hava Kar
DOLAR 19,1363 % % 0.09
EURO 20,7898 % % 0.24
GRAM ALTIN 1.210,05 % % -0,27
ÇEYREK A. 1.978,44 % % -0,27
BITCOIN 28.362,31 % 5.357
SON DAKİKA
Google News

SiSAM Ağustos 2017 Anket Sonuçlarını Açıkladı

Son Güncelleme :

12 Ağustos 2017 - 10:21

SiSAM Ağustos 2017 Anket Sonuçlarını Açıkladı

Sivas Sosyal, Kamuoyu Araştırmaları Merkezi ( SiSAM ), “Gündem takip sistemi 2 kapsamında Sivas ve ülke gündemi hakkında siyasi eğilim araştırması” raporunu açıkladı.

SiSAM Ağustos 2017 Anket Sonuçları

SİSAM, Sivas il merkezindeki 65 mahalleyi temsil eden 10 ayrı bölgede, belirli kotalarla 18+ yaş grubundaki 1.647 adet seçmen ile yüz yüzü görüşme metodu ile raporunu tamamladığını açıkladı.

Yapılan araştırmada cevap veren kesimin yüzde 60’ını erkekler oluştururken, yüzde 40’ını ise kadınlar oluşturuyor.

SİVAS’IN EN ÖNEMLİ SORUNU NEDİR

Bu soru ankete katılan 1,647 kişinin tümüne sorulmuştur.

SİSAM, araştırmasında Sivaslı vatandaşlara sorduğu “Sivas’ın En Önemli Sorunu Nedir?” sorusuna karşılık, yüzde 40 oranında İşsizlik birinci sırada yer aldı. Daha sonra sırasıyla toplu taşıma, belediye hizmetleri, trafik, otopark ve diğer oldu…

SİVAS MİLLETVEKİLLERİNİN BAŞARIYA GÖRE PUANLAMASI

Bu soru ankete katılan 1,647 kişinin tümüne sorulmuştur.

Vatandaşlara sorulan bir diğer “Sivas Milletvekillerimizin başarılarına göre 1 ile 5 puan arasında puan veriniz” sorusunda ise en yüksek oranı 4,4 ile AK Parti Sivas Milletvekili M. Habib Soluk aldı. Daha sonra sırasıyla 3,9 oran ile Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 3,2 oran ile AK Parti Sivas Milletvekili Hilmi Bilgin, 2,20 oran ile CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız ve 1,8 oran ile AK parti Sivas Milletvekili Selim Dursun aldı.

KENT YÖNETİCİLERİNİN BAŞARILARI

Bu soru ankete katılan 1,647 kişinin tümüne sorulmuştur.

Bir diğer “Kent yöneticilerimizi başarılarına göre 1 ile 5 puan arasında puan veriniz” sorusuna karşılık en yüksek puanlamayı 4,8 oran ile Sivas Valisi Davut aldı. Daha sonra sırasıyla 3,2 oran ile Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, 2,4 oran ile Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, 2,1 oran ile İl Genel Meclis Üyesi Sedat Özata ve 1,8 oran ile Kent Konseyi Başkanı Serdar İnce yer aldı.

ODA BAŞKANLARI

Bu soru ankete katılan 1,647 kişinin tümüne sorulmuştur.

Bir diğer “Oda başkanlarımızı başarılara göre 1 ile 5 puan arasında puan veriniz” soruna karşılık en yüksek puanlamayı 3,3 oran ile Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Yıldırım aldı. Daha sonra sırasıyla 3,1 oran ile Sivas Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Çetindağ, 2,3 oran ile Sivas Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, 1,9 oran ile Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Beşir Köksal ve 1 oran ile Sivas Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Davut Vecdi Ersöz yer aldı.

EN BAŞARILI BULUNAN ODA BAŞKANI

Bu soru ankete katılan 1,647 kişinin tümüne sorulmuştur.

Bir diğer “sizce en başarılı bulduğunuz esnaf meslek odası başkanı kim?” sorusuna karşılık en yüksek puanlamayı yüzde 52 ile Tesviyeciler ve Madeni Sanatkarlar Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil aldı. Daha sonra sırasıyla yüzde 15 ile Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Beşir Köksal, yüzde 13 Sivas Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akgül, yüzde 9 diğer, yüzde 8 Sivas Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sadi Aytak ve yüzde 3 ile Sivas Pazarcılar Odası Başkanı Adem Argın yer aldı.

