DOLAR 31,1455 % 0.13
EURO 33,8271 % 0.07
STERLIN 39,5441 % 0.13
FRANG 35,4286 % 0.23
ALTIN 2.032,61 % 0,03
BITCOIN 1.780.624 4.243

Sivas Çiftçisi Mağdur

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sivas Çiftçisi Mağdur

BBP Sivas Merkez İlçe Başkanı Fikri pınarlı ve teşkilatı Ziraat odası başkanı Hacı Çetindağ’ı ziyaret etti ve çiftçilerin sorunlarını konuştu.

Devlet ve hükümet Sivas’ta çiftçiye destek olmak zorundadır

Bu ziyarette Çetindağ; “girdi fiyatlarının çok yüksek olduğunu mazot ve gübre başta olmak üzere bir çok konuda çiftçinin mağduriyet yaşadığını beyan
ettiler.

Sivas’ta hasat zamanı yaklaşıyor bu sene her sene den farklı bir hasat sezonu olacak.

Zira Mayıs ayında 3 gün üst üste don olayı yaşandı ve peşinden uzunca bir süre yağmur yağmadı, hal böyle olunca don’dan zarar gören mahsul ve tüm nebatat olması gerekenin çok altında büyüdü ve verim düştü .Öyle ki bir çok çiftçi ekili olan tarlasını ya yeniden sürerek yeni (yazlık ekin) ekti veya da yem bitkisi olarak yeşil iken biçmek zorunda kaldı.

Çaresiz kalan çifti ise olana razı olup kalan mahsulü biçmeye hazırlanıyor, fakat litresi 7 ₺ dayanan mazot ile kendi traktörü ile hasat yapsa kurtaramıyor döver biçer e verse, mahsulü satsa biçerciye verse yine kurtaramıyor. Yani vel hasılı kelam bu yıl çitçi her yılkinden daha fazla zorda, bu durumda Devletin ve hükümetin Sivas’ta çiftçiye (özel) destek olması zorunludur.

Bu destek iki suretle yapılabilir;

1.Bu yıla özel mazot da ötv alınmaz ve köylü mahsulünü az bir masrafa harmana ve ambarına koyar.

2.Dönüm başı destek yine bu yıla özel hiç değilse 200 tl olarak desteklenmelidir.

Aksi takdirde böyle 7₺ mazot fiyatıyla yakında Sivas’ta tarla ekecek çiftçi bulamazsınız.

Ayrıca köyde yaşayan genç ve hanımlara devletimizin pozitif ayrıcalık yapması elzemdir.

Kadınlarımızın bağ kur primlerinin en az yarısını Devlet ödeyebilir. Köyde yaşayan gençler köylerinden göçmek asgari ücretlerle fabrikalarda çalışmak zorunda kalıyor böyle giderse önümüzde ki yıllarda hem tarım hem de hayvancılık yapacak bir nesil bulamayabiliriz, bu yüzden köyde tarım ve hayvancılık yapacak gençlerin de bağ kur primini Devlet ödemelidir.

Zira Bin lirayı geçen primleri ödemek düzenli geliri olmayan köylü gençler için mümkün değildir.

Bir çok köylü şu an bağ kur primlerini ödeyememektir. Sonuç itibarı ile köyde yaşayan ve çalışan insanlar desteklenmelidir aksi taktirde köylerde tarım ve hayvancılık bir nesil bulamayabiliriz..” ifadelerine yer verdi.

Büyük Sivas Haber


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.