hava Parçalı Bulutlu
DOLAR 19,0540 % % 0.13
EURO 20,5095 % % -0.63
GRAM ALTIN 1.211,97 % % -0,66
ÇEYREK A. 1.981,56 % % -0,66
BITCOIN 539.034 % -1.99
SON DAKİKAGoogle News

Anlaşmak İçin Gereken Beceriler-2

Son Güncelleme :

05 Şubat 2023 - 11:45

Anlaşmak İçin Gereken Beceriler-2

Bir önceki yazıma kaldığım yerden devam ediyorum. Aşağıdaki adresten ilk bölüme ulaşabilirsiniz.

Anlaşmak İçin Gereken Beceriler!

Anlaşmak İçin Gereken Beceriler-2

4. Duygu Yönetimi Becerisi Duygu; Duyularla algılama, his. Belirli nesne, olay veya bireylerin insanın iç dünyasında uyandırdığı izlenim. Önsezi. Nesneleri veya olayları ahlaki ve estetik yönden değerlendirme yeteneği. Duygularını yönetebilme becerisi olan insan; Duygularının farkındadır olduğu hali ile kabul eder ve anlamaya çalışır, Karşısındakinin duygularının farkındadır, olduğu hali ile kabul eder ve anlamaya çalışır, Duyguların, davranış olmadığını bilir, Duyguların, kişiye özgü nedenlerle geliverdiğini ve bir dili olduğunu kabul eder, Duyguların davranışları yönlendirme özelliği olduğunu bilir ve davranışlarını yönetebilir, Duyguları değiştirmeye çalışmak yerine olduğu hali ile kabul etmenin önemli olduğunu bilir, Hissedilen duygunun o anki nedenini ve kaynağını bilmenin öneminin farkındadır, Duygularını kendisine ve diğerlerine zarar vermeyecek şekilde ifade edebilir, Kendisi için geçerli kıldığı tüm duygu ifade yollarını diğerleri için de geçerli olduğunu kabul eder ve anlayışla karşılar.

5. Sorun Çözme Becerisi Sorun; Araştırılıp öğrenilmesi, düşünülüp çözümlenmesi, bir sonuca bağlanması gereken durum, mesele, problem, sıkıntı veren durum, dert. Sorun çözme becerisi olan insan; Evlilik ilişkisi yakınlık temelli bir ilişkidir bu nedenle yakın ilişkilerde sorunların olmasının kaçınılmaz olduğunu bilir, Sorunların küçük büyük ayırmadan hepsinin önemli olduğunu, daha da önemlisinin, sorunlara yaklaşım şekli olduğunu bilir, Çıkan sorunları olduğu hali ve tüm gerçekliği ile kabul eder. Çözümün bir parçası olma konusunda istekli ve çabalıdır, Sorunlar karşısında üzerine düşen sorumluluğu alır Bu becerilere sahip olan eşler aşağıdaki konularda çok iyidirler, evlilik uyumları ve birbirleri ile anlaşmaları bu becerilere sahip olmayanlardan daha üstündür. Birbirlerinin duygularını anlama,

Yaşamı paylaşma,

Birbirlerine karşı ilgi ve sevgi gereksinimlerini karşılama,

Bireysel farklılıklarını zenginlik olarak görüp destekleme,

Problemleri birlikte çözme,

Birlikte eğlenme,

Yaşamı sürdürmek için gerekli güvenliği sağlama,

Birbirlerinin gereksinimlerini karşılama konusunda hassasiyet gösterme,

Birbirine beğeni ve takdir duygularını iletme,

Birlikte zaman geçirmekten hoşnut olma,

Ortak manevi duyguları paylaşarak birlikte yaşama.

Eşimle anlaşamıyoruz diyorsan, ben de sana, “iğneyi kendine batır” diyorum…

Büyük Sivas Haber
YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.