hava -1° Kar
DOLAR 18,8457 % % 0.07
EURO 20,3173 % % 0
GRAM ALTIN 1.136,35 % % 0,70
ÇEYREK A. 1.857,94 % % 0,70
BITCOIN 439.978 % -1.723
SON DAKİKA


Google News

6 yaşında evlendirilip cinsel istismara uğrayan sabi hakkındaki tüm gelişmeler

Son Güncelleme :

09 Aralık 2022 - 11:16


6 yaşında evlendirilip cinsel istismara uğrayan sabi hakkındaki tüm gelişmeler

6 yaşında bir kız çocuğunun imam nikahıyla evlendirip cinsel istismara maruz bırakıldığı yönündeki haberlerle ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin açıklamalarda bulundu.

6 yaşında evlendirilip cinsel istismara uğrayan sabi hakkındaki tüm gelişmeler

TBMM Genel Kurulunda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçeleri görüşülmeye başlandı. Bütçe görüşmeleri sırasında, 6 yaşındaki H.K.G. isimli kız çocuğunun cinsel istismara maruz bırakıldığı yönündeki haberler tartışıldı. Siyasi parti gruplarının sözcüleri konuyla ilgili açıklama yaptıktan sonra, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy söz aldı.

BAKAN ERSOY: MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRİLDİ

Kültür Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: (Yaş istismarı ile ilgili) İlgili konuyu takip ediyoruz. Müfettiş görevlendirildi. Olayı şiddetle kınıyorum, sorumluların tamamı en ağır cezayı almalıdır, Aile Bakanlığımız davaya müdahil oldu, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün görevlendirdiği müfettiş göreve başladı, detaylı inceleme yapılıyor. Hassasiyetle konuyu takip ediyoruz.

BAKAN BİLGİN: SUSARSAK İNSANLIĞIMIZ YARA ALIR

Bakan Bilgin, olayın ilgili kurumlar ve yargı tarafından soruşturulduğunu belirterek, “Alçakça, insanlık dışı davranışlara TBMM’de ortak cevap verilmesi gurur verici bir tavırdır. Hiçbirimiz taviz veremeyiz, mazur gösteremeyiz, göstermenin karşısında olmak mecburiyetindeyiz, yargı tarafından sonuna kadar götürülmelidir. Susarsak insanlığımız yara alır diye düşünüyorum” dedi.

Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G., ‘6 yaşında imam nikâhıyla evlendirildiğini ve cinsel istismara maruz kaldığını’ belirterek şikâyetçi olmuştu. İddialarla ilgili İstanbul Anadolu Başsavcılığı’nın iddianamesi 30 Ekim’de tamamlandı. İddianamede şimdi 24 yaşında olan H.K.G.’nin anne ve babası tecavüze göz yummakla suçlandı. Kadir İstekli, tarikat lideri baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatma Gümüşel’in zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı suçunu işledikleri belirtildi. Haklarında en az 27’şer yıl hapis istendi.

İDDİALAR MECLİS GÜNDEMİNDE

6 yaşında bir kız çocuğunun imam nikahıyla evlendirip cinsel istismara maruz bırakıldığı iddiaları Meclis gündemine taşındı. TİP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlıklarına ayrı ayrı soru önergesi verdi.

AİLE BAKANLIĞI MÜDAHİL OLDU

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, davaya müdahil olunduğunu açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Bakanlığımızca süreç yakından takip edilerek, bundan önce olduğu gibi ilerleyen dönemde de mağdura her türlü hukuksal destek verilecektir” denildi.

Türkiye, 6 yaşındaki kız çocuğunun evlendirildiğinin ve cinsel istismara uğradığının ortaya çıkmasının ardından kan donduran detayları konuşuyor. İsmailağa Cemaati’ne bağlı bir vakfın kurucusunun kızı olan H.K.G.’nin yaşadıkları herkesi dehşete düşürdü, iddialar ise mide bulandırdı. Sosyal medyanın da tepki gösterdiği olayla ilgili Bakanlık harekete geçerken H.K.G.’nin yürek yakan ifadesine ulaşıldı. Öte yandan Vakıflar Genel Müdürlüğü de olayla ilgili müfettiş gönderdi. İşte detaylar…

‘Sen benim karımsın ben senin kocanım’ 6 yaşında evlendirilen H.K.G’nin ifadeleri yürek burktu: Annem saçlarımı tarar senin yanına gönderirdi…
Türkiye, İsmailağa Cemaati’ne bağlı bir vakfın kurucusunun kızının 6 yaşında evlendirilmesi ve cinsel istismara uğraması olayını konuşuyor. Ortaya çıkan detaylarıyla herkesin midesini bulandıran olaya ilişkin her geçen saat yeni ayrıntılar gelirken 6 yaşında evlendirilip istismara uğradığını söyleyen H.K.G.’nin ifadesine de ulaşıldı. İfadesindeki “Annem saçlarımı tarar senin yanına gönderirdi beni” sözleri yürek yaktı. İşte Türkiye’nin kanını donduran olayın detayları…

