Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler


BU ALANA REKLAM VERİRSENİZ SİZİ GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 05444331555Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sivas Disiplin Kurulu Başkanı Arif Ersöz’den 117.7 Madde Değerlendirmesi

Sivas Disiplin Kurulu Başkanı Arif Ersöz’den 117.7 Madde Değerlendirmesi
1927
10 Eylül 2019 - 19:03

Geçtiğimiz günlerde Memleket Gazetesi tarafından gündeme getirilen (AK PARTİ SİVAS DİSİPLİN KURULU BAŞKANI ARİF ERSÖZ NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR?) haberi hakkında AK Parti Sivas İl Başkanlığı’nın Disiplin Kurulu Başkanı Arif Ersöz herhangi bir açıklama yapmazken ve cevapsız bıraktığı konular akıllarda henüz soru işareti olarak dururken, Sivas kamuoyu şuan Ersöz tarafından, AK Parti’den 117.7 madde gerekçe gösterilerek ihracı istenen Ahmet Davutoğlu hakkında ne düşündüğünü ise açıklamasını bekliyor.

Haber / Cemil Duymaz

Sivas Disiplin Kurulu Başkanı Arif Ersöz’den 117.7 Madde Değerlendirmesi

AK Parti tüzüğünün 117.7 maddesi gereği Partiden ihracı istenen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve arkadaşları hakkında Başkan Arif Ersöz’ün açıklama yapıp yapmayacağı ve diğer disiplin kurulu üyeleri ile birlikte değerlendirip değerlendirmediği şuan bilinmiyor.

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK)’nun Ahmet Davutoğlu hakkında aldığı, AK Parti tüzüğünün 117.7’nci maddesindeki taşıdığını belirttikleri suç unsurlarını, Ersöz’ün Sivas İl Disiplin Kurulu Başkanı olarak diğer disiplin kurulu üyeleri Hüsamettin Özdemir, Cem Yılmaz, Ramazan Yıldız ile birlikte kendisine İl Yönetim Kurullarının sevk ettiği alınan kararlarla kıyaslayıp kıyaslamadıkları ise merak ediliyor.

Ersöz’ün konu ile ilgili açıklama yapıp yapmayacağı ise önümüzdeki günlerde belli olacak.

DAVUTOĞLU VE ARKADAŞLARI HAKKINDA Kİ GEREKÇELER!

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na AK PARTİ Merkez Disiplin Kurulu tarafından gönderilen gerekçeli ihraç kararı ortaya çıktı.

İhraç kararına gerekçe olarak Davutoğlu’nun yaptığı konuşmalar, sosyal medya paylaşımları ve gazetelerde yer alan demeçleri gösterildi.

Gerekçeye Davutoğlu’nun, “Devlet makamlarını bir takım troll çetelerine teslim edenler karşısında üç sene sustuk” sözleri de eklendi.

İşte o karar:

Sayın Ahmet Davutoğlu’na Ak Parti Genel Merkezi tarafından yöneltilen suçlamalar…

a) 30.06.2019 Elazığ’da düzenlenen Gönül Dostları Buluşmalarındaki konuşmalarınız. “Devlet makamını bir trol çetelerinin tuzaklarina mahkum edenlere karşı 3 yıl sustuk. Eğer işler iyi gitmiş olsaydi kıyamete kadar susardık.”,”Ak Parti bir takım trol örgütlerinin etkisi altına girmişse soru sorması gereken biz, cevap vermesi gereken partiyi bu gruplara teslim edenlerdir.”,”Vicdan odaklı temiz bir siyasetten kopma nedeniyle buradayız. Ekonomik açığı iyi politikalarla kapatabilirsiniz ama vicdan açığını kapatmak mümkün değildir. Bir seçimde beka kaygisindan bahsedip, diğer seçimde İmralı ile temasa geçmeye çalışmak veya bunu meşru göstermek milletin vicdanından kopustur.”,”Bugün Ak Parti’nin ‘Ak’ kelimesiyle ifade edilen temiz siyasetin yeniden keşfedilmesi gerekmektedir. Adalete ihtiyaç var. Adalet son dönemde öylesine çifte standart gösterdi ki, insanların adalete, hukuk sistemine güveni sarsıldı.”,”Tüm uyarılarımıza rağmen çarpık parlamenter sistemden, çarpık bir Başkanlık sistemine geçildi.”,”Devlet yapısıyla aile ilişkileri kesinlikle ayrılmalıdır. Devlet hiyerarşisinde birinci derece akrabalıklar olmamalidir. Çok radikal köklü reformlarla bu ülkenin psikolojisi ve devlet yapısı yeniden inşa edilmelidir.” ve devamındaki konuşmalariniz.

