Sivaslı Bağlama Ustası Sokak Sanatçısı ile özel ropörtajBüyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

28 Mayıs 2022 - 16:36

Sivaslı Bağlama Ustası Sokak Sanatçısı Eren Abi ile özel röportaj

Sivaslı Bağlama Ustası Sokak Sanatçısı Eren Abi ile özel röportaj
Son Güncelleme :

24 Eylül 2020 - 12:19

Sivas’ta muhteşem bağlaması ile adeta işitsel şölen yaratan sokak sanatçısını Büyük Sivas Medya Grubu olarak sizlerle tanıştırmak istedik.

-Fatmanur Akkişi

Sivaslı Bağlama Ustası Sokak Sanatçısı ile özel röportaj

Sivas’ta bağlama çalan sokak sanatçısı 55 yaşındaki Eren Taşkıran hayat hikayesini Büyük Sivas Haber’e anlattı.

“1965 yılında doğdum, babam Sivas’ın Gemerek ilçesinden ama bağımız bahçemiz yoktu ailemde Kayseri’de yaşamıştı, bu yüzden 1992 yılında nüfus kaydımı Kayseri’ye aldırdım.

Küçük yaşlarda heves etmeye başladığım bağlama, keman ileriki hayatımda meslek olarak bana kaldı. Yıllarca düğünlerde mahalle aralarında ki eğlencelerde sanatçılık yaptım. “

2001 yılında talihsiz bir trafik kazası geçirdiğini dile getiren taşkıran şöyle devam etti;
“4 oğlum var, eşim mide kanseriydi midesi alındı. Devlet kömürümü veriyor, engelli maaşım da var 567tl bu parayla geçim sağlayabilen varsa ben bir şey diyemiyorum ev kirası zaten 300tl.”

“Bir Çorba Parası Oluyor”
“Oğullarım çalışmamı istemiyor ama bu meslekler melodiler unutuldu. Artık kimse Halk müziği Sanat müziği dinlemiyor. Ben işimden memnunum Allah ömür verdiği, elim kolum olduğu sürece bu işi yapmaya devam edeceğim, günlük kazancım en fazla 70tl hiçbir şey olmasa bana bir çora parası oluyor.” cümlelerini kullandı.

Sizin gibi kişiler için maalesef “Sokakların Modern Dilencisi” gibi oldukça üzücü ifadeler kullananlar da var bunun için ne dersiniz sorusuna ise;

“Çocuk yaştan heves ettim, bu gönül işi. Kafede de çalarım sokakta da bu işin ayıbı utanması olmaz. Zaten ben ve benim gibiler ayıp yapmıyoruz, avuç açıp para istemiyoruz. Çalıyoruz bir enstrüman az çok ekmek paramızı kazanıyoruz. Benim tahsilim kültürüm yok, sokakta yetiştim yaşayarak öğrendim. Öğrendiğim en önemli şey ise insanların birbirine karşı daima saygılı sevgili olmasıdır, 4 oğlumu da böyle yetiştirdim.” diyerek sözlerini tamamladı.

Büyük Sivas Haber

REKLAM ALANI - ARAYIN 05444331555

(800x180px)

Sivas ve İn Anadolu'nun En Çok Takip Edilen Portalına Uygun Maliyetlerle Reklam Verin! Hergün Sizi 100 Bin Kişi Görsün

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.