AK PARTİ İL BAŞKANI KİM OLMALI?

Bu soru ankete katılan ve AK Parti’ye oy verdiğini belirten kişilere sorulmuştur.

Bir diğer “Sizce aşağıdaki isimlerden kim AK Parti İl Başkanı Olmalı?” sorusu 17 kişinin ismi ve diğer seçeneği sunularak yapıldı.

Bu soruda en yüksek oranı alan ise yüzde 29,5 yüzde ile AK Parti İl Genel Meclis Üyesi, AK Parti Sivas Gençlik Kolları E. Başkanı Murat Toraman aldı. Daha sonra sırasıyla yüzde 16,5 ile Ziya Şahin, yüzde 16 ile Turan Topgül, yüzde 12 ile Burhanettin Kuru, yüzde 9,5 ile Hakan Akkaş, yüzde 6 ile Nevzat Yanmaz, yüzde 5,5 ile Sedat Özata ve yüzde 5 ile Burak Kuruçay sıralamada yer aldı.

AK PARTİ MERKEZ İLÇE BAŞKANI KİM OLMALI?

Bu soru ankete katılan ve AK Parti’ye oy verdiğini belirten kişilere sorulmuştur.

Bir diğer “Sizce aşağıdaki isimlerde kim AK Parti Merkez İlçe Başkanı Olmalı?” sorusu 17 kişinin ismi ve diğer seçeneği sunularak yapıldı.

Bu soruda en yüksek oranı yüzde 21,45 ile AK Parti İl Genel Meclis üyesi, AK Parti Sivas Gençlik Kolları E. Başkanı Murat Toraman aldı. Daha sonra sırasıyla yüzde 19,65 ile Turan Topgül, 16,65 Burak Kuruçay, yüzde 12,3 Fikrim yok, yüzde 11 Hakan Aksu, yüzde 9,35 Musa Emmioğlu, yüzde 5,8 diğer ve yüzde 3,8 Ahmet Kuzu sıralamada yer aldı.

SİVAS’TA MİLLETVEKİLİ OLARAK KİMİ GÖRMEK İSTERSİNİZ?

Bu soru ankete katılan 1,647 kişinin tümüne sorulmuştur.

Bir diğer “Olası bir erken genel seçiminde Sivas’ta milletvekili olarak kimleri görmek istersiniz? Soruna karşılık en yüksek oranı yüzde 44 ile Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz oldu. Daha sonra sırasıyla yüzde 19 ile AK Parti İl Genel Meclis Üyesi, AK Parti Sivas Gençlik Kolları E. Başkanı Murat Toraman, yüzde 16 AK Parti Sivas Milletvekili M. Habib Soluk, yüzde 12 Ragıp Özkan, yüzde 7 Davut Gül  ve yüzde 2 diğer yer aldı.

YENİ BİR MERKEZ PARTİYE İHTİYAÇ VAR MI?

Bu soru ankete katılan 1,647 kişinin tümüne sorulmuştur.

Bir diğer “Kurulması konuşulan yeni bir merkez partiye sizce ihtiyaç var mı?” sorusu yüzde 44 evet, yüzde 29 hayır ve yüzde 27 fikrim yok olarak kayıtlarda yerini aldı.

YÜKSEK HIZLI TREN NEDEN GECİKTİ?

Bu soru ankete katılan 1,647 kişinin tümüne sorulmuştur.

Bir diğer “Sizce YHT gecikmesinin sebebi nedir?” sorusuna karşılık vatandaşların yüzde 69’u Tren garının yerinin değişmesi olarak gösterdi. Daha sonra yüzde 20’si hükümet politikası derken, yüzde 6yerel ve genel siyasiler, yüzde 3 15 Temmuz kalkışması ve yüzde 2 diğer olarak kayıtlara geçti.

AK PARTİ SİVAS İL BAŞKANI KİM OLSUN?
AK PARTİ SİVAS MERKEZ İLÇE BAŞKANI KİM OLSUN?
OLASI BİR ERKEN SEÇİMDE KİMLERİ MİLLETVEKİLİ GÖRMEK İSTERSİNİZ?

ANKET SONUÇLARININ TAMAMI

SİSAM araştırma yönetim kurulu başkanı Sami Şeker, sonuçları açıklanmayan soruların tasnif edildiğini ve sonuçlarının 2. bölüm olarak önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacağını duyurdu…
YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.