SON DAKİKA

Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

Sivas’ta Ne Kadar Suriyeli Var? 1 Yılda 2 Buçuk Katına Çıktı!

Sivas’ta Ne Kadar Suriyeli Var? 1 Yılda 2 Buçuk Katına Çıktı!
Bu haber 13 Şubat 2018 - 19:36 'de eklendi

Memleket Gazetesinden Mehmet Tırpan‘ın haberine göre, Ülkelerinde çıkan savaşın ardından Türkiye’yi sığınan Suriyelilerin tercih ettiği illerin başında Sivas geliyor. İlimizde 2016’nın sonunda 2 bin olan Suriyeli sayısı 2017 sonu itibariyle 4 bin 30’a yükseldi.

Sivas’ta Ne Kadar Suriyeli Var? 1 Yılda 2 Buçuk Katına Çıktı!

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, geçici koruma kapsamında bulunan Suriyelilerin illere göre dağılımına ilişkin hazırladığı raporu paylaştı. Verilere göre ülkesinden ayrılarak Türkiye’ye gelen Suriyelilerin birçoğu Sivas’ı tercih etti.

2016 yılının Sivas’ta yaşayan Suriyeli sayısı 2 iken bu sayı 2017 yılında yüzde 50 artış göstererek 4 bin 30’a kadar yükseldi. Son rakamlara göre 621 bin 301 kişinin yaşadığı Sivas’ta Suriyelilerin toplam nüfusa oranı ise yüzde 0,65 olarak belirlendi. İlimizde bulunan Suriyelilerin önemli bir bölümü inşaat sektöründe ve Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren işletmelerde çalışıyor. Kimi de kendilerine bakkal veya market açarak hayatını sürdürmeye çalışıyor.

Genel müdürlüğün verilerine göre ülkemizde bulunan Suriyelilerin sayısı ise 3 milyon 424 bin 237 kişi olarak tespit edildi. En fazla Suriyelinin yaşadığı iller İstanbul, Şanlıurfa, Hatay, Gaziantep, Mersin, Adana, Bursa, Kilis, İzmir ve Konya olarak açıklandı.

(Kaynak : Memleket Gazetesi)


POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA