Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Sivas’ta Pandemi Sürecinde Taksiciler Neler Yaşıyor? Fatmanur Sordu!

Sivas’ta Pandemi Sürecinde Taksiciler Neler Yaşıyor? Fatmanur Sordu!
21 Ekim 2020 - 15:41

Büyük Sivas Medya Grubu olarak Sivaslıların derdine tercüman olmaya, en azından çözüm aranması için vesile olmaya devam ediyoruz. İlk olarak Taksici esnafları neler yaşıyor sizler için derledik… Fırıncılar, kasaplar, berberler ve dahası… Büyük Sivas sizler içinde var…

Sivas’ta Pandemi Sürecinde Taksiciler Neler Yaşıyor? Fatmanur Sordu!

Sivas’ta taksici esnaflarıyla pandemi sürecini konuştuk. Taksicilerin taleplerini ve şikayetlerini dinledik. Bu bilgileri de değerli okurlarımız ve yetkililer için derledik.

Noktasına virgülüne dokunmadan Sivaslı taksici esnafının değindiği tüm konuları aktarıyoruz… İlgililerin konuyla alakalı dikkatini çekmek isteriz…

İŞTE TAKSİCİ ESNAFININ DUYGU VE DÜŞÜNCELERİ

26 araç ile 13-13 dönüşümlü çalışırken günde 3 taksiye düştük. Sivaslılar otobüse binmeye korktular. Kalabalıktan korktukları için bizi tercih ettiler bizde bunlarla ayakta kaldık bu dönem içerisinde.

Günde en fazla 30 tl kazanıyoruz bir öğle yemeğine en azami ücret olarak 15 tl ödüyoruz yakıt parasını da hesaba kattığımızda evlerimize beş kuruş götüremez hale geldik.

Son dönemlerde bir miktar hareketlilik yaşanmaya başladı o tabi yine yeterli gelmedi.

Vatandaşlarımız duyarlı değil…

Koronavirüs testi pozitif çıkanda gelip taksiye biniyor.

Ön koltuk yasak dediğimiz halde ısrarla ön koltuğu tercih ediyorlar uyardığımız da ise tepki alıyoruz.

Devlet her vatandaşının başına asker polis dikemez insanların biraz kendini eğitmesi gerekiyor.

Polisi görünce maskeyi çekiyorlar ,üç adım geçiyor geri indiriyorlar maskenin polise mi faydası var sen kendini koruyacaksın…

Dünya Sağlık Örgütü pandemi sürecinde bizi parmakla gösterirken kendi içimizde insanlarımız devletimize yardımcı olmamakta ısrar ediyor.

“Her şeye Burnunu Sokanlar Maskeye Sokmaya Korkuyor”

Araçlarda dezenfektan, kolonya bulundurmaktayız. Kazancımız geldiği ilk an gidip yine kolonya dezenfektan alıyoruz. Dezenfektanın şişesi olmuş 35tl.

Toplum vurdumduymaz, denetimler yetersiz. Toplu taşıma kadar vatandaş denetlenmiyor sokakta iki adım atsak en az elli adamda maske yok.

Bizi Bizden Olanlar Vuruyor

Korsan taksinin yanı sıra fix taksi uygulaması çıktı son zamanlarda. Müşteri uygun zannediyor ama yanılıyorlar, yakına 10 uzağa 15 tl veriyorlar peki bu yakınlık uzaklık kime göre, neye göre?
Fix’i şikayet ediyoruz belediyeye vatandaş memnun diyor.

Halk sabit fiyatı kar zannediyor, kandırılıyor, yanıltılıyorlar. Haksız rekabet durumu var. Bazı arkadaşlarımız hırsızlık yapıp müşterilerimizi çalıyor.

Ucuza götürüldüklerini zannedip çoğu zaman bilinçsiz olarak çokta pahalıya götürülüyorlar. İçimizdeki çürük elmalar da bunlar.

Valilik ve  Belediye yardımı biz talep etmedikçe bilebilir mi? Hangi Vatandaşa Yetişsinler?

Belediye ve Valilikten ziyade üye olduğumuz sivil toplum örgütleri biliyor taksici esnafının durumunu. Onların bir öncülük yapıp müracaat etmesi lazım.

Ama ne onlardan ne bizlerden bir yardım talebi olmadı.

Düşük faizli kredi çektik şimdi geri ödemesi başladı, biz şimdi napalım?

Yardım için bireysel talep etmemize de gerek yok bizim başımızda olan insanlar bizim çektiğimiz sıkıntıyı bilmiyorlar mı? Gidip kişisel olarak ağlamamıza ne gerek var?

Sivas’ta Genel Olarak Agrasif Bir Profil Yok

Müşterilerimizden memnunuz sadece hem onlar hem bizler için biraz daha duyarlı olmalarını rica ediyoruz.

Cemiyetlerin en çok uğraşması gereken konu kayıtlı olduğum cemiyet beni koruyamıyor.

5 yıldır zam almıyoruz, kazancımız neye yetsin?

Yine Fix taksiler için “pahalı götürmediği taksimetre açık olduğu sürece sıkıntı yok” diyorlar nasıl yok ? Benim hakkımı gasp ediyorlar. Birkaç sene önce bakkal ekmeği 75 kuruşa satıyor diye yaptırım uygulandı. Bu durumda neden uygulanmıyor?

Lafa gelince ağzımıza sığmıyor, hak aramaya gelince herkeste nemelazımcılık başlıyor.

Gönül isterdi ki üniversite öğrencileri kampüse götürülmeseydi, on tane hastane bir taneye düşmeseydi, Sivas’a bir fabrika kurulsaydı, Sivas’ın halkı kazandı.

Sivas 30 yıldır kabuğunu kıramayan bir şehir halinde ileri gidemediği gibi habire geriliyor.

Trabzon büyükşehir oldu, Ordu büyükşehir oldu, Malatya büyükşehir oldu zararı karı bir kenara koyarak söylüyorum. Sivas onlardan daha büyüktü hepsinden geride kaldı. Sivas’a cazibe neden getirilmiyor?

Pandemi herkesi tüm dünyayı etkiledi tamamda Sivas’ta garipleşmiş şehir havası etkin durumda, kaderine terk edilmiş gibi.

Eski numune hastanesine asker götürdüm pejmurde bir halde o çevre. Müşteri döndü diyor ki Sivas bu kadar sefil bir şehir mi?

Biz halk olarak görüp utanıyoruz da vali belediye başkanı görmüyor mu?”

SİVAS’TAKİ DİĞER SEKTÖRLERDE FAALİYET GÖSTEREN ESNAFLAR!

SİZLERİNDE DERDİNE TERCÜMAN OLMAK İÇİN BÜYÜK SİVAS OLARAK HAZIRIZ…

03462210060’TAN BİZİ ARAYIN VEYA 05558981558 WHATSAPP HATTINDAN BİZLERE ULAŞIN YERİNİZDE ZİYARET EDELİM SİZLERİ DİNLEYELİM…

Büyük Sivas Haber

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]