Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Sivas 4. Yatırım Değil 6. Yatırım Teşvik Bölgesinde Olmalıydı!

Sivas 4. Yatırım Değil 6. Yatırım Teşvik Bölgesinde Olmalıydı!
25 Ağustos 2020 - 16:36

Cumhurbaşkanlığı kararı ile yatırımlarda devlet yardımları hakkında önemli değişiklikler yapıldı, yatırım amaçlı bina-inşaat harcamalarındaki KDV istisnasının süresi uzatıldı. Ayrıca Türkiye’nin yeni yatırım teşvik haritası belirlendi. Yayınlanan teşvik paketinde Sivas’ın 4. Yatırım Teşvik Uygulamaları Bölgesinde yer alması ise Sivas’ta üzüntü yarattı.

Sivas 4. Yatırım Değil 6. Yatırım Teşvik Bölgesinde Olmalıydı!

Sanayisi ve tarımı ile maalesef istenen seviyede olamayan ilimiz Sivas, umudunu da teşviklere çevirmişti.

Resmi Gazetede Yatırım Teşvik Uygulamaları Bölgesi sistemiyle ilgili değişikliklerin yayınlanması sonrasında, verilen sözlere rağmen Sivas’ın halen 4. Bölge teşvik kapsamında yerini koruması Sivas’ta şok etkisi yarattı ve Sivaslıları üzdü.

Resmi gazetede yayınlanan teşvik paketi Sivas’ta kimseyi memnun etmezken Sivas’ın gelişmesi kalkınması, daha fazla istihdam sağlaması ve yeni yatırımların gelebilmesi için 4. bölge teşvik paketinin Sivas için 5. veya 6. Bölgeye alınması gerektiğine inanılıyor.

Sık sık Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken’in dile getirdiği Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konuda söz verdiği hususu da akıllarda tazeliğini korurken çıkan netice sonrasında ise acaba verilen sözler de unutuldu mu sorusu da akıllara gelmiyor değil.

Ayrıca Sivas’a yapımı devam eden Demirağ Organize Sanayi Bölgesinin oluşturulmasının yeterli olmadığı ve bölgeye yatırımın teşvik edilmesi için özel teşvik kapsamına alınmasının da gerektiğine inanılıyor.

Bazı illerin yeri değişti!

Karara göre, Bozcaada ve Gökçeada Çanakkale alt başlığından çıkarılarak 6. Bölge teşvikine alındı. Adana ikinci bölgeden üçüncü bölgeye alındı. Beşinci bölgedeki Adıyaman altıncı bölgeye geçirildi. İkinci bölgedeki Tekirdağ birinci bölgeye, üçüncü bölgede bulunan Balıkesir, Karabük ve Manisa ikinci bölgeye; dördüncü bölgede bulunan Düzce, Kırıkkale, Kütahya ve Rize üçüncü bölgeye, beşinci bölgedeki Aksaray ise dördüncü bölgeye kaydırıldı.

Büyük Sivas Haber


buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]