“SEN BENİM KARIMSIN, BEN SENİN KOCANIM”

İsmailağa Cemmati’ne bağlı bir vakfın kurucusu olan Y.Z.G.’nin kızı H.K.G. 1998 yılında İstanbul Fatih’te dünyaya geldi. Kız çocuklarının okutulmadığı bir ortamda büyüyen H.K.G. ifadesinde Çengelköy’de yaşarken babasının kendisini 29 yaşındaki müridi K.İ. ile imam nikahı kıyarak evlendirdiğini söyledi. Ardından babası tarafından karşı komşuları olan K.İ.’ye gönderildiğini söyleyen H.K.G. o evde cinsel istismarın başladığını belirtti. Bunların kendisine o dönem bir oyun olarak aktarıldığını ifade eden H.K.G., “Ben ağladım. K. evlendiğimizi söyledi. Annem, babam nasıl evliyse bizim de evli olduğumuzu anlattı. ‘Sen benim karımsın, ben senin kocanım’ dedi. ‘Evliler böyle oyunlar oynar ama bu oyun kimseye söylenmez’ dedi. Annem ile babam K.’ye ‘Damadım’ diyordu.” dedi.

İlk zamanlarda yaşananlara annesinin karşı çıktığı iddia edilirken babasının, annesi evde olmadığı zamanlarda H.K.G.’yi K.İ’nin evine gönderdiği ileri sürüldü.

“ANNEM SAÇLARIMI TARAR SENİN YANINA GÖNDERİRDİ BENİ”

İfadesine göre sonrasında yeniden içine kapanan H.K.G.’ye 18 yaşına geldiği zaman resmi nikah yapıldı. H.K.G. sosyal medyada tanıştığı bir kadına yaşadıklarını anlattığını, kadının kendisine kocasıyla konuşmasını kaydetmesini ve şikayetçi olmasını söylediğini ifade etti.

Ses kaydında yer alan ifadeler ise şu şekilde:

H.K.G.: “6 yaşında nikahımız kıyılmayaydı. Keşke babam ilişkiye izin vermeseydi… Yani bu sıkıntıların hiçbiri olmazdı”
K.İ.: “Var mı yapacak bir şey onu söyle. Dönebiliyoz mu.”
H.K.G.: “Ama telafi de olmuyor”
K.İ.: “Yani tam bir hatadır… Yanlış bir şey… Ha şu an ben kendi kız çocuğum olsa 6 yaşında evlendirir miyim. Evlendiririm. Ama o şekil bir şeye müsaade eder miyim. Etmem.”
H.K.G.: “Babam nasıl düşünmedi.”
K.İ.: “Hocaefendi her şeyi dört dörtlük mü düşünüyor. Bırak sen de Allah Allah.”
H.K.G: “Yani kızım daha küçük, 6 yaşında. İlişkiyi kaldırabilir mi, kaldıramaz mı, insan bunu bilmez mi…”
K.İ.: “Ben seni öyle görmemiştim. Öyle gittim işte. Ufaklığın öyle geçti dediğin gibi. Ne bileyim ya…”
H.K.G.: “Annem saçlarımı tarar senin yanına gönderirdi beni.”

Türkiye, 6 yaşındaki çocuğun evlendirildiği iddiası ile sarsıldı! İşte olayın iddianamesi…

H.K.G.’nin “Altı yaşında evlendirildim. Şikâyetçiyim” diyerek mahkemeye gittiği olay Türkiye’yi derinden etkiledi. Anne, baba ve kardeşlerin kabul etmediği skandal ‘evliliğe’ ilişkin iddianamede çarpıcı ses kaydı ve fotoğraflar da var. İddianameye göre, H.K.G. 14 yaşında hamilelik şüphesiyle hastaneye gittiğinde polisin şüphesi üzerine ilk soruşturma yapıldı. Ancak hastanede kemik yaşı tespitine küçük kız değil, 21 yaşında başka biri sokulunca soruşturma da kapatıldı.

