Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

Adalet ve Kalkınma Partisinin Kısaltması AK Parti mi? AKP mi?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Adalet ve Kalkınma Partisinin Kısaltması AK Parti mi? AKP mi?
667
11 Aralık 2017 - 12:41

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin, İçişleri Bakanlığı’na verdiği kuruluş dilekçesinde kısaltılmış adını AK Parti olarak belirlemişken ve tüm resmi işlemlerde, oy pusulalarında AK Parti kullanılıyorken, buna rağmen bazı kişiler tarafından ısrarla ‘AKP‘ demenin nedenleri insanlar tarafından tartışmalara yol açıyor.

Konuyla alakalı geçmişte bazı isimlerin ifadelerini sizlerle paylaşıyoruz.

Adalet ve Kalkınma Partisinin Kısaltması AK Parti mi? AKP mi?

CEMİL ÇİÇEK eski Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı

Resmi kısaltma Ak Parti’dir, başka bir isim kullanmak doğru değil

Ak Parti yerine başka bir şeyin kullanılması doğru değil. Tüm resmi işlemlerde Ak Parti olarak geçiyor, bizim partimizin resmi kısaltması bu. Benim ismim Cemil, sizin isminiz Gülin. Ben size Gülin yerine başka bir isimle hitap etsem olur mu? Saygısızlık olmaz mı? Nüfus cüzdanlarımızda bu isimler yazıyor, değil mi? Siyasi partiler de nüfus cüzdanlarını İçişleri Bakanlığı ve Yargıtay Başsavcılığı’na verdikleri dilekçeyle belirler. Partiyi kurarken kısaltılmış ismini Ak Parti olarak tanımlamışız. Oy pusulalarına bakın, YSK’nın ilanlarında Ak Parti yazıyor. Niye buna rağmen Ak Parti denilmiyor? Bunun bir anlamı var. Bilmeden yapanlara bir şey diyemem ama bilerek yapılıyorsa nedenine bakmak lazım.

AHMET İYİMAYA TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ak Parti milletvekili

Kısaltmayı belirleme hakkı partinindir

İsim hakkı isim verilen kişinin veya tüzel kişinin medeni hukuk tarafından korunmuş olan bir hakkıdır. Özellikle siyasi partiler bakımından bu ad siyasi hukukla da korunmaya alınmıştır. Kısaltmayı belirleme hakkı da siyasal partiye aittir. Siyaset ahlakı ve hukukun ortaya koyduğu yaklaşım buna saygı duymayı gerektirir.

HİKMET SAMİ TÜRK Adalet eski bakanı

Ak Parti demek gerekiyor

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kısaltması tüzüğünde Ak Parti olarak yazılı. Hepsinde kötü niyet aramıyorum ama Ak Parti dememek için bazıları AKP diyor. Alınganlık gösterilmesini haklı buluyorum, Ak Parti demek gerekiyor. Tüzüğünde böyle belirlemiş, kuruluş dilekçesini böyle vermiş çünkü. Partinin resmi kısaltması Ak Parti.

TDK: AK Parti kısaltması kurallara uygundur

Yazım Kılavuzu’nun “Kısaltmalar” bölümünde “Kuruluş adlarının kısaltmaları genellikle her kelimenin ilk harfinin büyük olarak yazılmasıyla yapılır: *TBMM* (Türkiye Büyük Millet Meclisi) kuralı bulunmaktadır. Bu kuraldan ve bugüne kadar oluşan gelenekten hareketle parti adlarının kısaltmalarında da aynı yol izlenmiştir.

Ancak kurumlar, kuruluşlar, dernekler adlarını belirledikleri gibi adlarının kısaltmalarını da belirleme özgürlüğüne sahiptir. Bu adlar ve kısaltmaları ilgili yasal mevzuat gereğince yasa, yönetmelik ve tüzüklerde yer almaktadır.

Kısaltmaların baş harflerden değil de hecelerden oluştuğu örnekler de vardır. Anavatan Partisinin ilk kısaltması olan ANAP, partinin açık adıyla farklılık göstermektedir. “Ana Vatan Partisi” adında geçen “vatan” sözüne kısaltmada yer verilmemiştir.

“Adalet ve Kalkınma Partisi”nin kısaltması da addaki ilk iki sözün baş harfleriyle bir hece oluşturularak yapılmıştır. Bu kısaltma söz konusu partinin tüzüğünde de yer almıştır. Başka pek çok örnek göz önünde bulundurulduğunda açık adı “Adalet ve Kalkınma Partisi” olan kuruluşun kısaltmasının tüzükte “AK Parti” olarak belirtilmesinden dolayı böyle bir adlandırmanın, kısaltmalarla ilgili kurallara aykırılık göstermediği görüşüne varılmıştır.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

SİVAS BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

SİVAS BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ

  • AK PARTİ --> 158
  • CHP --> 44
  • MHP --> 220
  • BBP --> 369
  • İYİ PARTİ --> 50
  • SP --> 15
Gönder
Sonuçlar

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 05558981558