hava Orta
DOLAR 19,0947 % % 0.02
EURO 20,6264 % % 0
GRAM ALTIN 1.201,42 % % 0,05
ÇEYREK A. 1.964,32 % % 0,05
BITCOIN 27.132,17 % -2.284
SON DAKİKA
Google News

Sivas Mezarlıkları ve Mezar Adresleri

Son Güncelleme :

18 Ağustos 2019 - 21:41

Sivas Mezarlıkları ve Mezar Adresleri

Bu kapsamda Sivas mezarlıkları söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda farklı seçenek çıkmaktadır. Şehrin kent merkezinde mezarlık alanlarının bulunmasının yanı sıra ilçelerde dahil olmak üzere hem her yerleşim yerinin kendine ait mezarlıklarının bulunduğu bilinmektedir.

Sivas Mezarlıkları ve Mezar Adresleri

Bu kapsamda şehir merkezinde en çok bilinen mezarlık alanının Yukarı Tekke Mezarlığı olduğu bilinmektedir. 46/36. Sokak Numara: 24; 58060 Sivas merkezde yer açan bu mezarlık; Sivas Belediye Mezarlık Sistemine dahil olan bir mezarlıktır. Toplamda 82.000’in üzerinde mezarın bulunduğu Yukarı Tekke Mezarlığı; Sivas Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğüne bağlı olarak hizmet sunmaktadır.

İşte Sivas’taki Mezarlıklar

Günümüz itibariyle Sivas mezarlıkları söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda seçenek çıkmaktadır. Bu doğrultuda şehir merkezinde yer alan mezarlıklardan ön plana çıkanlar ise aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

  1. Yukarı Tekke Mezarlığı,
  2. Şehitler Mezarlığı,
  3. Aydoğan Mezarlığı,
  4. Halfelik Mezarlığı,
  5. Abdulvahabi Gazi Mezarlığı ve Türbesi

Şehrin en büyük ve en çok tanınan mezarlığı elbette ki Yukarı Tekke Mezarlığıdır. Bu alan çok uzun süreden beri mezarlık olarak kullanıldığı için çok sayıda mezara ev sahipliği yapmaktadır. Sivas Şehitler Mezarlığı; Yukarı Tekke bölgesinde yer almakla birlikte mezarlıkta bir de Şehirler Müzesi bulunmaktadır. Vatanımız için şehit olan kahramanlarımıza ait pek çok eşyanın burada görülmesi mümkün olmakla birlikte; duygusal bir atmosferde yaşanılmaktadır.

Aydoğan Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Aydoğan Mezarlığı da şehrin önemli mezarlık alanları arasında yer almaktadır. Ayrıca Anadolu Fatihi Battal Gazi’nin yakın arkadaşı olan Abdulvahabi Gazi’ye ait türbe ve mezarlık alanı Yukarı Tekke’de yer alıyor. Burası da önemli bir mezarlık alanı olarak karşımıza çıkıyor.

Sivas’taki Mezarlıklarda Dönüşüm Yapılıyor

Yakın bir zamanda gündeme gelen ve ülkemizde bir ilk olarak dikkat çeken Sivas mezarlıkları kentsel dönüşüm projesi; şehirde tek tip mezar uygulamasının hayata geçirilmesini amaçlıyor. Yukarı Tekke Mezarlığında hayata geçirilmesi kararlaştırılan bu proje; Cenaze Hizmetleri biriminin öncülüğünde gerçekleştiriliyor. Üstelik mezar taşlarının ve çevre düzenlemesinin tamamı da belediyece yaptırılıyor.

Sivas Haberler .com 🙂
YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.