Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

Seyit Yıldız: “Tarımsal Üretimi Artırmamız Gerekiyor”

Seyit Yıldız: “Tarımsal Üretimi Artırmamız Gerekiyor”
331
17 Ekim 2018 - 10:39

Sivas İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, artan nüfus ve gıda sanayinin ileriye dönük gelişimi açısından tarımsal üretim potansiyelinin, üretim çeşitliliğinin ve ekolojik üretim olanaklarının arttırılması yönünde daha fazla çaba sarf edilmesi gerektiğini belirtti.

Seyit Yıldız: “Tarımsal Üretimi Artırmamız Gerekiyor”

Müdürlükten yapılan açıklamaya göre, Cumhuriyet Üniversitesi Gıda Mühendisliği öğrencileri, Dünya Gıda Günü dolayısıyla İl Müdürü Yıldız’ı ziyaret etti.

Yıldız, öğrencilerle yaptığı sohbette, Dünya Gıda Günü’nün bu yılki ana temasının “açlığa son” olarak belirlendiğine işaret etti.

Dünya Gıda Örgütü’nün 2030 yılına kadar sürdürülebilir kalkınma hedefleri kapsamında açlık ve yetersiz beslenmenin sona erdirilmesini hedeflediğini aktaran Yıldız, şunları kaydetti:

“İnsanları doyurmak için tarımsal üretimi artırmamız gerekiyor. Gıda, tarım ve hayvancılık alanında rekabetçi, milli ve küresel çözümler üreten güçlü bir Türkiye hedefiyle bakanlık olarak yola çıkıyoruz. Sadece ülkemiz açısından değil, diğer ülkeler içinde bir rol üstlenmemiz gerekiyor. İnsanların beslenmesindeki ana görevimiz güvenli gıda tüketmelerini sağlamak.

Artan nüfus ve gıda sanayinin ileriye dönük gelişimi açısından tarımsal üretim potansiyelinin, üretim çeşitliliğinin ve ekolojik üretim olanaklarının arttırılması yönünde daha fazla çaba sarf edilmesi gerektiği kaçınılmaz bir gerçektir. İyi tarım uygulamaları ile güvenilir gıda üretimi için önümüzdeki süreçte daha yoğun ve bilimsel çalışmalara odaklanılması gerekir. Bu sorumluluğu kamu, özel sektör, üniversiteler, araştırma kuruluşları, sivil toplum örgütleri ortaklaşa taşımalı ve sürdürmelidir.”

– Öğrenciler denetime çıktı

Bu arada öğrenciler ziyaretin ardından Gıda ve Yem Şube Müdürü Oktay Köksal ve gıda kontrolörleri eşliğinde kentteki bazı et, süt işleme tesisi ve unlu mamuller üretim tesislerinde yapılan denetimlere katıldı.

İl Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğünü de ziyaret eden gıda mühendisi adayları, laboratuvarın işleyişi hakkında bilgi aldı. (AA)

Büyük Sivas Haber

23 Haziran 2019 Yerel Seçim Anketi – İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı

23 Haziran 2019 Yerel Seçim Anketi - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı

  • Millet İttifakı - Ekrem İmamoğlu --> 249
  • Cumhur İttifakı - Binali Yıldırım --> 181
  • Diğer --> 3
  • Hiçbiri --> 3
Gönder
Sonuçlar

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58