Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler


BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Prof. Dr. İlhan Çetin’in İstifası Hakkında Tüm Bilinmeyenler

Prof. Dr. İlhan Çetin’in İstifası Hakkında Tüm Bilinmeyenler
2488
21 Ağustos 2020 - 14:19

Büyük Sivas Medya Grubu yayın organı olan buyuksivas.com’da, 18 Ağustos 2020 tarihinde “Napıyorsun Alim Hoca! Biz Kutuplaştırma Dedikçe Siz Tam Tersini Yapıyorsunuz!” başlığıyla yayınladığımız haber sonrası konu Sivas’ta ve Ülke genelinde konuşulmaya devam ediyor.

Prof. Dr. İlhan Çetin’in İstifası Hakkında Tüm Bilinmeyenler

Prof. Dr. İlhan Çetin’in ve diğer dekanların istifa etmesi / ettirilmesi sürecine giden tüm ayrıntılar bu haberimizde…

CÜ’YE GÖRE KONU NASIL GELİŞTİ?

Haber sonrası Cumhuriyet Üniversitesi’nden diğer bir çok gazeteye servis edilen bilgiye göre;

“Sayın Rektörümüzün atanmasına kadar geçen yaklaşık 2 aylık süreçte Prof. Dr. İlhan Çetin’in de dâhil olduğu idari görevi bulunan hiçbir öğretim üyemizden istifa konusunda talepte bulunulmadığı gibi Rektörümüzün atanmasından sonra da böyle bir durum gerçekleşmemiştir. Eski Tıp Fakültesi dekanımız Prof. Dr. İlhan Çetin, 17.08.2020 tarihinde Sayın Rektörümüzü ziyaret ederek kendi isteği ile istifasını sunmuştur. Sayın Çetin, geçmişte belediye başkan yardımcılığı dâhil önemli idari görevlerde bulunmuş yasaları ve teamülleri bilen bir öğretim üyemizdir. Hür iradesi dışında kendisinin istifaya zorlanması asla söz konusu olmadığı gibi Rektörümüzle helalleşerek ayrılmıştır.” denildi

İSTİFAYA GÖTÜREN SÜREÇ SONRASI SORULAN SORULARIN CEVAPLARI

1- Prof. Dr. İlhan Çetin istifa etti mi? Ettirildi mi?

Cumhuriyet Üniversitesi dekanlarının yer aldığı WhatsApp grubunda bazı dekanların istifa konusunu açması sonrası konu öncelikle gündeme getiriliyor.

Daha sonra 16 Ağustos Pazar gecesi bir Rektör Yardımcısı tarafından Prof. Dr. İlhan Çetin’in dekan yardımcısı telefonla Rektörlükten aranıyor ve Çetin’in istifa edip etmeyeceği soruluyor.

Ertesi gün 17 Ağustos Pazartesi sabahı başka bir Rektör Yardımcısı tarafından fakülte sekreteri aranarak Prof. Dr. İlhan Çetin’in 13.30 da senato salonundaki toplantıya gelerek istifa edip etmeyeceği tekrar soruluyor.

Ardından Rektörlük özel kalemi Prof. Dr. İlhan Çetin’i arayarak Rektör Bey’in makamda kendisini beklediğini ifade ederek tekrar arıyor…

Dışarıdan bakıldığında İlhan Çetin istifa dilekçesini, evet yazıp veriyor ama adeta mobing uygulanarak Çetin bu sürece zorlanıyor.

2- İlhan Çetin’e istifa konusunu kim açtı?

Prof. Dr. İlhan Çetin’e istifa konusu Rektör Yardımcılarının aramalarıyla gündeme getiriliyor. Ayrıca diğer dekanlara da böyle bir telefon trafiğinin olup olmadığı ise şuan bilinmiyor.

Tüm dekanların toplu şekilde istifalarının alınıyor olması ve Rektörlük toplantı salonunda dağıtılan kağıtlara diğer dekanların istifalarını yazıp bunları da çalışanların toplaması bunun organize bir şekilde yapıldığını da zaten açıkça gösteriyor.

Yoksa eş zamanlı olarak Dekanların tesadüfen Rektörlükte olması ve aynı salonda toplanarak istifa dilekçesi yazması herkesin malumu oldukça garip karşılanacak bir durum olabilir.

3 – İlhan Çetin’i kim ne zaman, kaç kere aradı?

Çetin, direk ve dolaylı olarak iki Rektör yardımcısı ve Rektör Özel kalem müdürlüğünden bir çok kez istifa konulu arandı.

4- İlhan Çetin ile Alim Yıldız arasında neler konuşuldu neler oldu?

Rektör Alim Yıldız’ın kendisi ile görüşeceğini bildirmesi üzerine makamına giden Prof. Dr. İlhan Çetin’e “diğer dekanların istifa edeceğini” belirterek, Alim Yıldız, Çetin’in de istifasını özel kalemine bırakmasını istedi.

