Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Barajlardaki su seviyesi artıyor

Barajlardaki su seviyesi artıyor
büyük sivas haber
büyük sivas haber( [email protected] )
17 Şubat 2020 - 10:26

Sivas’ta etkisini gösteren kar yağışı barajlardaki su seviyesini de artırdı.

Sivas’ta kar yağışı barajlardaki su seviyesini de artırdı

Sivas Belediyesinden yapılan açıklamada yoğun kar yağışının şehir merkezindeki hayatı zorlaştırdığını ancak barajlardaki su seviyesini de artırdığı bildirildi.

Son  yıllarda yağışın az olması nedeniyle barajlarlarda tükenme noktasına gelen su seviyesinin tekrar yükselişe geçtiğini belirten açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Barajlarımızda su seviyesi yüzde 5’e kadar düşerken ve Tavra Deresi’ndeki yer altı kaynaklarıyla desteklenen 4 Eylül Barajı, daha şimdiden 60 cm kar tabakası ile kaplandı. İlerleyen günlerdeki yağışlar ve baharla birlikte eriyen kar sularıyla doluluk oranlarında ciddi artışların yaşanması beklenmekte. Diğer taraftan kar yağışı, tarlaları bir yorgan gibi örterek topraktaki nem oranını yükseltti, tarım ile geçimini sağlayan çiftçilerimizi sevindirdi. Havadaki ve karadaki zararlı mikroplar, karla birlikte yok oldu.  Kar, birilerine göre ‘beyaz kâbus’ olsa da doğal hayatın döngüsü için alternatifi olmayan faydalar zincirini oluşturuyor”

KAR TEMİZLEME ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Kar temizleme çalışmalarına ilişkin bilgilerde paylaşan Belediye açıklamasında, “70 araç, 350 personel ve özel sektörden kiralanan 10 iş makinesi ile şehir merkezinde 24 saat esasına göre çalışan belediye ekipleri, öncelikli olarak ana arterlerde yoğunlaştı. Kar yağışı şiddetini artırarak iki gün aralıksız devam etti. Meteoroloji verilerine göre de son 7 yıldır hiç böylesine kar yağmıyordu. Karın kalınlığı merkezde 46 cm olarak ölçüldü. İnsanlarımızın haklı taleplerini yerine getirme konusunda üstün bir çaba gösteren ekiplerimiz, mahalle muhtarları ile koordineli bir şekilde kar temizliği çalışmalarını sürdürdü. Çalışmalar neticesinde neredeyse ekiplerin girmediği sokak kalmadı” ifadelerine yer verdi. (Memleket)

Büyük Sivas Haber

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]