Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

“Tanıştay”

REKLAM ALANI

(750x150px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“Tanıştay”
Tacettin Kepenek
Tacettin Kepenek( tacettinkepenek@buyuksivas.com )
269
01 Ocak 2019 - 16:02

Tacettin Kepenek’in “Tanıştay” isimli köşe yazısı;

“Tanıştay”

Sayın valimiz Salih Ayhan, sabah başlayan ve akşam sona eren Çalıştay düzenledi. Vakıflar, dernekler, birlikler, odalar, kurumlar ve üniversite mensuplarından, yaklaşık 400 kişi davet edilerek, karşılıklı görüşmeler yapıldı ve birçok konu masaya yatırıldı. Gün sonunda ortaya çıkan görüşler ve fikirler formlara işlenerek görüşmeler kayıt altına alındı ve Çalıştay sona erdi.

Sosyal medya paylaşımlarından gördüğüm kadarı ile hepsi birbirinden değerli, birçok hemşerimiz bir araya getirildi. Resmi bir platformda memleketlerinin geleceği hakkında düşüncelerini aktarma fırsatı verildi. Bu açıdan bakınca, oldukça medeni bir uygulama olduğunu söylemeliyim.

Çalıştay adı altında ki bu toplantıdan, ne gibi sonuçlar çıkar, onu bilemem. Ancak kesin olan şu ki, sonuçta hocaların ve Vali beyin düşüncelerine uygun bir rapor ortaya çıkacak ama yapılış itibariyle halkın görüşlerinden ortaya çıkmış bir Çalıştay raporu olarak anılacaktır.

Çünkü bu tür toplantılarda esas sorun, çağrılanların yani dernekler, vakıflar, odalar, birlikler veya görüntü vermesi için çağrılanların konularına hazırlanarak gelmemeleridir. Zaten birçoğu verilere ulaşamaz, büyük bir kısmı veri olmadan sallamayı sever, bir kısmı da kulaktan dolma bilgilerle fikir sahibi olduklarına inanırlar. Sonuçta, süslü başlıklardan öteye gitmeyen boş ve anlamsız bir durum ortaya çıkar.

Mesela hayvancılığı konuşacaksın.

Hayvan türü, yaşı, yaş grupları, doğurganlık oranı, et ve süt hayvanı ayrımı, doğum hızı, doğumdan sonra ki yaşam oranı, ahır alanları, ahır başına düşen hayvan sayısı, kişi başına düşen hayvan sayısı, hastalık riskleri, ulaşım, piyasa etkileri, maliyetler, destekler, destekleme sistemi, hayvansal ürünlere dayalı üretim alanları ve katma değerleri, üreticilerin işletme ve sermaye yapıları, Türkiye ortalamaları, başarılı ülkelerin ortalamaları, yem ve yem bitkileri üretimi, yem bitkileri tarımının durumu, veteriner hizmetleri, takviye gıdalar ve faydaları, aşı, ilaç ve sağlık giderleri, hayvan sigortası, vs…O kadar çok veri var ki, bunları ortaya koymadan, bunları analiz etmeden, bu konularda ileriye yönelik bir düşünce üretmeye çalışmak, boşa konuşmaktır.

Ben çok iyi biliyorum ki bunların çoğu o masalarda yoktu. Herkes kendi gözlemsel verileri ile bir şeyler anlattılar ve dağıldılar.

Ama her şeye rağmen güzel bir TANIŞTAY oldu, çokta iyi oldu. Üniversite hocaları kozalarından çıktılar. Farklı farklı insanlar birbirlerini tanıdılar. Kanaatimce, bu organizasyonlar yapıldıkça gelişecek ve gittikçe daha verimli hale gelecektir.

“İnsan, tanımadığını düşman bilir” derler. Hayatım boyunca, bu diyaloğa o kadar çok şahit oldum ki “seni dışarıdan çok farklı değerlendirmişim, yakından tanıyınca gördüm ki, hiç de öyle biri değilsin.” Bu tür diyalogları yaşamayan yoktur. Aslında tanış olmak, iyi iletişim kurabilmek, o kadar önemli ki, Sivas için her şeyden daha önemli.

Adına ÇALIŞTAY dense de, bence TANIŞTAY tadında ki bu organizasyonun, çok faydalı olduğunu düşünüyorum ve sürekli yapılmasını temenni ediyor, emeği geçenleri de tebrik ediyorum.

Tacettin Kepenek / Sivas Postası


23 Haziran 2019 Yerel Seçim Anketi – İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı

23 Haziran 2019 Yerel Seçim Anketi - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı

  • Millet İttifakı - Ekrem İmamoğlu --> 339
  • Cumhur İttifakı - Binali Yıldırım --> 252
  • Diğer --> 4
  • Hiçbiri --> 5
Gönder
Sonuçlar

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58