b) 23.08.2019 Sakarya’da bir etkinlikteki konuşmalarınız. “Kimse ümmeti tekeline alamaz. Kimse bu ümmet benim partimin tekelindedir diyemez. Ümmetten kastedilen yalılarda oturup Türkiye’yi dizayn etmeye çalışanlarsa biz o topluluktan değiliz.” vb. ifadeleriniz.

c) 22 Nisan 2019 Amerika’nın Sesi

internet haberde; Davutoğlundan Ak Parti’ye Sert Eleştiriler başlıklı demeçleriniz. “Bugün bu üç hedef (yasaklar, yoksulluk ve yolsuzluk) konusunda hangi konumda bulunduğumuzun samimi bir muhasebesini yapmaksizin siyasete yeniden itibar kazandirmak ve topluma yeni bir güven verebilmek çok güç görünmektedir.”,”Yaşanan ekonomik krizi inkar ederek yönetemeyiz.”,”Gerçek basın özgürlüğü demokrasimizin bağışıklık sistemidir. Bunu yok etmek usulsuz ve baskıcı metotlarla basında tekellesmeye yönelmek Türkiye’nin zihni kapasitesini daraltmaktir.” vs. demeçleriniz.

d) 30.07.2019 Financial Times’ta yayınlanan röportajiniz, “Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğanʼın elindeki gücün Türkiye’nin temel yapılarına zarar verdiğini ve ülkedeki siyasi kurumların zayıflamakta olduğunu, partide reform yapılması için bir sorumluluk hissettiğini ancak çok umutlu olmadığını, bilinçli olarak yozlasma ve nepotizm hakkında bir tartışma başlatmayı hedeflediğini, çünkü eski bir başbakan olarak ben korkarsam vatandaş konuşamaz.” Şeklindeki ifadeleriniz,

e) 18 Temmuz 2019 – BBC News ve Yavuz Oğhan’in youtube kanalındaki röportajiniz; “İçeriden bir eleştiri olarak söyleyeyim, otosansurun en yoğun olduğu dönemden geçiyoruz”, “MKYK ile bana, sen Başbakan gibi görün ama Başkan olma, Başbakan gibi yap ama yetki kullanma dendi. Bunu benden Cumhurbaşkanı ve MKYK’ya imza atanlar istiyordu. Ben kendimi bilirim benden herşey olur da düşük profilli olmaz “,”Bana gelip nereye gidiyoruz diyen arkadaşlarla istişarede bulundum. Her şey iyi gitseydi, tekrar siyasete girmeyi düşünmezdim. Din siyasete alet edildi.” ve benzer ifadeleriniz

f)28.08.2019 TV5’te Suat Toktaş’la Düşünme Vakti Programındaki demeçleriniz, “Terörle mücadele defteri açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz.”,”Bana saldırmak ödüllendirilen birşey. Benimle biraraya gelen gazeteciler de işlerinden oluyor.””Ekonomik krizle, adalet yerlerde surunuyor onunla ilgilenin. Hz. Ömer’in adaletini söylemekle adalet gelmez ” ve benzer ifadeleriniz.

g) 22.05.2019 Ankara 28.05.2019 Diyarbakır, 2.06.2029 Konya iftar programlarindaki konuşmalarıniz ile 09.08.2019 Konya Taşkentte bayramlaşma programında yaptığınız konuşmanız,
Sair zamanlardaki sosyal medya paylaşımları ve basın önünde yapılan açıklamalariniz Parti Tuzugunun 117.7 maddesi “Parti Yöneticileri, Üyeleri veya Parti Tüzel kişiliği hakkında basın yayın araçları ile kamuoyu önünde gerçek dışı haber yaymak, iftira, hakaret, karalama veya küçük düşürücü beyanlarda bulunmak,” şeklinde tanımlanan disiplin suçlarını işlediğiniz gerekçesiyle, yine de Parti Tuzugunun 119. maddesine göre tedbirli olarak, Partiden Kesin İhracınız talep edilmiştir.

Parti tuzugunun 111.9 maddesi gereği bu husustaki savunmanızı 7 gün içinde Merkez Disiplin Kurulu Başkanlığımıza yazılı olarak göndermeniz, sözlü savunma yapmak istediğiniz taktirde bu süre içinde Başkanlığımıza bildirmeniz, Bu süre içinde savunma yapmadığınız taktirde savunma yapmaktan vazgeçmiş sayılacağınız hususu tarafınıza tebliğ olunur.”

Büyük Sivas Haber


Sivas Belediyesi Çalışmalarından Memnun musunuz?

Sivas Belediyesi Çalışmalarından Memnun musunuz?

  • Evet --> 83
  • Hayır --> 322
  • Karasızım --> 26
  • Fikrim Yok --> 21
Gönder
Sonuçlar

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - buyuksivashaber@gmail.com