İstanbul’da Hiranur Vakfı’nın başkanı Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını altı yaşında evlendirdiğine ilişkin iddia büyük infiale yol açarken yargının da gündeminde. H.K.G.’nin çocuk yaşta evlendirilerek istismara maruz bırakıldığı suçlamalarına dair dava açan savcılık, yaşını büyük gösteren kemik yaşı raporu için de ayrı bir soruşturma yürütüyor. Tanık olarak ifade veren kız kardeşleri ise bugün 24 yaşında olan H.K.G.’nin ifadelerinin doğru olmadığını iddia ediyor. İddianameye göre, müşteki H.K.G. 30 Kasım 2020’de savcılığa başvurdu ve başına gelenleri anlatarak şikâyetçi oldu. Anlattıklarına delil olarak ses kaydı ve fotoğraflar sundu. H.K.G.’nin iddianamedeki ifadesine göre, babasının talebesi olan Kadir İstekli ile 6 yaşında ‘dini nikâhla evlendirildi.’ Nikâhı da babası kıydı. O sırada Çengelköy’de, Kadir İstekli ile aynı binada karşı dairelerde oturuyorlardı. Nikâh gününden iki gün sonra Kadir İstekli kendisine cinsel istismarda bulunarak bunu “oyun” gibi gösterdi.

İLK SORUŞTURMAYI RAPOR BİTİRDİ

İddianameye göre, ilk soruşturma 2012 yılında yapılmıştı. H.K.G. 17 Ağustos 2012’de hamilelik şüphesiyle, annesiyle hastaneye gitti. Küçük olduğu için hastane durumu polise bildirdi. Savcılık soruşturma başlattı. H.K.G. nüfus kayıtlarına göre 14 yaşında olmasına rağmen; ifadesinde 17 yaşında olduğunu ve kendi isteğiyle evlendiğini, şikâyetçi olmadığını söyledi. Kemik yaşının tespiti için hastaneye sevk edildi. Kemik yaşının 21 olduğuna dair rapor verilince soruşturma kapandı. Ancak iddianameyi hazırlayan savcıya göre, H.K.G.’nin doğum raporu alınması gerekirken kemik yaşının tespiti için hastaneye sevk edildi.

‘KEMİK TESTİNE BAŞKASI GİRDİ’

H.K.G. 2012’de bu soruşturmanın kapatılmasına giden süreci şikâyetçi olduğu soruşturmada şöyle anlattı: “Babamın başkanı olduğu vakıfta çalışan M.E.M. ile hastaneye gittik. Film çekilmesi için sıra beklediğimiz sırada benim yerime başka bir kızın filmi çekildi. Benimle ilgili bir işlem yapılmadan hastaneden ayrıldık. Teste girecek kişinin 18 yaşında olması yeterliyken daha büyük biri teste sokulmuş. Bu yüzden Kadir İstekli, M.E.M.’ye kızarak ‘Kızın yaşının 18 olması yeterliydi, neden daha büyük birini soktunuz’ dedi.” Savcılık H.K.G.’nin kemik yaşını yanlış gösteren kişiler hakkında da “resmî belgede sahtecilik” suçlamasıyla soruşturma başlattı.

KARDEŞLERİ DE İFADE VERDİ

Soruşturmada H.K.G.’nin iki kız kardeşinin de “tanık” sıfatıyla ifadeleri alındı. Fatma Betül adlı kardeşi ifadesinde “Annem bizim üzerimize çok düşkün biridir. Böyle bir şeye göz yummazdı. H.K.’nın anlattıklarının yalan olduğunu düşünüyorum. Babamın, H.K.’yı küçük yaşta evlendireceğine dair konuşmasına şahit olmadım” dedi. Diğer kardeş Ayşe Hümeyra da “H.K.G benim ablam. Düğününü hatırlıyorum. Son zamanlarda çok değişmişti. Neden böyle bir Ifade verdiğini bilmiyorum. Babamın da ona ‘küçük yaşta evleneceksin’ dediğini duymadım” diye ifade verdi.

ANNE: 17 YAŞINDA EVLENDİ

Anne Fatma Gümüşel ise kızının 16 yaşında nişanlandığını, 17 yaşında imam nikâhıyla evlendiğini, kızının yaş farkını sorun etmediğini iddia etti. Annenin ifadesine göre, daha sonra da resmî nikâh kıyıldı. Çift ardından anlaşmalı olarak boşandı. Anne ifadesinde şunları söyledi: “Kızım ilk çocuğunu doğurduktan sonra tekrar hamile kaldı. 4 ay sonra düşük yaptı. Bundan sonra psikolojisi iyice bozuldu. Hayali şeylerden bahsediyordu. Suçlamaları kabul etmiyorum.”

DELİL OLAN KONUŞMA

H.K.G.’nin, daha sonra resmi evlilik yapıp boşandığı Kadir İstekli’yle konuşmasına ilişkin savcılığa sunduğu ses kayıtları, iddianamenin dayanaklarından biri:

* H.K.G.: “O zaman keşke 6 yaşında ilişkiye girmeseydik, kesin mutlu olurduk biz ya değil mi?”

* Kadir: “Yani orası öyle dediğin gibi de… Öyleydi, böyleydi, öyle olsaydı böyle olsaydı, olmuyor işte.”

