REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

İbrahim Keleş "Tarihe Şahitlik Ediyoruz" Köşe YazısıBüyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

20 Ekim 2021 - 21:04

İbrahim Keleş “Tarihe Şahitlik Ediyoruz”

Son Güncelleme :

25 Eylül 2017 - 13:11

İbrahim Keleş “Tarihe Şahitlik Ediyoruz”

İbrahim Keleş‘in “Tarihe Şahitlik Ediyoruz” başlıklı 25 Eylül 2017 tarihli köşe yazısı;

Bir yanda Kuzey Irak’ta Bölgesel Yönetimin bağımsızlık referandumu diğer yanda 6 senedir kanayan yara Suriye ve öte yandan Türkiye aleyhtarlığı üzerinde kampanyaların sürdürüldüğü Almanya’daki seçimler.

“Tarihe Şahitlik Ediyoruz”

Siz bu satırları okurken Suriye’de yine silahlar konuşmaya devam ediyor, Kuzey Irak’ta referandum oylaması sürüyor olacak. Almanya’da seçim sonuçları açıklanmış olacak.  Yeni başladığımız haftada gündemi bu konular belirleyecek.Her üç gelişme de Türkiye’yi ve bölgeyi çok yakından ilgilendiriyor.

Suriye İdlip’te Türkiye, Rusya ve İran’ın Astana sürecinde alınan karar gereğince çatışmalardan uzak güvenli bir bölge oluşturulması için adımların sıklaştırıldığını görebiliriz. Afrin’in konumu ve PKK/PYD’nin Suriye’de ilerleyişi bizi yakından ilgilendiriyor.

Referandumun Kilidi Kerkük

Irak’ta referandum sonuçlarının açıklanmasına saatler kaldı. İlk başlarda Barzani ile birlikte hareket eden Talabani’ye bağlı Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) aldığı son bir kararla  referandumdan geri çekildi. Tüm bu bölgede en kritik il ise Kerkük. Bir Türkmen kenti olan  Kerkük’te 2007’ye kadar Türkmenler, Araplar ve Kürtler birlikte yaşıyordu. Ancak bu tarihten sonra kentte zorla göçler yaşandı. Nüfus dağılımı Türkmenlerin aleyhine olacak şekilde değiştirildi.  Kerkük şu anda güneyden İran destekli Haşdi Şabi milisleri, içeriden Barzani’ye bağlı peşmergeler, batıdan ise Irak Ordu birlikleri ile kontrol altında tutulmaya çalışılıyor. Görünen o ki referandum Kerkük üzerinde olacak.

Dün akşam yazıyı kaleme alırken Almanya’dan gelen ilk sonuçlara göre Merkel 32.5 ile birinci parti konumunda. Bu sonuçlara göre ufukta yine bir koalisyon hükümeti görünüyor. Merkel’in birinci parti çıkması yanında ırkçı söylemlere sahip partilerdeki yükseliş önemli bir ayrıntı olarak dikkat çekiyor. Seçim sürecinde Türkiye aleyhinde kampanya yürüten siyasiler hükümet kurulduktan sonra muhtemelen Türkiye ile ilişkileri yeniden onarmaya çalışacaklar. Ancak iki ülke ilişkilerinin bir seçim adına bu kadar yıpratıldıktan sonra her şeyin eskisi gibi olması biraz zor görünüyor.

MGK’dan Önemli Uyarı

Başta Türkiye olmak üzere bölgeye sınırdaş olan ülkelerin yanında Birleşmiş Milletler, ABD, Rusya İngiltere gibi birçok devletin uyarılarına rağmen Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin referandum kararı Ortadoğu için ikinci bir kangrene sebep olacak. Bunu tahmin etmek zor değil. Kandil’deki teröristlere gücü yetmeyen bir yönetimin Suriye’de ABD tarafından modern ve sofistike silahlarla donatılmış bir PKK/PYD’nin doğuya yönelmesi karşısında hiçbir şansı olamaz.

Referandum sonrası muhtemel riskler ve Türkiye’nin imzaladığı uluslararası anlaşmaların ihlali halinde neler olacağı hakkında MGK “Tüm ikazlarımıza rağmen bu referandumun yapılması halinde Türkiye, ikili ve uluslararası anlaşmalardan doğan haklarını mahfuz tutar” diyerek son sözünü söylemiştir. Milli güvenliğimize tehdit oluşturacak gelişmelere karşı hangi adımların atılacağını gelecek günler gösterecek.

Belirsizliklerin zirve yaptığı bugünlerde insanların huzur içinde yaşadığı bir dünyaya çok ihtiyacımız var. Rabbim milletimizin ve ümmetin yardımcısı olsun, kolay günler çabuk gelsin duası ile Allah’a emanet olun.

REKLAM ALANI - ARAYIN 05444331555

(800x180px)

Sivas ve İn Anadolu'nun En Çok Takip Edilen Portalına Uygun Maliyetlerle Reklam Verin! Hergün Sizi 100 Bin Kişi Görsün

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.