hava Hafif Kar
DOLAR 19,0182 % % 0.05
EURO 20,3963 % % 0.2
GRAM ALTIN 1.212,29 % % 0,22
ÇEYREK A. 1.982,10 % % 0,22
BITCOIN 544.411 % 0.4
SON DAKİKAGoogle News

Sivas Kayıp Kaçak Bedellerinde Şok Gelişme

Son Güncelleme :

07 Şubat 2017 - 7:30

Sivas Kayıp Kaçak Bedellerinde Şok Gelişme

Çamlıbel Elektrik Dağıtım AŞ’nin (ÇEDAŞ) kayıp kaçak oranını yüzde 33 düşürdüğü bildirildi.

ÇEDAŞ’tan yapılan açıklamada, özelleştirme sonrası yaptığı yatırım, tesis ve teknolojik çalışmalarla sorumluluk bölgesinde kaliteli, kesintisiz ve sürekli enerji dağıtımı noktasında hizmetlerine devam eden ÇEDAŞ’ın, EPDK’nın 2016 yılı için belirlediği hedef kayıp-kaçak oranından yüzde 33 daha iyi bir gerçekleşme sağlayarak hizmet bölgesindeki kayıp-kaçak oranını düşürdüğü belirtildi.

ÇEDAŞ Genel Genel Müdürü Ahmet Sait Akboğa, şirketin özelleştiği 2010 yılından bu yana yaptıkları yatırımlar ve denetimlerle kayıp-kaçak oranını EPDK’nın belirlediği hedefin altına çektiklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Otomatik sayaç okuma sistemi projesi ile bölgemizde gerçekleşen tüketimin büyük bölümü kontrol altına alındı. Bu sistem sayesinde abone tüketimleri anlık olarak kontrol edilir hale geldi. Daha hassas ölçüm yaptığını bildiğimiz dijital sayaçların montajı gerçekleştirildi. SCADA sisteminin kurulması ile enerji nakil hatlarının yük durumları ve teknik verileri anlık izlenerek kontrol edilebilir hale geldi. Her geçen yıl büyüyen hat uzunluğumuza rağmen teknik kayıplarımız minimum seviyelere düşürüldü.”

Akboğa, dağıtım şirketlerine EPDK tarafından uygulama dönemleri için kayıp-kaçak hedef oranları verildiğine işaret ederek, şu bilgileri verdi:

“Hedef ve gerçekleşmeler doğrultusunda dağıtım şirketlerinin performansları ölçülmektedir. 2016 yılı şirketimiz için belirlenen hedef oran yüzde 7,93’tür. Şirketimiz ise hedef kayıp-kaçak oranı üzerinden yüzde 33’e varan bir iyileşme gerçekleştirerek kayıp-kaçak oranını yüzde 5,97 olarak gerçekleştirmiştir. Özelleştirme dönemi ile kıyasladığımızda ise bölgemizde yaklaşık yüzde 35 seviyelerinde bir kayıp-kaçak iyileşmesi gerçekleştirilmiştir. Sorumluluk bölgemiz Sivas, Tokat ve Yozgat illerinde de Türkiye ortalaması üzerinde bir iyileşme sağlanmıştır. Üçüncü uygulama dönemi içerisinde şirket olarak yatırım planlarımız tamamlandı. 500 milyon lirayı aşan yatırımla kırsalda ve merkezlerde çalışmalarımız aralıksız olarak devam edecek. Müşteri memnuniyeti maksimum, kayıp enerji seviyesi minimum, kaçak oranı ise sıfır seviyede olan bir dağıtım şirketi hedefimiz bulunmaktadır.” (AA)

Büyük Sivas Haber

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.