* H.K.G.: “6 yaşında nikâhımız kıyılmayaydı, keşke babam ilişkiye izin vermeseydi, o zaman inan ki biz mutlu olurduk di mi? Yani bu sıkıntıların hiçbiri olmazdı.”

* Kadir: “Var mı yapacak bir şey sen söyle ya. Dönebiliyoz mu?”

* H.K.G.: “Ama telafi de olmuyor.”

* Kadir: “Şeysiz bir düşünce hani nasıl diyelim. Yani tam bir hatadır. Tamam demiyorum yani hatadır. Gerçekten düşüncesiz, psikoloji. Bilmeden yapılmış olan bir hareket. Yok oluru yok dediğin gibi. Hani ben kesinlikle bir hani olur tarafı, yani makul tarafını gözetmiyorum ya. Yanlış bir şey. Ha şu an ben kendi kız çocuğum olsa, 6 yaşında evlendirir miyim? Evlendiririm. Ama o şekil bir şeye müsaade eder miyim, etmem.”

‘ZİNCİRLEME SALDIRI’ SUÇLAMASI

İddianamede, evlilik sırasında 29 yaşında olan Kadir İstekli “zincirleme şekilde çocuğun nitelikli cinsel istismarı” ve “çocuğa nitelikli cinsel saldırı” ile suçlanıyor. Savcı, çocuğun annesi ve babasına da istismara göz yumdukları için “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçundan ceza istiyor. H.K.G.’nin ifadesinden bir bölüm şöyle: “Kadir İstekli bana evlendiğimizi, anne ve babamız nasıl evliyse öyle evli olduğumuzu söyledi. Cinsel eylemleriyle ile ilgili de ‘Evliler böyle oyun oynarlar ama oyun kimseye söylenmez’ dedi.”

BABA NE DİYOR

Suçlamaları kabul etmeyen baba Yusuf Ziya Gümüşel’in dosyadaki fotoğraflara dair açıklaması şöyle: “Gelinlikle çekilen fotoğraf kızım hafız olduğu zaman çekilen fotoğraftır. H.K.’nın iki kız kardeşinin de aynı yaşlarda hafız olduğu zaman çekilmiş fotoğrafları vardır.”

KARDEŞLERDEN YALANLAMA VİDEOSU

H.K.G.nin nin ağabeyi Muhammed Sıddık ile kızkardeşleri Fatma Betül (21) ve Ayşe Hümeyra (19), bir video yayınlayarak anne ve babalarını savundu, ortada altı yaşında evlilik olmadığını iddia etti.

22 MAYIS İLK DURUŞMA

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Şüpheliler 22 Mayıs tarihinde ilk kez hakim karşısına çıkacak. * Muhammed Sıddık Gümüşel: “Altı yaşında bir kız nasıl evlendirilebilir ki? 4 kardeş de hafızız. Hafızlığa geçerken bana akülü arabalar alındı. Kardeşimin de ‘Ben gelinlik giyeceğim’ diye bastıra bastıra üzerinde durduğuna şahidim. O gelinliği Ümraniye’de diktirdik. Annemin tanıdık bir fotoğrafçı arkadaşı vardı. Gelinlikli fotoğrafı da biz çektirdik. Annem bu haberden sonra ağzına bir lokma ekmek koymadı. Bir anneyi bu hale getirmek hangi vicdana sığar? “ * Fatma Betül Gümüşel: “Eğer öyle bir şey olsaydı, bize de aynısı olurdu. 21 yaşındayım, evlenmedim. Böyle bir baskı da görmedim anne-babamdan. Öğrendiğimde şok oldum. Sadece ablam değil, ben de kardeşim de çok ısrar ettik gelinlik giymek için. Çünkü bizim yaşımızdaki kızların hepsi bayramda ya da bir tören olduğunda gelinlik giyerlerdi. Hepsi gelin mi oldu? Ablamla çok yakındım. İkinci çocuğu doğmadan önce çok mutluydu. Cinsiyetini öğrenmeye gittiğinde bebeğini kaybettiğini öğrendi. Ondan sonra çok değişti sanki başka biri geldi. Ablamın iddialarını duyunca şok oldum.”

HAFIZLIĞA BAŞLARKEN GİYDİK

* Ayşe Hümeyra Gümüşel: “Ben de 19 yaşındayım, bekarım. Kimse de baskı yapmadı. Hafızlığa başlarken heyecan olsun diye giydiriyorlardı gelinliği annemiz.” Hürriyet / Musa KESLER – Fatma AKSU – İSTANBUL

Büyük Sivas Haber

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Büyük Sivas WhatsApp Grubuna Dahil Ol
Büyük Sivas Telegram Grubuna Dahil Ol