REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

Başkan Eken'den 4 Eylül Sivas Kongresinin 102. Yıl Kutlama MesajıBüyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

17 Ekim 2021 - 23:37

Başkan Eken’den 4 Eylül Sivas Kongresinin 102. Yıl dönümü Kutlama Mesajı

Son Güncelleme :

03 Eylül 2021 - 11:51

Başkan Eken’den 4 Eylül Sivas Kongresinin 102. Yıl dönümü Kutlama Mesajı

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, 4 Eylül Sivas Kongresinin 102. Yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımladı.

Başkan Eken’den 4 Eylül Sivas Kongresinin 102. Yıl dönümü Kutlama Mesajı

Sivas Kongresi’nin Türkiye Cumhuriyeti tarihinde önemli bir dönüm noktası olduğuna vurgu yapan Başkan Eken, “Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı 4 Eylül Sivas Kongresi; ulusal bağımsızlık mücadelemizin de en önemli kilometre taşlarından biri olmuştur. Sivas Kongresi kararlarıyla, Türk Ulusunun, kendisiyle ilgili kararları, ancak kendisinin verebileceğinin altı bir kez daha çizilmiştir. Sivas Kongresi’nin 102. yıldönümünü gururla yaşıyoruz” dedi.

Başkan Eken sözlerini şu şekilde sürdürdü: “7 gün süren Sivas Kongresi ardından da 23 Nisan 1920’de açılan TBMM’nin bir anlamda provası yapılmıştır. Türk Ulusu, Sivas’ta dayanışma içerisinde kendine yeniden güven duymayı öğrenmiştir. Aynı amaç doğrultusunda birbirine sımsıkı sarılarak, başarabilme inancını tazelemiştir.

Bu Kongre’de, Mustafa Kemal’in “Ya İstiklal, Ya Ölüm” anlayışı kayıtsız şartsız benimsenmiş; millet iradesine dayalı bağımsız, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılmıştır. Sivas Kongresi kararlarıyla, Türk Ulusunun, kendisiyle ilgili kararları, ancak kendisinin verebileceğinin altı bir kez daha çizilmiştir.

Bu kararlar ile ayrıca, vatanın bölünmez bir bütün olduğu, milli iradenin hakim kılınacağı, manda ve himayenin kabul edilemeyeceği tüm dünyaya ilan edilmiştir. Büyük Önderin yeni devletin temellerini Sivas’ta atması bir tesadüf değildir.

Sivas’ımız, gerek coğrafyası, gerekse insanları açısından çok özel bir şehirdir. Sivas halkı üzerine almış olduğu misyonu layıkıyla yerine getirmiş, o günden bugüne kadar Cumhuriyet’e, Atatürk ilke ve inkılaplarına olan bağlılıklarını hep göstermiştir. Böylesine önemli bir Kongreye ev sahipliği yapan Sivas; Milli Mücadelemize sağladığı büyük katkının haklı gurur ve şerefini 102 yıldır yaşamaktadır.

Tarih ve kültürel mirasların zenginliğiyle geçmişten geleceğe ışık tutan bir ilde yaşadığımız için kendimizi çok şanslı görüyoruz. Medeniyetlere beşiklik etmiş ve adı Cumhuriyet ile özdeşleşmiş, hoşgörünün, sevginin, saygının, insani değerlerin ve kültürlerin harmanlandığı, sazıyla sözün en güzelinin söylendiği Sivas’ımızda; Türkiye gibi sürekli ileri gitmek zorundadır. Nasıl ki; Kurtuluş Savaşı Sivas’ta başlayıp, tüm ulusa yayıldıysa, ekonomik kalkınmanın savaşı da Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Sivas’ımızdan başlayarak, dalga dalga tüm ulusumuza yayılacaktır.

Ülkemize karşı yapılmaya çalışılan tüm siyasi, askeri ve ekonomik darbe girişimleri başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Çünkü 4 Eylül ruhu halen canlıdır ve ülkemizi kuşatmıştır. Türk Milletinin kendi kaderini belirleme kararını aldığı 4 Eylül 1919’da gerçekleşen Sivas Kongresi’nin 102. yıldönümünde, bugüne kadar milli ve manevi değerlerinden asla taviz vermeyen Sivas ve Sivaslılar, 102 yıl önceki şevk ve heyecanı ebediyete kadar yaşatmaya kararlıdır.

Bu duygu ve düşüncelerimizle Cumhuriyetin meşalesinin yandığı Sivas’tan Atatürk’ün ortaya koyduğu kalkınmış ve müreffeh bir Türkiye için tüm gücümüzle çalışacağız. Kongrenin 102. yılını kutluyor, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kongre heyetini ve ebediyete intikal etmiş tüm şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyoruz.“

Büyük Sivas Haber

REKLAM ALANI - ARAYIN 05444331555

(800x180px)

Sivas ve İn Anadolu'nun En Çok Takip Edilen Portalına Uygun Maliyetlerle Reklam Verin! Hergün Sizi 100 Bin Kişi Görsün

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.