SON DAKİKA

Büyük Sivas Haber, Haberler, Haberleri, SivasHaber, SıvasHaber, Sıvas, Son Dakika

Sayıştay Sivas Belediyesi’ni Uyardı!

Sayıştay Sivas Belediyesi’ni Uyardı!
Bu haber 09 Kasım 2017 - 20:27 'de eklendi

Bizim Sivas Gazetesi’nde yer alan habere göre Sayıştay ‘dan Sivas Belediyesine uyarı geldi. Fatih Tabur’un kaleminden çıkan özel haber şu şekilde;

Sayıştay, Sivas Belediyesi’ni Uyardı

“Sivas Belediyesi 2016 Yılı Sayıştay Denetim Raporu”nun “Denetim Görüşünü Etkilemeyen Tespit ve Değerlendirmeler” bölümünde yer alan bulguya göre Sivas Belediyesi, geçtiğimiz yıl belediye sınırları içerisinde canlı müzik yapan 27 adet işyerinden vergi tahsilatını yapmadı. Raporda, Sayıştay´ın gözünden kaçmayan gelişmeye ilişkin belediye yetkilileri uyarıldı.

Yasal Dayanağa Yer Verildi

Sayıştay´ın raporunda “Sivas Belediyesi sınırları içinde yer alan bazı işletmelerde canlı müzik yapılmasına karşın, bu işletmelere yönelik eğlence vergisi tahakkukunun gerçekleştirilmediği tespit edilmiştir. 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu´nun 17´inci maddesinde, bu kanunun 21´inci maddesinde belirtilen ve belediye sınırları ile mücavir alanlar içinde yer alan eğlence işletmelerinin faaliyetlerinin eğlence vergisine tabi olduğu, 18´inci maddesinde eğlence yerlerini işleten gerçek veya tüzel kişilerin verginin mükellefi olduğu, 19´uncu maddesinde bira, alkollü içki içilmeyen, satılmayan ve ruhsatnamelerde kahvehane, kıraathane, çayhane ve çay ocakları olduğu belirtilen yerlerden vergi alınmayacağı, 20´nci maddesinin üçüncü fıkrasında biletle girilmesi zorunlu olmayan bar, pavyon, gazino, gece kulübü, taverna, diskotek, kabare, dansing, bilardo ve masa futbolu salonları gibi eğlence yerlerinde işin mahiyetine göre çalışılan her gün için belediye meclislerince takdir edilecek miktar olduğu, 21´inci maddesinde biletle girilmesi zorunlu olmayan eğlence yerlerinden günlük 5 ila 100 TL arasında vergi alınacağı, 22´nci maddesinin üçüncü fıkrasında biletle girilmesi zorunlu olmayan eğlence yerlerindeki her aya ait verginin o ayı takip eden ayın 20´nci günü akşamına kadar ilgili belediyeye yatırılacağı belirtilmiştir” denildi.

“Tahakkukların Yapılması Gerekmekte”

Sivas Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nden elde edilen verilere göre belediye tarafından 27 adet işyerine canlı müzik ruhsatının verildiğinin vurgulandığı raporun devamında ise “Ancak yapılan incelemede, bu işletmelerden eğlence vergisi alınmadığı tespit edilmiştir. Bu itibarla, bu işletmelerle ilgili gerekli çalışmalar yapılarak eğlence vergisi tahakkuklarının yapılması gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

Sivas Belediyesi´nin bulguya dair verdiği cevaba da yer verilen raporda, “Kamu idaresi cevabında; ‘İlgili bulgu doğrultusunda canlı müzik yayını yapan işletmelere yetkili birimlerimizce beyana çağrı çalışmalarına başlanılmış olup, en kısa sürede mevzuatlar çerçevesinde işlem tesis edilecektir´ denilmektedir. Sonuç olarak kamu idaresi cevabında, bulguda tespit edilen hususa ilişkin olarak gerekli işlemlerin yapılacağı belirtilmiştir. Bulgu konusu tespitin devam edip etmediği takip eden denetimlerde izlenecektir” denildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA