DOLAR 32,5102 % 0.01
EURO 34,6622 % -0.11
STERLIN 40,2053 % 0.03
FRANG 35,6882 % -0.06
ALTIN 2.432,75 % -2,67
BITCOIN 66.361,97 2.429

Yatırımlar Hız Kesmeyecek

Yayınlanma Tarihi : Google News
Yatırımlar Hız Kesmeyecek

Cumhurbaşkanlığı devlet harcamalarının önümüzdeki süreçte yol haritasını gözler önüne seren “2019-2021 Dönemi Yatırım Programı Hazırlıkları” genelgesi yayımlandı.

“2019-2021 Dönemi Yatırım Programı Hazırlıkları” Genelgesi Yayımlandı

Cumhurbaşkanlığı´nın 90 maddelik “2019-2021 Dönemi Yatırım Programı Hazırlıkları” genelgesi yayımlandı. Resmi Gazete´de yayımlanan genelgeden derlenen bilgilere göre hükümet önümüzdeki 3 yıl içerisinde mega projelerin yanı sıra özellikle ulaştırma, enerji ve sanayi alanında birçok projeyi tam gaz devam ettirecek. Yeni yılın tüm politika belgelerinde “tasarruf” koduyla yola çıkan hükümetin el çekmeyeceği projeler arasında Sivas´ı yakından ilgilendiren başlıklar da yer alıyor.

YÜKSEK HIZLI TREN PROJESİ DURMAYACAK

Küçük Asya ile İpek yolu güzergahındaki Asya ülkelerini birleştiren demir yolu koridorunun önemli akslarından birisi olan Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi´nde çalışmalar kesintiye uğramayacak. Ankara-Sivas YHT Projesi tamamlandığında başkent ile Sivas arası 2 saate inecek. Öte yandan Ankara-Sivas YHT projesi; Sivas-Erzincan, Erzincan-Erzurum-Kars hızlı tren hatlarıyla bütünleşerek Bakü-Tiflis-Kars demir ipek yoluna entegre edilecek.

İlimiz için önem arz eden Sivas-Erzincan Demiryolu Projesi´ne de Cumhurbaşkanlığı genelgesi kapsamında öncelik verilecek. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü (TCDD) tarafından yürütülen proje de 90 maddelik genelge kapsamında tamamlanarak hizmete girecek.

SİVAS LOJİSTİK MERKEZ İLE İVME YAKALAYACAK

Cumhurbaşkanlığı genelgesi kapsamında Lojistik Master Planı dikkate alınarak lojistik merkezlerin yapımına öncelik verilecek. Ülkemizin merkezi noktasında bulunan, limanlar ile kuzey-güney, doğu-batı aksları arasında ulaşım üssü vazifesi gören Sivas´a yapılacak olan lojistik merkez projesi hayata geçirilecek. TCDD Genel Müdürlüğü tarafından yatırım programına alınan ve Ulaş Kovalı mevkiinde bulunan Demirağ Organize Sanayi Bölgesi´nin yanına kurulacak olan lojistik merkez ile Sivas önemli bir ivme yakalayacak.

Sivas; 2016 yılında dönemin Milli Eğitim Bakanı hemşehrimiz İsmet Yılmaz´ın destekleriyle Kalkınma Bakanlığı Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı´nın kapsamına alınmıştı. Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklanan genelge kapsamında DAP projelerindeki “önceliklendirilmiş işler” de ön planda tutulacak. (İrade)

Büyük Sivas Haber


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.