REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler


BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Başkan Çayır “yönetmelik değişikliği ile emlakçılar daha seçkin hizmet sunacak”

Başkan Çayır “yönetmelik değişikliği ile emlakçılar daha seçkin hizmet sunacak”
17 Ekim 2020 - 15:14

Resmi Gazete’de yayımlanan “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”e ilişkin değerlendirmelerde bulunan Sivas Emlak Müşavirleri ve Danışmanları Derneği (SEMDER) Başkanı Kerim Çayır; “Bu süreçle birlikte emlak danışmanlarımız daha seçkin hizmet sunacaklar.

Başkan Çayır “yönetmelik değişikliği ile emlakçılar daha seçkin hizmet sunacak”

Tüm hizmetlerinde sözleşme yapılacak.  Tüm müşteriler sözleşmelerle birlikte hareket edecekler” dedi.

Sivas Emlak Müşavirleri ve Danışmanları Derneği (SEMDER) Başkanı Kerim Çayır; Resmi Gazete’de yayımlanan “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”e ilişkin açıklamalarda bulundu.

Taşınmaz ticaretine ilişkin yönetmelik değişikliğiyle, emlakçılık faaliyetlerinde hizmet kalitesinin artırılmasının, haksız rekabetin ortadan kaldırılmasının ve kayıt dışılığın önlenmesinin amaçlandığını kaydeden Çayır, artık yetki belgesi almadan emlakçılık faaliyeti yapılamayacağını ve belgesi bulunmayan işletmelerin ilan sitelerine üye olamayacağını söyledi.

TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜ DENETLEYECEK

SEMDER Başkanı Çayır, “Bu süreçten sonra artık emlak danışmanlarımızın hiçbiri taşınmaz yetki belgesi olmadan kesinlikle taşınmaz ticareti aracılık hizmetleri yapamayacaklar. Yaptıkları takdirde Ticaret İl Müdürlükleri vasıtasıyla yapılan denetimlerle  bu kişilere ciddi para ve hapis cezaları getirilecek.

Dolayısıyla tüm emlak danışmanlarımızın yönetmelikle birlikte Ticaret İl Müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.  Taşınmaz ticareti yetki belgelerini alarak müşterilerinin görebilecekleri şekilde duvarlarına asmaları büyük önem arz ediyor.

Bu süreçle birlikte emlak danışmanlarımız daha seçkin bir hizmet sunacaklar. Tüm hizmetlerinde sözleşme yapılacak.  Tüm müşteriler sözleşmelerle birlikte hareket edecekler. Sözleşmeyle birlikte emlak danışmanlarımıza birtakım güzellikler geliyor.

Sözleşmelerden aldıkları yetkiyle beraber tapudan, belediyeden işlem yürütebilecekler. Bunlar iyi yönleri” dedi.

“STAJ UYGULAMASINI BEKLİYORDUK, GELMEDİ”

Yönetmeliğe ilişkin olumsuz ve yetersiz buldukları hususlar hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Çayır, “Sicil yönünden suç işleyenler kısmı önceden 2 yıl ile sınırlıydı. 2 yıla kadar hüküm giyenler yetki belgesi alamıyordu şimdi bu 5 yıla çıkarıldı.

Yani yeni düzenleme ise 5 yılın üzerinde hüküm alındıysa yetki belgesi alınamayacak. Bu biraz bizi rahatsız etti. Zorlaştırıcı etkenler bekliyorduk. Staj gelmesini bekliyorduk; gelmedi. Gayrimenkuller satılırken emlak danışmanlarından rayiç bedel istenecekti o da olmadı. Bazı yönlerden beklentilerimizi karşılamadı” diye konuştu.

Büyük Sivas Haber

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]