DOLAR 31,1446 % 0.12
EURO 33,8144 % -0.01
STERLIN 39,5067 % 0.04
FRANG 35,3906 % 0.12
ALTIN 2.032,33 % 0,01
BITCOIN 1.791.151 5.352

Vali Davut Gül ve Başkan Hilmi Bilgin’in de Adı Sivas’ta Yaşatılsın! Unutulmasın

Yayınlanma Tarihi : Google News
Vali Davut Gül ve Başkan Hilmi Bilgin’in de Adı Sivas’ta Yaşatılsın! Unutulmasın

Sivas‘ta geçmişten günümüze ilimize eser bırakmış veya bırakılmasına vesile olmuş değerlerin isimleri okullara, tünellere, yollara vb. alanlara verildi. Yıllar sonrada ilimiz Sivas’a hizmet edenlerin hatırlanabilmesi daha önemlisi unutulmaması için bu gibi eserlere isim verilmesini önemsiyoruz.

Vali Davut Gül ve Başkan Hilmi Bilgin’in de Adı Sivas’ta Yaşatılsın! Unutulmasın

Örneğin Sivas’ta görev yapmış Vali Aydın Güçlü‘nün ismi Merkez, Zara ve Altınyayla’da birden fazla çeşitli okullara verilerek unutulmaz hale getirilmiş. Yine ilimiz Sivas’ta görev yapan Vali Zübeyr Kemelek’in ismi geçtiğimiz aylarda bir okula verildi.

İlimizde geçmişte görev yapan Vali Bekir Aksoy, Lütfullah Bilgin, Aydın Güçlü, Muammer Bey ve Reşit Paşa gibi önemli şahsiyetlerin de isimleri döneminde yapımına öncülük ettiği veya vesile olduğu çeşitli okullarda yaşatılıyor.

Yıllardır memleketine Bakan, Milletvekili ve Meclis Başkanlığı gibi görevlerde hizmeti bulunan Abdullatif Şener, İsmet Yılmaz, Habib Soluk gibi önemli şahsiyetlerinde isimleri yüzyıllar boyunca Sivas’ta yaşayacak.

Son dönemse Sivas’ta inşa edilen ihtişamlı kültür merkezine Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu ismi verilmiştir.

Sivaslıların malumu üzere kent merkezinde bulunan ve kalıcı eserler arasında yer alan eski adı Mevlana olan tünelinde adı Belediye Başkanı olarak kendisi görevdeyken döneminde Sami Aydın olarak değiştirilmişti.

Valiler, Siyasiler haricinde spor camiasında önemli hizmetlerde bulunan Sivaslılar Ahmet Ayık, Hamza Yerlikaya ve sanat camiasında iz bırakan Muzaffer Sarısözen gibi şahsiyetlerinde ismi Sivas’ta yaşatılıyor.

Bunca girizgahın ardından bir öneride bulunmak isteriz.

Sivas’a Vali Davut Gül‘ün görev yaptığı dönemde merkez ve ilçelere yaklaşık 90 adet okul inşaa edildi. Bir çoğu yıkıldı yeniden yapıldı, kalan kısmı da sıfırdan inşaa edildi. Eski adları ile devam edende oldu yeni isimler konulanda oldu.

Yeni okul olarak şuan yapılan ve ismi henüz konulmayan 2 okuldan bir tanesine Sivas’a döneminde 90 adet okul yapımına vesile olan Vali Davut Gül‘ün bir diğerine ise Baro Başkanlığı, Bakan Yardımcılığı, Milletvekilliği ve Belediye Başkanlığı görevlerinde bulunan Hilmi Bilgin‘in ismi verilsin…

Bu isimler de Sivas’ta yaşatılsın. Unutulmasın…

Bizce sonuna kadar hak eden isimler olarak bu isimlerinde Sivas’ta izi kalsın. Marifet iltifata tabi…

Vali Salih Ayhan başta olmak üzere İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı’ya olan bu önerimizi dikkate alması temennisi ile…

Büyük Sivas Haber


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.