Rektör Yıldız ve Dekan Çetin arasında olan görüşme esnasında ise Prof. Dr. İlhan Çetin’in bazı üst düzey isimlere Rektör beyin aleyhinde dosya verdiğine dair sözler sarf etti.

Çetin bunun üzerine “böyle bir durumun olmadığını ve bunun bir iftira olduğunu” ifade etti.

Daha sonra bu iftirayla alakalı Rektör Alim Yıldız’a bu iftirayı iletenlerin 24 saat içerisinde ortaya çıkarılarak kendisi ile yüzleştirilmesini Prof. Dr. İlhan Çetin talep etti. Rektör Yıldız, bu durumu kabul ederek ispatlayacağını ifade ettikten sonra Prof. Dr. İlhan Çetin kendisine hakkını ancak o zaman helal edeceğini bildirdi.

Çetin bunun üzerine özel kalemden kağıt kalem isteyerek yaşanan durumlara üzülüp, gerginlik ve sinir sonrası istifasını yazarak sekretere bıraktı. Çetin’in istifası Rektörlük makamında sekreterya da diğer dekanlar ise toplantı salonunda dilekçesini teslim etti.

Rektörlük çalışanı bir personelin yazılan dilekçeleri Rektörlük toplantı salonunda tek tek toplaması ise durumun bambaşka bir tartışma konusu…

5- Hangi Dekanlar istifa etmeliyiz diyerek herkes için sürecin önünü açtı?

Dekanların yer aldığı WhatsApp grubunda toplu istifaları verilmeden / alınmadan önce az sayıda isim istifa etmeliyiz diyerek süreci başlattı. Konuyu daha fazla dağıtmamak ve yeni isimleri tartışmaya dahil etmemek adına şuan bu dekanların isimlerini açıklamayacağız.

6 – İstifa sonrası İlhan Çetin ne yaptı?

Rektör Alim Yıldız atandıktan sonra fitne ve dedikoduya mahal vermemek adına İlhan Çetin izin dilekçesi verdi. Rektör Alim Yıldız bu dilekçeyi işleme almayarak izni kabul etmedi. Çünkü izinli bir dekan bu süre zarfında zaten istifa edemeyecekti.

İstifa verdiği ana kadar yoruma açık ortamlarda bulunmak istemeyen Çetin, istifa ettikten / ettirildikten sonra Rektör Alim Yıldız’ın hakkında dosya verdiğine dair sarf ettiği sözlerin ispatı için bir süre Alim Yıldız’dan haber bekledi.

Geçen bu zaman aralığında konunun ispatına dönük Alim Yıldız tarafından herhangi bir netice alınamadığı gibi Dekan Çetin’e ve çevresindeki bazı isimlere “İlhan Çetin Alim Yıldız hakkında dosya vermiş” şeklinde sözler sarf edildi.

Bu durumun olmadığını Alim Yıldız’ın yüzüne söyleyen ve bir iftira olup ispat isteyen Çetin bunu beklerken hakkında ayyuka çıkan bu durum sonrası istifasına dönük süreçle alakalı ertesi gün  mücadele etmeye karar verdi istifasının işleme konulmaması yönünde hem SCÜ Rektörlüğü’ne hemde YÖK’e dilekçe yazdı.

Ayrıca Prof. Dr. İlhan Çetin’in kendisine atılan iftiralar sonrası hukuki sürece de başvurduğu edinilen diğer bilgiler arasında

7 – YÖK konuyla ilgili soruşturma başlattı mı?

Yaşanan tüm gelişmeler sonrası istifasının işleme konmamasına dönük, SCÜ Rektörlüğü ve YÖK’e dilekçe yazan İlhan Çetin’in ve ortada ki iddialara dönük sadece böyle şeyler olmamıştır anlamına gelen sözlerle cevap veren CÜ Rektörü hakkında

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı Genel Sekreterlik Makamı başlıklı Dekan Seçimi ve Ataması yazısında özellikle belirtilen;

“_Yükseköğretimde yönetişim modelini öne çıkaran Yeni YÖK olarak, yeni atanan rektörlerce mevcut dekanlara görevlerini bıraktırmaya yönelik herhangi bir tutum takınılmamasını, üniversitelerin çoğulcu bir yönetim anlayışıyla ve mevzuat çerçevesinde bileşenleri ile birlikte yönetilmesini özellikle önemsiyoruz. Rektörlük değişimi sonrası “kendi özgür iradesiyle görevinden ayrılma hakkının kullanımı” dışında dekanların istifasının veya istifaya zorlanmalarının, herhangi bir şikâyet konusu olduğunda, bu uygulamayı gerçekleştirenler için yasal bir süreç tesisini gerekli kılacağı açıktır” yazısı gereği soruşturma başlatılmasına kesin gözle bakılıyor.

8 – İlhan Çetin tekrar Tıp Fakültesi Dekanlığı’na dönecek mi?

