DOLAR 32,1967 % 0.19
EURO 35,0499 % 0.2
STERLIN 41,1808 % 0.33
FRANG 35,3547 % 0.51
ALTIN 2.440,80 % 0,47
BITCOIN 67.995,86 -2.808

“5. Uluslararası Batı Kültürü ve Edebiyatları” Sempozyumu

Yayınlanma Tarihi : Google News
“5. Uluslararası Batı Kültürü ve Edebiyatları” Sempozyumu

Cumhuriyet Üniversitesi‘nde (CÜ), “5. Uluslararası Batı Kültürü ve Edebiyatları” sempozyumu düzenlendi.

CÜ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Edebiyat Fakültesi tarafından CÜ Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış programına, Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın, CÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Taşkın, Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Sedat Bay, Edebiyat Fakültesi Mütercim Tercümanlık Bölümü Başkanı Doç. Dr. Emel Özkaya, yurt dışından ve yurt içinden akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

“5. Uluslararası Batı Kültürü ve Edebiyatları”

Mütercim Tercümanlık Bölümü Başkanı Özkaya, yaptığı konuşmada, programa katılanlara teşekkür etti.

Ana teması bellek olan “5. Uluslararası Batı Kültürü ve Edebiyatları” sempozyumuna 220 katılımcının bildiriyle katıldığını aktaran Özkaya, şunları kaydetti:

“Öğrenilmiş ya da yaşanmış konuları bunların geçmişle ilgisini bilinçli olarak zihinde saklama gücü olan bellek, bilgiyi algılayan düzenleyen saklayan hatırlayan bilişsel bir süreçtir. Görmek, tatmak, duymak, odaklama ve dokunma duyularından oluşan duygusal kayıt dikkat ve algı süreçleriyle bu bilgiyi kısa süreli belleğe gönderir. Duyularla elde edilen bilgi dikkat ve motivasyonumuzla birleşerek uzun süreli belleğe geçer ve burada bilginin anlam ilişkileri kavram benzerlikleri oluşur. Bilgilerin bellekte unutulması alışkanlıklar öğrenmeyle kazanılmış davranışlar ve bunların hatırlanması beleğin kişilik oluşumundaki etkileri yazın kurgu imge toplum, tarih, dil ve medyayla teknolojiyle bağlantısı ‘5. Uluslararası Batı Dili ve Edebiyatları’ sempozyumunun konu başlıklarından bazılarıdır. Ayrıca bu sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.”

Daha sonra sempozyumda konuşmacılar, sunumlarını gerçekleştirdi. (AA)


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.