hava Parçalı Sisli
DOLAR 18,6443 % % 0.02
EURO 19,4227 % % -0.04
GRAM ALTIN 1.051,84 % % 0,00
ÇEYREK A. 1.719,75 % % 0,00
BITCOIN 313.950 % -0.193
SON DAKİKA

Google News

Rektör Alim Yıldız’ın Başkan Sami Aydın’dan Talepleri Var!

Son Güncelleme :

24 Nisan 2018 - 11:24

Rektör Alim Yıldız’ın Başkan Sami Aydın’dan Talepleri Var!

Sivas Memleket Gazetesinde yer alan Mehmet Tırpan’ın haberine göre Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Alim Yıldız‘ın Belediye Başkanı Sami Aydın’dan çeşitli talepleri var.

Rektör Alim Yıldız’ın Başkan Sami Aydın’dan Talepleri Var!

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, yürüttükleri çalışmalara ilişkin bilgiler verdi. Üniversiteyi hak ettiği yere taşımak için yoğun çaba harcadıklarını aktaran Yıldız, öğrenci odaklı hizmet anlayışını devam ettirdiklerini söyledi.

Üniversite bünyesinde kurulacak olan Hukuk Fakültesi’yle ilgili iş adamlarından destek isteyen Alim Yıldız, “Hep şu soruluyor: Öğrenciler ne zaman alınacak, eğitime ne zaman başlanacak? 13 araştırma görevlisini aldık. Şu anda Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde bunlar yüksek lisans ve doktoralarını yapıyor. Geçen yıl bütçeye koymuştuk fakat bina çıkmadı” dedi.

Birkaç iş adamının bina konusunda çalışma yaptığını ancak desteğe ihtiyaç olduğunun altını çizen Rektör Yıldız, “Biz bina hususta iş adamlarımızdan, hayırseverlerden yardım bekliyoruz. Yine Sivas Meslek Yüksekokulumuzda 3 blok yıkılma durumunda. Öğrencilerimizi oradan aldık, farklı yerlere koyduk ama devlet teşviklerinden yararlanmak üzere Organize Sanayi Bölgesi içerisinde bir meslek yüksekokulu açılmasını talep ediyoruz. Ara eleman ihtiyacını bu şekilde karşılayabiliriz. Bu kapsamda bina noktasında yardıma ihtiyacımız var. Uluslararası tanınırlığı olan üniversite noktasında faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bu çalışmalar kapsamında Erasmus ve Mevlana Koordinatörlüğü ile imzalanan uluslararası anlaşma sayımız 150’ye yükseldi. Yaptığımız çalışmalar sonuç verdi. Bu yıl ilk kez 3 kıtada 15 farklı ülkeden 210 yabancı uyruklu öğrenci üniversitemizde eğitim görüyor. Fakat 2018-2019 yılı için de fakültelerimizden toplamda 500 civarında bir kontenjan ayırmalarını istedik. Gelecek yıl bunlar da gelirse 700 civarında yabancı öğrencimiz olacak” ifadelerini kullandı.

726 ÖĞRETİM ÜYESİ TEŞVİK İÇİN BAŞVURDU

Rektör Yıldız, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Cumhuriyet Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri (CÜBAP) kapsamında 2015’te 184 projeye 3 milyon lira destek verilmiş iken 2017 yılında 284 projeye 7 milyon 200 bin lira destek verildi. 2015 yılında 323 akademisyenimiz teşvik için başvurmuş ve sadece 23 kişi tam puan almışken 2017 yılı içerisinde verdiğimiz desteklerle bu sayı 726 öğretim üyesine yükselmiş ve 47 akademik personelimiz de tam puan aldı.”

“GELİRLERİMİZDEKİ KAYIP VE KAÇAKLARI ÖNLEDİK”

Yeni yapılacak hastaneye ilişkin de konuşan Yıldız, “Yeni hastane bizim için önemli. Sivas’ın 50 yıllık ihtiyacına cevap verebilecek hastane projesi şu anda devam ediyor. Ülkemizin değişik illerindeki hastanelere gidilerek bu hastaneler incelendi. Hem üniversite hem devlet hastaneleri hem de şehir hastaneleri incelendi. Proje çok güzel. Teknokent’in karşısında. 320 dönümlük bir araziyi tamamen sağlık kampüsü olarak kullanacağız. Hastanemizle ilgili zaman zaman basında da yanlış haberler çıkıyor. Eksik olan yan dal ihtiyacımızın büyük çoğunluğunu tamamladık. Birkaç bölüm hariç tüm bölümlerde eksiğimiz kalmadı diyebiliriz. Çalışanlarımızla ilgili hizmet içi eğitim kursları ve rotasyonlarla gelirlerimizdeki kayıp ve kaçakları önledik, buna devam ediyoruz” açıklamasında bulundu.

“HALK OTOBÜSLERİNİN YERLEŞKEYE GİRMESİNİ İSTİYORUZ”

Üniversite içerisinde bulunan levhalara standart getirdiklerini kaydeden Yıldız, “Yolları genişlettik, bu sene de yeni yollar yapılacak. Fakat merkez büyük cami ile hastane acil arasındaki kısım belediye otobüslerimizin de gelmesinden dolayı şu anda sıkışık bir durumda. Bu noktada bir yol genişletmesine ihtiyacımız var. Ayrıca kazaların önlenmesine yönelik bir üstgeçide ihtiyacımız var. Belediyemizden bu konuda yardım bekliyoruz. Öğrencilerimiz; otobüslere iniş-binişlerde sıkıntılar yaşıyor. Biz halk otobüslerinin yerleşkeye girmesini istiyoruz. Zaman zaman öğrencilerimizle bir araya geldiğimizde de yine Sivas’taki görüşmelerimizde de ‘Rektörlük, otobüslerin üniversiteye girmesini istemiyor’ deniyor. Böyle bir durum yok ama halk otobüslerinde böyle bir sıkıntı var. Bunun bir an önce sağlanmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

YILDIZ, YURT İLE YERLEŞKE ARASINA RİNG SEFERİ İSTİYORUZ

10 bin kişilik yurt faaliyete geçtiği zaman öğrencilerin yerleşkeye girmelerinde problem yaşanabileceğini vurgulayan Yıldız, bunu önlemek için Eğitim Fakültesi’nin arkasından Teknokent’e bağlantı yolu projelerinin olduğunu kaydederek “Bu konuda da Karayolları, Özel İdare ve Belediye’den yardım istiyoruz. Yine eğer mümkünse yurttan yerleşkeye bir hat verilerek oradan öğrencilerin alınıp üniversite içerisinde ring yapılmasını istiyoruz. Çünkü yürüyerek gelmeleri mümkün değil. Osmanlı, Cumhuriyet ve Selçuklu dönemini yansıtan 3 üniversite giriş kapısı projesinden 2’si başladı. Bunlar; Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı’nın devamındaki kapı, Kayseri yolundaki Kadı Burhaneddin kapısı ve İhramcızade İsmail Hakkı Toprak kapısı. Bu da lojmanlar girişindeki kapımız. Lojmanlar girişindeki kapımızın kabası bitti. Yine Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı’ndaki kapımız devam ediyor. Haziran ayı sonunda bunları teslim alacağız. Kadı Burhaneddin kapısı dediğimiz ana giriş kapısı ile ilgili projemiz de devam ediyor” açıklamasında bulundu.

Memleket
YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Büyük Sivas WhatsApp Grubuna Dahil Ol
Büyük Sivas Telegram Grubuna Dahil Ol