Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Tıp Fakültesi Düğümü Halen Çözülmedi! Dekan Hakkını Aramaya Devam Ediyor

Tıp Fakültesi Düğümü Halen Çözülmedi! Dekan Hakkını Aramaya Devam Ediyor
27 Ekim 2020 - 11:26

Geçtiğimiz ayın en çok konuşulan haberleri arasında yer alan Cumhuriyet Üniversitesi’nde dekanların toplu olarak istifalarının alınması hususunda karmaşa yaşanmaya devam ediyor.

Tıp Fakültesi Düğümü Halen Çözülmedi! Dekan Hakkını Aramaya Devam Ediyor

Dekanların Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğü Senato Salonuna aynı saatte çağrılarak istifa dilekçelerinin geçtiğimiz ayda alınması hususu akademisyenler tarafından oldukça nezaketsiz bir davranış olarak kabul edilirken bu konunun yankıları ise devam ediyor.

İstifa dilekçelerinin alınmasının ardından dilekçelerin teslim edilmesinden 1 saat sonra “istifanız kabul edilmiştir” şeklinde sadece Tıp Fakültesi dekanı Prof. Dr. İlhan Çetin’e geri bildirim yapılması ve diğer dekanlarla alakalı herhangi bir işlem yapılmamış olması ise “aslında yapılan organizasyonunun niyetini ortaya koyuyor” şeklinde yorumlar yapılmasına neden oluyor.

Hızlı bir şekilde bu yazının ardından Tıp Fakültesine Rektör Alim Yıldız’ın ise kendisini vekaleten dekan ataması, “kendisine rakip olan kimseye tahammülü yok” şeklinde değerlendiriliyor.

Dekanları atayan ve görevden alan mecranın hukuken YÖK olduğu da bilinirken CÜ Rektörlüğünün “istifa kabul edildi” şeklinde geri bildirim yapmış olmasının ise mantığı henüz anlaşılamadı.

Şuana kadar YÖK’ün Prof. Dr. İlhan Çetin’e “istifa” ve “zorla istifa ettirildim” şeklindeki ulaşan peş peşe dilekçelerine net bir cevap verilememişken bu şartlar altında istifanın kabul edilmesinin hukukçular, mümkün olmadığını savunuyor.

Konuyla alakalı iç yazışmaları gerçekleştiren Prof. Dr. İlhan Çetin geçtiğimiz hafta sonuna kadar bekledikten sonra dün itibariyle İdare Mahkemesine şikayette bulunarak görevinin başına geri dönmeyi talep etti.

Hukuksuz olarak ve üstelik pandemi sürecinde Tıp Fakültesi gibi bir fakülteyi vekaleten İlahiyatçı Alim Yıldız’ın kendisinin idare etmeye çalışması da kamuoyundan tepki görmeye devam ederken artık biran önce bu sürecin resmi belge ve bilgilerle sonuca ulaşmasının Sivaslılar gereklilik olduğunu ifade ediyor.

Bu yaşanan süreç başta Sivas olmak üzere Cumhuriyet Üniversitesi en çokta Rektör Alim Yıldız’a zarar veriyor…

Büyük Sivas Haber

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]