SON DAKİKA
hava
Google News

STSO’da 2020 yılının son meclis toplantısı yapıldı

Son Güncelleme :

17 Aralık 2020 - 12:04

STSO’da 2020 yılının son meclis toplantısı yapıldı

Çetin Yıldırım başkanlığında başlayan Aralık ayı Meclis Toplantısında gündem maddeleri ve 2021 yılı Sivas TSO bütçesi görüşüldü.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odasında (STSO) 2020 yılının son meclis toplantısı yapıldı

Meclis üyesi Oğuz Demirkaynak, Bütçe Komisyonu tarafından hazırlanan 2021 yılı bütçesi hakkında bilgi verdi. Bilgilendirmenin ardından görüşülen 2021 yılı bütçesi oy çokluğu ile kabul edildi.

Dilek ve temenniler kısmında söz alan Meclis Üyeleri, maaş, huzur hakkı gibi hiçbir ücret almadan 2,5 yıllık görev süresinde gece gündüz demeden üyeleri ve Sivas için yaptığı fedakar çalışmalar nedeniyle STSO Başkanı Mustafa Eken’e teşekkür etti.

Oda çalışmaları ve faaliyetler hakkında üyelere bilgi veren Sivas TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, “Bütçe toplantımız geçti. Hayırlı ve uğurlu olsun. Bütçe ve meclis toplantımızdaki oylamaların tamamı Meclis üyelerimizin büyük çoğunluğunun oyu ile kabul edildi.

Bu da Meclisimizde birlik ve beraberliğin olduğunu gösteriyor. Bütün meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Bütçe komisyonunda ki arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Hassas davranarak, her hafta 2-3 kez bir araya gelerek kendi şirketlerinin kontrolünü yapıyormuş gibi toplantılar yaptı. Ekibin tamamına teşekkür ediyorum” dedi.

Yüksek Hızlı Tren Çalıştayı konusuna da değinen Başkan Eken, “Hızlı Tren ile ilgili Valimiz Salih Ayhan’ı ve Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin’i, Odamızda Yönetim Kurulu Toplantısında misafir ederek kendilerine çalıştay yapacağımızı anlattık. Onlarda çok memnun oldular. Ekonomi ile alakalı geniş katılımlı, hızlı treni yaşayan illerden de katılımlarla güzel bir çalıştayı hep beraber Mart yada Nisan ayında yapacağız. Sivas Ticaret ve Sanayi Odası olarak görevimizi yerine getirmiş olacağız” şeklinde konuştu.

Salgın sürecinden olumsuz etkilenen Meslek Komiteleriyle toplantılar yaptıklarını dile getiren Eken, şunları söyledi; “Meslek Komite toplantılarımızı sürdürüyoruz. Tüm üyelerimizin sorun ve sıkıntılarını tespit ediyor ve ilgili kurumlarımıza gönderiyoruz. Salgın sürecinde gerek ziyaretlerle gerekse komite toplantılarımızda talep ve beklentileri not ediyor, TOBB başta olmak üzere ilgili kurumlarımızla çözüm için görüşüyoruz.”

TOBB Ekonomi Şurasında İç Anadolu Sözcüsü seçilmesi hakkında bilgi veren Eken, “Cumhurbaşkanımız ile yaptığımız görüşme tam anlamıyla yerini bulmuştur. Cumhurbaşkanımız, Şura’da Demirağ OSB altyapısının tamamlanması konusunda müjde verdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza altyapı ödeneğinin biran önce gönderilmesi konusunda talimat verdi. Demirağ OSB’nin altyapısı 2021 yılının sonunda tamamlanacak. Cumhurbaşkanımızdan TOBB Ekonomi Şurasında bizzat talep ettiğim diğer konularda ise 3-4 madde çözüme kavuştu.

Çiğ Süt fiyatlarının arttırılması dikkate alındı ve süt fiyatı 2,80 TL olarak belirlendi. Et ve Süt Kurumu karkas alımlarda yerli karkası 33 Liradan 35 Liraya, yerliyi ise 34 liradan 36 liraya çıkarıldı. Kısa Çalışma Ödeneği konusunda sürenin uzatılması ve başvuruların yeniden alınması talebimizde kabul edildi ve yeni başvurular alınıyor.

Bizim görevimiz dile getirmek ve takip etmek. Sivas Ticaret ve Sanayi Odası görevini tamamladı. Ama bitirmedik. Kenara çekilmiyoruz, takibe devam edeceğiz. Ayrıca üyelerimize yönelik destek paketi talep ettik. Bizim üyelerimiz için ne istedik; yeni kredi paketi çıkması, kredilerin ertelenmesi, SSK’ların ertelenmesi, vergilerin ertelenmesi, bizim üyelerimize de en azından 3 ay kira yardımı yapılması” ifadelerini kullandı.

Sivas’a fuar alanı yapma sözlerinin devam ettiğini ifade eden Başkan Eken, sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Bu meclisten tekrar talep ediyorum; Sayın valimize, belediye başkanımıza, bakanımıza 2021 yılında Sivas’ı tanıtmak için, ilçelerimiz tanıtmak için, Sivas’ın gerçek değerlerini Türkiye ve dünyaya tanıtmak için Fuar alanı yapmak istiyoruz. Bu merkez için de maddi bir destek istemiyoruz. Maddiyatın gereğini Allah’ın izniyle bu meclis yapar. 2021 yılında bize yeri verin, biz de Sivas Ticaret ve Sanayi Odası olarak bir fuar merkezi hediye edelim. Bunu da 2020 yılının son ayında oda başkanı olarak taahhüt ediyorum.”

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası’nda 2021 yılının birlik ve beraberlik yılı olmasını temenni eden Eken, “Gelin 2021 yılı hepimiz için başarı yılı olsun. Odamız için kol kola yürüme yılı olsun. Odamızda tüm meclis üyelerimiz birlik ve beraberlik içerisinde hareket edelim. 2021 yılının da hepinize önce sağlık, sıhhat, huzur mutluluk getirmesini diliyorum. Ailenize, birlik ve beraberliğimize zeval vermesin diyorum” dedi.

Toplantı sonunda STSO Meclis Başkanı Çetin Yıldırım, Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken ve meclis üyeleri, ‘Haydi Sivas! Alışverişini Yerel İşletmelerden Yap; Yerel İşletmelerine Sahip Çık’ kampanyasını başlattı.

blank

Büyük Sivas Haber


blank

blank

blank

blank

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.