DOLAR 27,3861 % 0.25
EURO 29,0664 % -0.07
STERLIN 33,4657 % 0.04
FRANG 29,9498 % 0.01
ALTIN 1.627,65 % -0,90
BITCOIN 743.963 -0.364

İsmet Yılmaz İçin 3 Dönem Kuralı MKYK’da Esnetilecek

Yayınlanma Tarihi : Google News
İsmet Yılmaz İçin 3 Dönem Kuralı MKYK’da Esnetilecek

Edinilen son kulis bilgisi Sivas’ta heyecan oluşturdu. Milletvekilliğinde 2011 yılından bu yana 3. dönemi olduğu için yeni dönemde Sivas Milletvekilleri arasında olmayacağı bilinen İsmet Yılmaz’ın durumu MKYK’da netleşecek…

İsmet Yılmaz İçin 3 Dönem Kuralı MKYK’da Esnetilecek

Sivaslılar AK Parti MKYK’dan çıkacak olan üç dönem kuralının esnetilmesi kararı sonrasında, İsmet Yılmaz’ın tekrar Sivas listesinde yer almasını dört gözle bekliyor.

3 döneme takılan mevcut vekiller arasında Sivas’ta şuan sadece Yılmaz bulunuyor… Ekinci ve Soluk’un ise böyle bir engeli yok.

AK Parti’de seçim hazırlıkları tüm hızıyla sürerken mevcut milletvekillerinin yarıya yakınının değişebileceği konuşuluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Kadro yenilenmesi bayrak değişimi olarak görülmeli. 2023 seçimleri için güçlü bir kadro oluşturacağız” açıklamasında bulunmuştu.

AK Parti, ‘Türkiye’nin yüzyılı’ konsepti ile 2023 vizyon belgesine yönelik hazırlıklarını sürdürürken, bir yandan kadroların yenilenmesine yönelik çalışma yürütüyor.

AK Parti yönetimi, ‘üç dönem üst üste milletvekili olanların bir dönem ara vermeden yeniden milletvekili olamayacağı’ yasağı kapsamına giren milletvekilleri ile ilgili çalışma başlattı.

Türkiye Gazetesi’nden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre, Edinilen bilgilere göre AK Parti de şu anda 90-100 civarında milletvekili üç dönem kuralına takılıyor. Ancak, parti tüzüğünde daha önce yapılan değişiklikle üç dönem kuralına takılanların milletvekili listesine girip girmemesi konusundaki yetki MKYK’ya verilmişti. Bir anlamda üç dönem kuralında esnemeye gidilmişti.

2023 seçimleri için hazırlanacak aday listelerinde üç dönem kuralından muaf tutulacak milletvekillerine MKYK karar verecek. Üç dönem kuralına takılan isimlerle ilgili yapılan çalışmalar konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da bilgi verildiği ve Cumhurbaşkanı’nın ‘Hazırlık yapın, getirin bakalım’ dediği belirtildi.

AK Parti’nin mevcut milletvekillerinin yarıya yakının değişebileceği değerlendirmesi yapılırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan “Aksama olan yerlerde değişiklikler yapılacak. Kadro yenilenmesi bayrak değişimi olarak görülmeli. 2023 seçimleri için güçlü bir kadro oluşturacağız” dedi.

Sivas’ta herhangi bir aksama olmadığı için Bakan İsmet Yılmaz açısından da 3 dönem kuralının işletilmeyeceğine kesin gözle bakılıyor…

LİSTEDE YILMAZ VAR

Binali Yıldırım, Hayati Yazıcı, Hamza Dağ, Ali İhsan Yavuz, Yalçın Akdoğan, Tuğrul Türkeş, Yılmaz Tunç; Cevdet Yılmaz, Hakan Çavuşoğlu; Fikri Işık, Öznur Çalık ve İsmet Yılmaz’ın da bulunduğu 90-100 civarında isimden bazıları üç dönem, bazıları da beş dönemdir milletvekilliği yapıyor.

Büyük Sivas Haber


YORUM YAP