Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

‘’ ALLAH DE HALUK ‘’

‘’ ALLAH DE HALUK ‘’
Adem Akgül
Adem Akgül( [email protected] )
21 Nisan 2020 - 11:10

İstanbul’da tutuklandım. Oruçluydum Ağzımdaki dilim şişmişti. Orucumu açmak için su bile vermediler. Ankara’ya götürdüler. Mamak Cezaevine gittik bir köşe attılar. Heryanım kırık yan üstü düştüm. Bir ses duydum. ” Haluk…Haluk… Allah de haluk…” Kalkamıyordum, çevreme baktım hiç kimse yok. Bu ses nereden geliyor diye sırt üstü düştüğümde baktım tavanda Filistin askısına asılı eli kolu bağlı güzel gözleriyle Muhsin Başkan bana sesleniyordu

“Allah de haluk! Allah de!….”

Adem Akgülden Muhteşem Bir Köşe Yazısı “Allah de Haluk”

Haluk Kırcı

1980’li yıllarda Mamak cezaevinde yatan Muhsin Yazıcıoğlu’nun, cezaevine yeni getirilen Haluk Kırcı’yı teskin etmesi.

Haluk Kırcı, beraberinde 3 jandarma ve 2 subay ile İstanbul’dan Ankara’ya giden cezaevi aracının içinde. Kırcı’nın elleri önden kelepçeli. Sağında ve solunda silahlı jandarma erleri var. Oruçlu olan Kırcı bitkin ve yorgun bir şekilde sessiz ve düşünceli duruyor. Ara ara gözlerini kapatıp uykuya dalmaya çalışıyor. Kırcı’nın karşısında oturan subaylar aralarında konuşuyorlar. Aşağılayıcı ifadelerle gösteriler yapan sol ve sağ görüşten öğrencilerden bahsediyorlar. Arada bir imalı bir şekilde Kırcı’ya bakıp sözlü sataşıyorlar. Aracı kullanan jandarma er ile Kırcı’nın sağından solunda oturan 2 jandarma er ciddiyetle konuşulanları dinliyor.

Bu sırada yarı aydınlık bir hücrede 2 sivil görevli küfürler ve hakaretler savurarak sandalyede oturan Muhsin Yazıcıoğlu’nu dövüyorlar. Yazıoğlu’nun yüzü ve vücudu kan içinde.

Titreyerek sessizce duruyor. Görevliler işkencelerine devam ederken bağırarak bazı sorular soruyorlar. Cevap alamayınca daha çok sinirlenip daha şiddetli vurmaya devam ediyorlar.

Hava kararırken cezaevi aracı bir benzin istasyonunda duruyor. Subay, aracı kullanan jandarma ere yiyecek içecek alması için talimat veriyor. Kırcı orucunu açmak için su istiyor. Subay bu isteğini alaycı bir şekilde reddediyor. Kırcı biraz ısrar edip durumunu izah etmeye çalışıyor. Subay sinirleniyor. Küfürlü ifaderle Kırcı’ya çıkışarak Jandarma erlere Kırcı’nın gözlerini bağlamaları için talimat veriyor. Kırcı kısık sesle itiraz etmeye çalışsa da erler Kırcı’nın gözlerini bağlıyor. Hücredeki hakaret ve işkence devam ediyor. Bir görevli sandalyeye bağlı Yazıcıoğlu’nu hırpalarken diğeri soru sormaya devam ediyor. Görevliler cevap alamıyor ve sinirlenip Yazıcıoğlu’nu ayağa kaldırıp T şeklinde kalasa iplerle bağlıyorlar. Ardından Yazıcıoğlu’nu filistin askısı ile tavana asılıyor. Yazıoğlu’nun ‘’ Bunu yapmayın ‘’ bağırışları arasında onu tamamen çıplak kalana kadar soyup organına elektrik veriyorlar. Yazıcıoğlu acı içinde bağırıyor.

Cezaevi aracı Ankara yolunda. Subaylar yol boyunca Haluk Kırcı’ya sözlü sataşmaya devam ediyor. Kırcı çaresizce cevap vermeden gözleri bağlı bir şekilde duruyor. Araç gecenin karanlığında Mamak cezaevine ulaşıyor. 2 jandarma er, subayın bağırarak verdiği talimatla yürüyemeyecek kadar bitkin olan Kırcı’yı araçtan indiriyor. Subaylar ve askerler yanlarında Kırcı ile birlikte cezaevi binasına giriyor. Müdürün odasında Kırcı 2 yanında askerle gözleri bağlı ayakta. Subaylarla müdür aralarında konuşuyor. Müdür Kırcı’ya hakaret dolu sözler söyleyerek odasına çağırdığı gardiyanlara Kırcı’yı teslim ediyor. 2 gardiyan yanlarında Kırcı ile birkaç kapı geçip uzun bir koridorda ilerliyor.Haluk Kırcı gardiyanlara oruçlu olduğunu orucunu daha açamadığını söyleyerek yiyecek içecek bir şeyler istiyor. Gardiyanların azarı ile susuyor. Gardiyanlar Kırcı’yı hücreye atıyorlar. Kırcı baygın halde hücre karyolasına yaslanıyor. Çaresizce etrafa bakınıyor. O sırada bir ses duyuyor.

‘’ Allah de Haluk, Allah de…’’

Kırcı şaşkın bir şekilde etrafına bakınıyor. Güçlükle ayağa kalkıp hücre kapısından dışarı bakmaya çalışıyor. Aynı ses bir kez daha sesleniyor.

‘’ Allah de Haluk, Allah de…’’

Kırcı daha büyük bir şaşkınlıkla geri dönüp karyolaya sırtüstü uzanıyor. Tavanda filistin askısı ile asılı duran Muhsin Yazıcıoğlu ile göz göze geliyorlar. Yazıcıoğlu’nun vücudunda ve yüzünde işkence izlerini gösteren yaralar var. Kırcı hiçbir şey diyemeden bakınırken Muhsin Yazıcıoğlu tekrar sesleniyor.

‘’ Allah de Haluk, Allah de…’’

 Adem AKGÜL

 Sivas Haberleri

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]