Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Kayseri’nin efsane adamının Yılanlı Dağı’ndayız

Kayseri’nin efsane adamının Yılanlı Dağı’ndayız
Murat Önk
Murat Önk( [email protected] )
04 Eylül 2020 - 14:33

Kurt Kulağı dağından inmiştik ve yorgunduk. Dinleneceğimiz, insandan uzak ve sessiz, dağcı dostları görebileceğimiz bir mekan arıyorduk. Tabiki burası insanlığın ete kemiğe bürünmüş hali olan Ahmet Köse’nin Yılanlı Dağı’ndan başka yer değildi.

Kayseri’nin efsane adamının Yılanlı Dağı’ndayız

Altı yıl kadar önce tanışmıştık. Bakınca bile insanın huzur bulduğu Ahmet Köse’yi sevmeyen varmıydı ki?  O bir çağdaş Yunus Emre’den başkası değildi. İnsanlara “hayır” demeyi öğretmemişlerdi kesin. Misafir mi olacaksınız, her işi bırakır koşardı. Yalnız mısınız?  Hemen koşar gelirdi. Ve bu yaptıkları için hiçbir çıkar beklemeden yaptığına inanacağınız ender kişilerdendi.

Dağcılık onun için, insanlığı öğretmenin bir kapısı san ki. YIDOG dağcılık klubünün emekleriyle Yılanlı Dağa yaptığı dağevinin en çok sahip çıkanı idi. Tüm dağcılar, buranın yolunu öğrendi onun sayesinde. Birbirinden leziz yaptığı adana kebaplar, irmik helvaları, çaylar çorbalar en yorgun zamanımızda imdadımıza yetişirdi. Ahmet Köse’nin adana kebabını yemeyen “dağcı değildir” diye takılırız hep birbirimize.

Dağcı Ahmet Köse mi? Tabiki efsane dağcı. 61 yaşından gün almasına rağmen, performanstan geri döndüğü bir dağ hatırlamıyorum. Beşbin üzeri dağ zirveleri var. Daha geçen hafta Ağrı dağı zirvesi yaptı. 103 kere Erciyes zirvesi yaptı. Erciyes’e çıkmak isteyenlere hep gönüllü rehberlik eder. Dağcılığa alışmasını sağlar öyle bir güzel insan işte.

Dağlarda fotoğrafçı olur hep. Fotoğrafçı en fazla efor sarfeden kişidir dağda. Her açıdan fotoğraf çekmek için koşar durursunuz. Fotoğrafları da sözün bittiği yerdir her zaman. Çektiği fotoğraflarda bakmakla görmek arasındaki farkı ondan öğrenirsiniz.

Birde vatan mı dediniz bayım? Orda durun tabiki. Kocakurt’tur, onun adı. Aşktır vatan onun için, mapusta yatılır, çilede çekilir, ölünecek en kutsal davadır üstelik.

Bir sayfaya sığmaz ki onu anlatmak. İyi ki tanıdım seni güzel abim. Ömrümün yettiği kadar yanındayım. Ne de olsa ben Kocakurt’un askeriyim. Bunu herkes bilsin. O insanlık timsali Anadolu kadını yengemden sonra seni en çok seven benim biliyorsun işte.

Ahmet abiyle, Pınarbaşı yolundan dönerken beraberdik. Yolda kararımızı vermiştik. Yılanlı dağı Ahmet Köse dinlenme tesislerine gidecektik. Akşam misafirlerimizde vardı. Akşam Yorulmaz Necmi abiyide alıp, erken saatte dağevine gittik. Ahmet abi, yemekleri hazırlarken bizde aşçı yamaklığı yaptık.

Saat 19 sularında benim, Demavend dağına çıktığı için 5642 Ümran diye hep takıldığım pozitif enerji kaynağı Ümran Özmen ve arkadaşı geldiler. Peşinden tarz bir adam Yusuf Tutar ve bir eski dost Şengül Çoban geldiler. Sosyal mesafenin önemini artırdığı bugünde bilincimizden taviz vermeden muhabbetin dibine vurduk

Ama burukluk vardı içimizde. Pandemi tavan yaptı. Çember daraldı demekten alamadık kendimizi. Artık hastalık haberleri normalleşmişti. YIDOG dağcılığın başkanı sevgili arkadaşım Mehmet Ceyhan ve dağcı abimiz Mehmet Ünal’ın hasta olduğunu konuştuk. Onlara ve tüm hastalarımıza burdan selamlarımı iletiyorum. Yaradan şifalarını acil verir inşallah. Biz Türk toplumu hep birlikte varız. Hep birlikte biriz. Hastamızla hastayız, sağımızla sağlıklıyız.

Saat 21 sularında misafirlerimiz dağevinden vedalaşıp evlerine döndüler. Bizde Ahmet Köse’nin sürpriz mekanı Kayseri manzaralı kartal yuvasına geçtik. Buradan kayseri manzarası harikaydı. Üstelik sıcaklığın tavan yaptığı bugünlerde esen bir yerdi. Gece açık havada burda yatma kararı aldık.

Uyku tulumlarımızı ve matlarımızı serip, dolunayı yıldızları ve Kayseri manzarasını izleyerek tatlı bir uykuya daldık. Sabah dinlenmiş bir durumda, keyifle uyandık. İki kafadar başbaşa doğada kahvaltı yaptık ve Kayseri’ye indik.

Tanıştığım günden beri hep benden dostluğunu esirgemeyen ve bugün ayrılırken bile, “Yarın yine ziyafet var. Kayseri’de isen buyur gel” diyen gönlü geniş, kadirşinas bu abime sonsuz teşekkür ediyorum. Allah dünyada sayısını artırsın sizlerin.

Büyük Sivas Haber


buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]