hava Orta
DOLAR 18,6298 % % -0.07
EURO 19,2715 % % -0.77
GRAM ALTIN 1.042,04 % % -0,93
ÇEYREK A. 1.703,73 % % -0,93
BITCOIN 309.190 % -1.815
SON DAKİKA

Google News

Gül, Babacan ve Davutoğlu’na sorular! Bu Sorulara Cevap Bulunur mu?

Son Güncelleme :

08 Aralık 2019 - 23:02

Gül, Babacan ve Davutoğlu’na sorular! Bu Sorulara Cevap Bulunur mu?

Hürriyet Gazetesi’nin önemli isimlerinden olan Abdulkadir Selvi köşesinde muhteşem bir yasıya yer verdi. Selvi “Gül, Babacan ve Davutoğlu’na sorular” başlığı ile yazdığı yazıda oldukça önemli konulara değindi. İşte o muhteşem yazı.

Gül, Babacan ve Davutoğlu’na sorular! Bu Sorulara Cevap Bulunur mu?

Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu, parti tabelalarını asacakları aşamaya geldiler. Tabii bir de işin söylem boyutu var. Babacan ve Davutoğlu, AK Parti’den ayrıldıkları için eleştirilerini AK Parti’ye yöneltiyorlar. Ali Babacan, Habertürk’teki yayında bozulmanın 2013’ten sonra başladığını söyledi. AK Parti’de Babacan’la ilgili olarak konuşmama kararı alınmıştı. Bu eğilim sürüyor. Ama bu bazı soruları sormama engel değil.

Demirel 12 Mart muhtırasıyla istifa etmemiş, ancak 12 Mart döneminde Nihat Erim, Sadi Irmak ve Naim Talu başkanlığında AP’lilerin ve CHP’nin yer aldığı hükümetler kurulmuştu. 12 Mart’tan sonra Demirel, Adana mitinginde konuşurken 12 Mart’a eleştiriler yöneltiyor. Mitingi izleyen bir vatandaş, Demirel’in de duyacağı şekilde “Onun içinde sen de varsın” diye bağırıyor. Demirel susuyor. Sonra, “Adam haklı” diyor. “12 Mart hükümetlerinde biz de vardık” diye özeleştiride bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan, 2013’ten sonrası AK Parti politikalarına dönük eleştirilerde bulunuyorlar. Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu, başkanlık sistemine karşı çıkıp parlamenter sisteme dönüşü savunuyorlar. Başkanlık sistemiyle ilgili Anayasa değişikliği Meclis’te oylanırken milletvekiliydiler, peki ne yönde oy kullandılar? Meclis’te başkanlık sistemine ‘evet’ oyu verip şimdi sisteme karşı kampanya yapmak ne denli ahlaki oluyor?

DEMİREL, EVREN’E SORMUŞTU

Siyaset aynı zamanda bir tavır ve duruş işidir. Gül, Davutoğlu ve Babacan; Cumhurbaşkanı, Başbakan, AK Parti Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve MKYK üyesi olarak yetkili konumdayken bugün eleştirdikleri hangi konularda bir tavır koydular?

Erdoğan’ı tasfiyeyi amaçlayan Gezi olayları olurken ne yaptılar? 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gezi’ye sempatisini hiçbir zaman eksik etmedi. Peki bu durumda Erdoğan kendisine nasıl güvenecekti?

FETÖ’nün 17-25 Aralık operasyonu sırasında hangi duruşu gösterdiler? Erdoğan’ın arkasında durdular mı? Abdullah Gül, kendisinin temiz olduğunu, verilemeyecek hiçbir hesabının bulunmadığını belirterek Erdoğan’ı hedef tahtasına oturttu.

15 Temmuz gecesi 11. Cumhurbaşkanı Gül’ün TV yayınlarına bağlanıp yaptığı açıklamaların bir kısmına ben aracılık ettim. Hakkını teslim ederim. 15 Temmuz’dan önceki FETÖ mücadelesinde Davutoğlu’nun desteği önemliydi. Zaten o yüzden Başbakan olarak seçildi. Ama FETÖ’yle mücadelede Gül ve Babacan hangi desteği verdiler?

Kenan Evren, 12 Eylül öncesinde kardeş kanı aktığını söyleyince Demirel, “O zaman sıkıyönetim vardı, sen de Genelkurmay Başkanı’ydın. Antalya’da tapu müdürü müydün?” diye sormuştu. Benim başka bir sorum yok. hürriyet

Büyük Sivas Haber
YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Büyük Sivas WhatsApp Grubuna Dahil Ol
Büyük Sivas Telegram Grubuna Dahil Ol