Emsal kararlar ve yasal mevzuat gereği Dekanların atamasını ve istifalarını işleme alan yerin YÖK olduğu düşünülecek olursa, Prof. Dr. İlhan Çetin’in SCÜ’de yaşanan istifa etme / ettirilme sürecinin hemen ertesi gününde YÖK’e yazılarak işleme alınmamasını söylemesi sonrası SCÜ’ye teslim edilen istifanın geçerli olmayacağı da ifade ediliyor.

Şuana kadar istifa eden / ettirilen hiç bir dekana ise istifalarına dönük YÖK’ten herhangi kabul veya tebliğ iletilmediği de öğrenildi.

PROF: DR: İLHAN ÇETİN DEKANLARA VE ÇALIŞMA ARKADAŞLARINA MESAJLA KONUYU DUYURDU!

SCÜ’de Dekanların yer aldığı Whatapp grupları üzerinden aşağıda belirtilen mesaj Prof. Dr. İlhan Çetin tarafından paylaşıldı.

Yukarı da ve önceki haberlerimizde yayınladığımız tüm bilgileri teyit eder nitelikte olan İlhan Çetin’in mesajı şöyle;

“Çok değerli Dekan ve Müdür arkadaşlarım. Fark ettiğiniz gibi ben gruplara yazı yazmam. Ancak bu defa kendimi zorunlu hissettim. Rektörümüz Alim Yıldız’ın tekrar atanmasını, hemen ertesi gün YÖK ve Sayın Cumhurbaşkanımız’ın kararına saygım gereği mesaj atmak suretiyle kutladım ve hayırlı olsun dileklerimi ilettim. Dekan Yardımcısı arkadaşlarımla Cuma günü toplanıp Salı veya Çarşamba günü randevu alıp kendilerini Tıp Fakültesi Yönetimi olarak yüz yüze tebrik etme kararı aldık. Ortamda fitne çıkar diye de belli bir süre üniversitede bulunmamak için izin aldım. Ancak 16 Ağustos pazar gecesi 23.15’de bir Rektör Yardımcısı tarafından dekan yardımcım, 17 Ağustos Pazartesi sabahı ise başka bir rektör yardımcısı tarafından fakülte sekreterim aranarak benim 13.30 senato salonundaki toplantıya gelenek istifa edip etmeyeceğim sorulmuştur. Daha sonra 11.34 de Rektörlük özel kalemi beni Rektör Bey’in makamda beklediğini ifade ederek aradı. Makamında Rektör Bey diğer dekanların istifa edeceğini belirterek benim de istifamı özel kalemine bırakmamı istedi. Ben de Özel Kalem arkadaşımdan kağıt kalem isteyerek ve 4 yıllık kendi yönetimlerine verdiğim emeğimi hiçe sayan bu tavırlara üzülüp sinirlenerek istifamı oracıkta yazarak sekreter Bey’e bıraktım. Bu görüşme esnasında Rektör bey kendisi hakkında dosya verdiğime dair üzerime atılmış bir iftirayı bana zikretti. Ben de insanlıkla bağdaştırmadığım ve hiçbir zaman hayatımın hiçbir anında aklıma bile gelmeyecek böyle bir iftirayı iletenlerin 24 saat içerisinde ortaya çıkarılarak tarafımla yüzleştirilmesini arz ettim. Hakkımı ancak o zaman helal edeceğimi bildirdim. Kendisi tamam çabuk ulaşabileceğim birisi dediği halde bu saate kadar maalesef bu yapılmamıştır. Sizlerin de duymuş olabileceğini düşündüğüm aynı iftira farklı yerlerden de tarafıma iletilmeye başladı. Konuyu istişare ettiğim arkadaş ve dostlarımla bu iftiranın tamamen benim zorla istifa ettirilmeme meşruiyet kazandırmak ve itibarımı zedelemek için yapıldığı kanaatine ulaştık. Ben de Salı günü Rektörlüğe ve YÖK’e istifamın işleme konulmaması konusunda dilekçemi verdim. Üzerime atılmış, itibarımı zedelemeye yönelik bu iftirayı atanın bulunup benimle yüzleştirilinceye veya yönetimin beni istifaya zorlamak ve istifamı kamuoyunda meşrulaştırmak için üzerime atıldığını kabul edene kadar mücadelem devam edecektir. Bana yapılan bu hoyrat haksızlığın önümüzdeki günlerde başka arkadaşlarıma ve üniversite elemanlarına da yapılmaması içindir mücadelem. Bu açıklamayı büyük kısmına çok saygı duyduğum ve sevdiğim siz çalışma arkadaşlarıma beni yanlış tanıtma çabalarına ve itibarımın zedelenmesine müsaade etmemek için sizlerin zaman zaman Bu grupta yazdığınız gibi “Kendime yakışanı yaptığımı” bilmenizi istediğimden yazdım. Bu gün Sayın Cumhurbaşkanımız’ın açıklayacağı sürprizin Vatanım ve Milletim yanında Şehrimiz ve Üniversitemiz için de çok güzel bir dönemin başlanmasına dua ediyor, Cumanızı tebrik ediyor hepinizi sevgiyle selamlıyorum.”

Büyük Sivas Haber


buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]