hava Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 19,1206 % % 0.01
EURO 20,7243 % % -0.04
GRAM ALTIN 1.208,81 % % -0,37
ÇEYREK A. 1.976,40 % % -0,37
BITCOIN 27.385,58 % 1.551
SON DAKİKA
Google News

Yukarı Tekke’de Ramazan Yoğunluğu Yaşanıyor

Son Güncelleme :

25 Mayıs 2019 - 16:35

Yukarı Tekke’de Ramazan Yoğunluğu Yaşanıyor

Yukarı Tekke Mezarlığında bulunan Abdülvahabi Gazi Türbesi’nin Ramazan ayı sebebiyle ziyaretçileri arttı. Yukarı Tekke’de Cuma günleri ise türbenin bulunduğu camii dolup taşıyor.

Abdülvahabi Gazi Türbesi’nin Ramazan Ayı Sebebiyle Ziyaretçileri Arttı

Yukarı Tekke mezarlığında bulunan Abdülvahabi Gazi Türbesi Ramazan ayı sebebi ile ziyaretçi akınına uğruyor. Sivas’ta halkın sık ziyaret ettiği türbeler arasında yer alan Yukarı Tekke’de ki Abdulvahabi Gazi Türbesi, kötü alışkanlıklarını terk etmek, bela ve uğursuzluktan kurtulmak isteyenlerin dua ettikleri bir yer haline geldi.

Sivas başta olmak üzere çeşitli yörelerinden gelenlerin de ziyaret ettikleri Abdülvahabi Gazi türbesinde dileği, duası kabul olanlar her yıl gelerek türbeyi ziyaret etmeye devam ediyor. Hem yaz aylarının gelmesi ile gurbetçilerin şehre dönmesi, hem de Ramazan ayı sebebiyle ziyaretçi sayısı artan Yukarı Tekke mezarlığında ciddi kalabalıklar oluşuyor.

Yukarı Tekke’de türbesi bulunan Abdülvahabi Gazi’nin türbesini ziyaret eden Sivaslılar okudukları dualar sonucunda dileklerinin gerçekleşeceğine inanıyor. Camide Abdulvahabi Gazi Hazretleri ile Kanuni Sultan Süleyman’ın oğulları Osman, Orhan ve Abdullah’ın kabirleri bulunuyor. Kanuni Sultan Süleyman ile Hürrem Sultan’ın oğlu olan Bayezid’in kabri, oğulları Orhan, Osman ve Abdullah ile birlikte camideki Abdulvahabi Gazi Türbesinin yer aldığı alanda bulunuyor.

Cam ile çevrili bir alan içindeki sandukaların yan kısmında bulunan levhada, “Şehzadeler Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu Bayezid ve oğulları Osman, Orhan, Abdullah burada metfundur. Şehit masumlara El Fatiha” yazıyor. Abdulvahabi Gazi Hazretleri’nin türbesini ziyarete gelen vatandaşlar, caminin içinde türbeye giden yolda sağ tarafta “şehzadeler” diye anılan Bayezid ve oğullarının mezarında da dua okuyor. (Memleket)

Büyük Sivas Haber
YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.