SON DAKİKA

Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

Tarihi Kadın Cezaevi Müzeye Dönüşüyor

Tarihi Kadın Cezaevi Müzeye Dönüşüyor
Bu haber 12 Ağustos 2017 - 8:17 'de eklendi

Sivas’ın prestij projelerinden birisi olan ve hızla dönüşüm çalışmalarına başlanan ‘Şehir Parkı’ projesi kapsamında Tarihi Kadın Cezaevi müzeye dönüşüyor.

Tarihi Kadın Cezaevi Müzeye Dönüşüyor

Sivas Valisi Davut Gül, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül, Vali Yardımcısı Mehmet Nebi Kaya ve beraberindeki heyet, Cezaevi yerleşkesi’nde incelemelerde bulundu. Son dönem Osmanlı mimarisiyle inşa edilen ve günümüzde Kadın Açık Cezaevi olarak kullanılmaya devam eden tarihi binayı gezen Vali Gül, mahkumların çalıştığı halı dokuma ve tekstil atölyelerini de inceledi.
Planlanan proje detayları hakkında yetkililerden bilgiler alan Vali Gül, Kadın Açık Cezaevinin mevcut E Tipi Kapalı Cezaevi’nin yanına taşınacağını ifade etti. Sivas’a T tipi bir cezaevinin daha inşa edileceğini belirten Gül, bunlara lojmanda ekleneceğini söyledi. Açık cezaevi taşındıktan sonra eski yapının restorasyona alınacağını belirten Gül, tarihi binanın onarım sonrası müze olarak hizmet vereceğini kaydetti.
Daha sonra Vali Gül ve beraberindeki heyet, 1916 yılında hizmet vermeye başlayan Selçuk Anadolu Lisesi binası ve bahçesinde incelemelerde bulundu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA