DOLAR 23,6172 % 1.85
EURO 25,5505 % 1.49
STERLIN 29,8443 % 1.4
FRANG 26,2734 % 1.76
ALTIN 1.486,75 % 1,75
BITCOIN 628.012 0.348

“Dünyayı medeniyetimizle aydınlattığımız günler olacaktır”

Yayınlanma Tarihi : Google News
“Dünyayı medeniyetimizle aydınlattığımız günler olacaktır”
blank
blank

Sivas Kuzey Kafkas Kültür Derneği-KAFFED 21 Mayıs çerkes sürgünü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

“Dünyayı medeniyetimizle aydınlattığımız günler olacaktır”

“Çarlık Rusya’nın bundan 157 yıl evvelinin 21 Mayıs’ında (1864), Kafkas Halkları üzerine uyguladığı orantısız güç sonunda, eli silah tutan büyük bir Çerkes nüfusu şehit olmuş, sağ kalanlar ise eşi benzeri görülmemiş bir zulüm, soykırım ve sürgüne tabi tutulmuştur.

Büyük toplumsal olaylar, tüm insanlığın sorunudur. Olayları görmezden gelmek, yardım çığlıklarına duyarsız kalmak, zulme destek vermektir. Zulme dur demenin bedeli ağırdır. Biz Çerkesler zulme dur demenin bedelini ağır ödedik ve ödemeye de devam ediyoruz.

Onurlu bir varoluş ve özgürlüğü, canını verebilecek kadar önemseyen Çerkeslerolarak bugün, ahirete intikal etmiş olan tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorve atalarımıza şöyle seslenmek istiyoruz!

“Akan kanlarınız, katlandığınız fedakârlıklar asla boşa gitmedi-gitmeyecek. Erdemle, inançla yoğurarak bıraktığınız o muhteşem manevi mirası, gelecek kuşaklara aynen teslim edeceğimizden emin olabilirsiniz. Ruhunuz şad olsun.”

Rusya Federasyonu’ndan Talebimizdir

* Rusya Federasyonu, soykırım ve sürgünününÇerkeslere yaşattığı acı ve kayıpları bütün ekonomik, sosyal ve siyasal sonuçlarıyla birlikte, resmen kabul etmeli ve özür dilemelidir. Soykırım olduğuna dair aranan şey “kanıt” ise, sadece ilkeli Rus yazar, siyasetçi ve bilim insanlarının ifadelerine bakmak yeterlidir.

* Rusya Federasyonu Çerkeslere ve diğer halklara pozitif ayrımcılık yaparak, Rus insanı ve Rus dili karşısındaki direncini artırılmalıdır.

* Tüm dünya ülkelerinden anavatanlarına dönmek isteyen Çerkeslerin önündeki her türlü engel kaldırılmalı, çifte vatandaşlık hakkı sağlanmalıdır. Özellikle Suriyeli savaş mağduru Çerkeslerin anavatana dönüş hakkı güvence altına alınmalıdır.

Ey adalete inanan, çocuk hakları, kadın hakları, kısaca insan hakları için mücadele veren bütün birey ve gruplar! Bir soykırımın, kendi topraklarından sökerek başka dünyalara savurduğu Çerkesleri haklı davalarında destekleyin, seslerine ses katın.”

Büyük Sivas Haber

blank

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.