Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Şehir Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ahat Türkmenoğlu’ndan 4 Eylül Mesajı

Şehir Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ahat Türkmenoğlu’ndan 4 Eylül Mesajı
Avatar
04 Eylül 2020 - 12:04

Şehir Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ahat Türkmenoğlu, Sivas Kongresi’nin 101. Yıldönümü sebebiyle bir açıklama yaptı.

Ahat Türkmenoğlu, 4 Eylül Sivas Kongresi’nde tüm Türk milletinin bağımsızlık için kenetlendiğini, Sivas’ın ise Milli Mücadele’nin ana karargahı olduğunu söyledi.

Şehir Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ahat Türkmenoğlu’ndan 4 Eylül Mesajı

Başkan Türkmenoğlu, Sivas’ın Milli Mücadelenin ana karargahı olduğunu ve Sivas Kongresi’nin bağımsızlığımızın önsözü, cumhuriyetimizin çatısı ve zaferlerimizin haritası olduğunu ifade eden Türkmenoğlu, Sivas Kongresi’nin 101 yıl önce işgal ve esaret iştahlısı, manda ve himaye özlemcisi devletler için bir kabus olduğunu söyledi.

Türkmenoğlu açıklamasında, “Kuvay-ı Milliye’yi amil, irade-i milliye’yi hakim kılan irade Sivas’ta bir güneş gibi parlamıştır. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 4 Eylül 1919 tarihinde, yurdun dört bir tarafından gelerek Sivas Kongresi’ne katılan delegeler, burada, ülkemizi işgal etmek isteyenlere karşı Milli Mücadele başlatan Türk Milletinin fert fert birbirine kenetlendiğini bütün dünyaya ilan etmişlerdir. 108 gün boyunca İstiklal Mücadelemizin karargahı olan Sivas’ta manda ve himaye asla kabul olunamaz kararının alınmasıyla milli irade tecelli etmiştir. Sivas Kongresi’nde alınan kararlar üzerine vatanını, bayrağını ve hürriyetini canı pahasına korumak için yüksek bir ruh ve asil bir seviyeyle milli mücadele yürüten aziz milletimiz, tüm zorluklara rağmen zafere ulaşarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurmuştur” dedi.

Türkmenoğlu ayrıca, “Millet egemenliğine dayalı, milli devletin inşasına giden yolda önemli adımların atıldığı Sivas Kongresi’nin 101. Yılını kutluyor, başta Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kahraman şehit ve gazilerimizi sevgi, saygı ve minnetle anıyorum” şeklinde konuştu.

Büyük Sivas Haber


buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]