hava -4° Hafif Kar/Rüzgârlı
DOLAR 18,8339 % % 0.02
EURO 20,2407 % % 0.1
GRAM ALTIN 1.132,81 % % 0,12
ÇEYREK A. 1.852,15 % % 0,12
BITCOIN 438.531 % -1.063
SON DAKİKA


Google News

Nuri Demirağ Tertip Edilen Program Kapsamında Anıldı

Son Güncelleme :

18 Şubat 2019 - 8:28


Nuri Demirağ Tertip Edilen Program Kapsamında Anıldı

Soyadını demiryolu yapımı projesindeki başarısından dolayı Atatürk´ten alan Nuri Demirağ, Güçlü Sanayici İşadamları ve Yöneticileri Derneği (GÜÇSİYAD) Sivas Şubesi tarafından tertip edilen program kapsamında anıldı.

Nuri Demirağ Tertip Edilen Program Kapsamında Anıldı

Büyük Otel´de gerçekleştirilen programda konuşan GÜÇSİYAD Genel Başkanı Turgay Erence, “Demirağ gibi değerlerin ortaya çıkabilmesi için mücadele edeceğiz” dedi.

1886-1957 yılları arasında yaşayan ve Türkiye´nin kalkınması için birçok yeniliğe öncülük etmiş olan Sivaslı işadamı Nuri Demirağ, Güçlü Sanayici İşadamları ve Yöneticileri Derneği (GÜÇSİYAD) Sivas Şubesi tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında anıldı.

Büyük Otel´de hafta sonu gerçekleştirilen anma programına GÜÇSİYAD Genel Başkanı Turgay Erence, Dünya Çocuk ve Gençlik Derneği Genel Başkanı Ercan Akpınar, 15 Temmuz Gazileri Platformu Başkanı Erol Bulut, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas Belediye Başkan Adayı Ali Akyıldız, çok sayıda kurum müdürü ve işadamı katıldı.

HAK ETTİĞİ DEĞERİ GÖREMEDİ

Türkiye´ye birçok ilki getiren Demirağ´ın kalkınmada verdiği mücadelenin slayt eşliğinde anlatıldığı anma programının açılış konuşmasını GÜÇSİYAD İl Temsilcisi Musa Demir gerçekleştirdi.  Soyadını demiryolu yapımı projesindeki başarısından dolayı Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ten alan Demirağ´ın yaşadığı dönemde yeterince hak ettiği değeri göremediğinin altını çizen İl Temsilcisi Demir, önemli bilgiler verdi.

“HAYIRSEVERLİĞİ İLE TANINMAKTA”

İşadamları ve yöneticilere yeni vizyon ve bakış açısı kazandırmayı amaçladıklarının altını çizen Demir, “Unutulmuş, değinilmemiş değerleri hatırlamak ve hatırlatmak amacıyla bu değerlerden günümüze yönelik alınması gereken dersler çıkarmak için çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. 1986 yılında Divriği´de doğan Nuri Demirağ, demiryollarının yanı sıra hayırseverliği ile tanınmaktadır.

Ülkemizde bugün bile hala gerçekleştiremediğimiz ilk uçak fabrikasını kurmuş, ilk sigara kağıdı üretimini yapmış, ilk yerli paraşüt üretimini gerçekleştirmiştir. İstanbul Boğazı üzerine köprü yapılması ile Keban´a baraj yapılmasını düşüncesini ilk kez gündeme getirmiştir. Yaptığı birçok fabrika binalarıyla adından söz ettiren Demirağ, daha çok Türk havacılık sektöründe yaptıkları ve bu süreçte yapmaya çalıştıklarıyla hatırlanmaktadır. Ne acıdır ki; yaptırmış olduğu uçakların yurt dışına satılmaması için kanun çıkarılan ilk ve belki de tek kişidir. Şimdi kıymetini ve eksikliğini daha çok idrak ettiğimiz uçak sanayisindeki çalışmalar konusunda ne kadar ileri görüşlü, anlamlı ve isabetli yatırımlar planlayan Nuri Demirağ´ı rahmet ve minnetle anıyoruz” dedi.

“İRİ VE DİRİ OLACAĞIZ”

Sivas´ın öz evladı Nuri Demirağ´ın Türkiye´ye kazandırdıkları karşısında heyecanlandığını dile getiren GÜÇSİYAD Genel Başkanı Turgay Erence ise “Bizler ancak birlikte bir, iri ve diri olacağız. Ülkemizin kalkınabilmesi için, gençlerimize ışık tutacak, Demirağ gibi değerlerin ortaya çıkabilmesi için mücadele edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Konuşmaların ardından programın gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere plaket takdim edildi. (İrade)

Büyük Sivas Haber

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Büyük Sivas WhatsApp Grubuna Dahil Ol
Büyük Sivas Telegram Grubuna Dahil Ol