hava Hafif Kar
DOLAR 19,0182 % % 0.05
EURO 20,3963 % % 0.2
GRAM ALTIN 1.212,29 % % 0,22
ÇEYREK A. 1.982,10 % % 0,22
BITCOIN 544.411 % 0.4
SON DAKİKAGoogle News

Timss 2019 Sonuç Raporu Değerlendirme 2 – Kamil Koç Yazdı

Son Güncelleme :

11 Aralık 2020 - 13:12

Timss 2019 Sonuç Raporu Değerlendirme 2 – Kamil Koç Yazdı

Bir önceki yazımızda 2019 yılı TIMSS sonuçları genel hatlarıyla irdelemiştik. Uluslararası geçerliliği kabul edilen bu sınavın ülkemiz açısından büyük bir sıçrama anlamına geldiğine değinmiştik.

Timss 2019 Sonuç Raporu Değerlendirme 2 – Kamil Koç Yazdı

Bu yazımız ile birkaç detayı daha sizlerle paylaşıp; gelecek perspektifinde 2023 e doğru neler yapabileceğimizi irdelemek istiyorum.

2015 yılı TIMSS sonuçlarında + 40 puanlık ciddi bir artış ile Kazakistan damga vurmuştu. 2019 yılı TIMSS sonuçlarına ise +40 puan ilerleme ile Türkiye damga vurmuştur diyebiliriz.

Başarı Öyküsünün perde arkasında kimler var?

Bu başarıda tabi ki Milli Eğitim Bakanlığında görev yapmış pek çok kişinin payı var. Bir önceki dönem Milli Eğitim Bakanlığı yapmış Sn. İsmet Yılmaz döneminde ciddi çalışmalar yapılmıştır. EBA Platformunun içeriğinin geliştirilmesi, bölgeler arasındaki fiziksel eksikliklerin( bina, donatım, ders araç gereçleri, akıllı tahtalar vs.) giderilmiş olması başarının gelmesinde önemli etkenler olmuştur. PİSA ve TIMSS gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlardaki durum Nabi Avcı Bakanın döneminde irdelenmiş ve akademik başarıyı artırmak için yerli bir uygulama Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi (ABİDE) 2016 yılında 8. Sınıf öğrencilerimiz için yapılmıştır. Daha sonra İsmet Yılmaz Bakanımız döneminde bu veriler irdelenmiş ve 4. Sınıf öğrencileri de dahil edilerek 2018 (ABİDE) sınavı uygulanmıştır. ABİDE ile uluslararası geçerliği olan sınavlara yönelik( PİSA, TIMSS ve PIRLS ) kapsamlı çalışmalara yer verilmiştir. Yine Bilim ve Sanat Merkezlerine önemin artması, bu sınavlara olan ilgi ve teknolojik donanım alt yapısının geliştirilmesi ülkemizin başarısında önemli katkılar sunmuştur. İsmet Yılmaz Bakanımız döneminde proje okullarının varlığı da bu başarıya büyük katkılar sağlamıştır.TUBİTAK 4004,4005,4006 ve 4007 projeleri öğretmen ve öğrencilerimizi teşvik edici olmuştur. Sürece büyük katkılar sunmuştur.Ziya Selçuk Bakanımız ise görevi devralması ile birlikte yerli ölçme aracımız olan ABİDE sonuçlarını ciddi şekilde irdeletmiş ve Liselere Geçiş Sınavı( LGS)  formatında uluslararası sınav formatlarına uygunluk ele alınarak planlanmıştır. EBA Platformunun var olan içerikleri daha da geliştirilerek zenginleştirilmiştir. Sınav ile ilgili hem bakanlık bünyesinde hem de illerde yetkililer bilgilendirilerek duyarlılık oluşturulmuştur. Bu işin mutfağında yer alan İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, okul yöneticileri ve öğretmenler bu işin baş mimarlarıdır. Onların öğrencileri ve velileri motive ederek birden fazla değişkenin irdelendiği bu sınavda başarılı olunacağı anlayışıhâkim kılınmıştır. Başarının gelmesi de kaçınılmaz olmuştur.

