere haftaya devam edelim…

Büyük Sivas Haber

 


YORUM YAP