TIMSS Sonuçlarını Nasıl okumalıyız?

Sıralamalardan daha çok ülkemizin eğitim sistemine yapılan yatırımların sonuç vermeye başladığını görmekteyiz. Puanlarını sürekli artırdığını her dönemin bir önceki dönemden daha iyiye doğru yol aldığını söyleyebiliriz. 2011(483 puan), 2015(493 puan) ve 2019(515 puan) sürekli bir iyileşmenin ve daha iyiye doğru yönelişin fotoğrafıdır. Ülkemizin geleceğinin eğitim alanında umut verici bir şekilde yükselişini göstermektedir. 4. Sınıf öğrencilerinin; 8. Sınıf öğrencilerine göre daha başarılı olduğunu görüyoruz. Yeni nesil öğrencilerin eğitime yapılan anlamlı yatırım neticesinde daha da başarılı olduklarını ifade edebiliriz.

2023’e Doğru İlerlerken Rapor Verileri ve Önerileri

  • TIMSS 2019 sonuçları başta Singapur olmak üzere Asya ülkelerinin en yüksek başarı düzeyini temsil ettiklerini göstermektedir. Bu ülkelerin ortalama başarı puanları her iki alan ve sınıf düzeyinde diğer ülkelerin anlamlı ölçüde üzerindedir. Başarılı olan uzak doğu ülkeleri ile ilgili bilgi alışverişi ve işbirliğinin güçlendirilmesi yerinde olacaktır.
  • Türkiye, hem 4. sınıf hem de 8. sınıf düzeylerinde her iki alanda da performansını anlamlı ölçüde artırmıştır. Bu başarının devamlılığı ve sürekliliği için ciddi çalışmalara yer verilmelidir.
  • Performans artışında alt yeterlik düzeylerindeki öğrenci oranlarının azalması da önemli rol oynamıştır. Alt yeterlilik alanında yer alan öğrencilere yönelik telafi eğitimleri ve gelişim sağlayacakları EBA, TRT EBA İlkokul, Canlı Ders Platformu gibi araçlar sürekliliği sağlanmalı ve içerik gelişimi sürekli halde sistemli hale getirilmelidir.
  • TIMSS 2019 döngüsündeki performansı önceki döngülerle karşılaştırılmış ve cinsiyet, bölge, öğrenme alanı, bilişsel alan ve yeterlik düzeyleri ölçütlerine göre değerlendirilmiştir. Bölgelerin tamamında anlamlı bir gelişme gösterildiğini görebiliriz. Bu da ülkemizin bölgelerinde eşit ve adil eğitim fırsatları sunulduğunun göstergesidir.
  • Türkiye, ileri ve üst yeterlik düzeylerine erişen öğrenci oranlarında da yüksek performans gösteren ülkeler arasında yer almıştır. İleri matematik yeterliğine sahip öğrenci oranı (%15) açısından Türkiye, en başarılı 9. ülke olmuştur. Bu da üstün zekâlı çocuklara önem verdiğimizi gösteriyor ve Bilim Sanat Merkezleri ve Proje okullarının önemini ile sorumluluğunu artırıyor.
  • TUBİTAK Projeleri ve TEKNOFEST gibi proje çalışmaları daha çok desteklenmeli. Okul Yöneticilerinin, öğretmenlerin ve öğrencilerinin fikirleri değerlendireceği proje ofisleri bakanlık bünyesinde kurulmalıdır. Özgün fikirler yaygınlaştırılmalıdır.

2019 TIMSS sınavında başarılı olmamızı sağlayan geçmişte ve şuan görev yapan bakanlarımızı, genel müdürlerimizi, il milli eğitim müdürü, ilçe milli eğitim müdürü, okul yöneticisi, öğretmen, öğrenci ve velililerimizi yürekten kutluyorum. Bu başarının sağlanmasında katkı sunan herkese teşekkür ediyorum. 2023’te daha başarılı olacağımıza yürekten inanıyorum. Sağlıcakla kalın.

Büyük Sivas Haber

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.